Úvod / Z trenérů se mně líbil Kýhos. Hrál se pod ním pěkný hokej, vzpomíná malbec v rozhovoru

Z trenérů se mně líbil Kýhos. Hrál se pod ním pěkný hokej, vzpomíná malbec v rozhovoru

Vladimír Kýhos - Kometu vedl již v 1. lize. V ELH byl pak po 4 kolech odvolán. Posléze se vrátil a získal stříbrnou a bronzovou medaili

Hráči Komety proti Mountfieldu HK nakonec urvali 2 body v prodloužení, v poměru 3:2, kdy se Hattrickem zaskvěl kapitán Martin Zat'ovič a nyní se Komet'ácká obec chystá na druhý domácí zápas po sobě. Zítra v úterý přijedou Kohouti z Olomouce a i když letos jejich výkony nejsou takové, jako jsme byli posledních několik měsíců od nich zvyklí, kdy hrávali proti Kometě urputný hokej plný bruslení a napadání, dá se i tak očekávat zajímavý duel, který bude opět velmi vyrovnaný a fanoušci se určitě nebudou nudit.

Nicméně ještě před tím, než tento hrací den nastane, se zastavíme opět na kus řeči s dalším jedním z Vás - fanoušků Komety na místním diskutérském webu. Dalším milým hostem, který působí na fóru už taky dost dlouho, je známý diskutér malbec . Mnozí z nás mohou často vidět, že malbec často příspívá dlouhými příspěvky, kde se snaží hokejové věci rozebrat. Řadí se tím tak k té sortě několika místních lidí, kteří se snaží věci vidět s rozhledem a to je jednoznačné pomyslné plus pro ''diskutérské vody''.

Malbec sice původem není Brňák, ale i tak je hezké, jak si spousta mimobrněnských rodáků z ostatních měst a obcí umí najít cestu ke Kometě. O tom, že každý se k ní dostal svojí vlastní cestou za různých okolností a příležitostí, se jistě bavit nemusíme. ,,Já pocházím z Vysočiny, konkrétně ze Žd'áru nad Sázavou. Ale od svých 15 let žiju v Brně a považuji se za borce ze štatlu,'' hlásí hrdě malbec ,,můj táta studoval v Brně, chodil na Kometu a tak jsme doma ještě na černobílé obrazovce vždy sledovali každý zápas Komety, tehdy ZKL. Svůj první zápas federální ligy jsem na vlastní oči viděl v Jihlavě. Tehdy Dukla hrála proti Spartě. Za Duklu hráli bratří Holíkové, za Spartu Holeček, či Šíma, který v předchozím duelu s Duklou rozbil hokejkou přilbu Jardovi Holíkovi. Dukla vyhrála.''

,,Potom se do I. národní hokejové ligy dostal Žd'as Žd'ár a tak jsme v nějakých 12–14 letech chodili s kamarády pravidelně na druhou ligu. Tenkrát přišli do Žd'áru nad Sázavou borci z Brna, do obrany Vašíček, do útoku Bavor a Stloukal.''

Malbec toho opravdu hodně pamatuje, má nám o svých zážitcích co povědět. Jak ten čas letí, věci se mění. A to pochopitelně i ty hokejové. Je vskutku zajímavé si přečíst, jaký hokejista měl ve své době přednosti a dovednosti, ačkoliv se nám to mnohým z nás nemusí v dnešní době zdát, jak tomu bývalo v reálu. Nicméně každá hokejová osobnost si za svého působení v hokeji odehrávala svoje, jak sám ještě potvrzuje náš host v rozhovoru.

,,Bavor dával skvělé bodychecky, které by dneska byly pískány jako Nedovolené bránění. Stloukal dával úžasné góly. Za brankou hodil puk dloubákem brankářovi na záda a padlo to tam... Dva roky se ve Žd'áru hrálo pod širým nebem, pak v tehdejší akci ,,Z'' se zastřešoval zimní stadión. S kamarády jsme tam chodili bezplatně na brigády, bylo nám 14 let a měli jsme strašnou radost z toho, že budeme mít zastřešený zimák. Dneska by z toho byla kauza v denním tisku o zneužívání dětské práce. Jenže pouze práce vede k úspěchu. To dnes vidí málokdo. Když jsem přišel do Brna, tak jsem se nějakou dobu sžíval se spolužáky na gymplu. Ale šel jsem hned na první zápas Komety po přestěhování do Brna a potkal jsem za Lužánkami kluky ze třídy, kteří šli na hokej taky. Moc mi to tehdy pomohlo začlenit se do třídního kolektivu,'' vypráví.

Dnes již malbec po těch mnoha letech chodí na brněnskou Kometu, na kterou nedá dopustit. Jeho osobní hokejová vášeň je natolik silná, že pravidelně chodí na domácí zápasy a sem tam si vyjede i na návštěvu k našim extraligovým soupeřům. A malbec Kometě opravdu věří a drží jí palce! Domácí zápasy si pojistil. ,,Já dnes na hokej chodím na klubovou kartu. Chodí se mnou i můj 14ti letý syn. Věříme, že každý rok Kometa projde do Play-off a udělá výsledek,'' uzavírá malbec předmluvu.

 

Čau, malbecu. Díky, že si přijal jako mnozí další před tebou pozvánku k rozhovoru. Tak tedy na úvod hlavní části našeho povídání: Kdy si viděl poprvé utkání Komety? Vzpomeneš si ještě, kolik ti bylo let?

Pokud vynechám ta utkání v černobílé televizi, tak na vlastní oči jsem první utkání Komety viděl v září 1981, to mi bylo 15 let. To jsem se přestěhoval do Brna. Musím se přiznat, že si už ani nevzpomínám, s kým jsme hráli a jak to dopadlo. Já byl tehdy v Brně nějakých 10 dnů a před stadiónem v Lužánkách jsem potkal partu svých nových spolužáků z gymnázia. Vzali mě mezi sebe a asi to tenkrát bylo pro mě víc, jak ten hokej. Sorry, někdy člověk prožívá v životě těžké chvíle...

Mnohým lidem se stává při své premiéře, že nejen, že se podívají na hokej a odnesou si z něj zážitky, například z krásné kombinace zakončené gólem. Ale také i něco legračního, byt' se člověk zasměje bez škodolibosti na něčí ,,účet''. Zažil jsi něco?

Tak kromě toho, že mě kluci ze školy vzali do party, tak mě uchvátilo fandění a kotel. My tehdy byli na sedárně a to, co se dělo na D a C tribuně, byl pro mě opravdu zážitek.

Na diskuzním fóru Komety jsi známá stálice už nějaký ten rok. Co tě kdysi vedlo k tomu se aktivně zapojit do internetové diskuze?

Zajdeme s kamarády na pivko nebo na vínko před zápasem, nebo po. Pokecáme o hokeji, máme různé názory. Ale potkávat se na fóru s dalšími fanoušky, říkat si své názory na jednotlivé zápasy, či situace ve špílu, stav mužstva, změny, které mají přijít a pododobně, je skvělé. A hlavně jsem dnes rád za fórum Kometafans, které je úžasně otevřené.

Jsou tam fandové Komety ze všech koutů republiky. Nedávno jsem byl tvrdě umínusovaný za názor na Čiliaka, který nastoupil proti Kometě ve Zlíně. Prostě byl to můj názor a nikdo mi to dál nepředhazuje jako něco špatného. Je to úplně něco jiného jak dřívější fóra, která čekala na pár kaček od LZ.

Považuješ ty osobně tuhle formu diskuzního fóra za důležitou součást pro spojení a diskuzi s ostatními fanoušky/diskutéry? A třeba nejen k diskutování, ale i sbírání hokejových a dalších sportovních informací?

Považuji. Na fóru se často dozvíš, co se děje, nebo co se stane, i když jsou tam občas i nesmyslné fámy. Jenže od novinářů se dozvíš jenom to, co už se stalo. A to nemluvím o oficiálním webu Komety, který za poslední dva roky šel do těžkého úpadku jak obsahem, tak formou.

Byl jsi s Kometou někdy nějak spjatý, třeba služebně?

Když jsem se přestěhoval do Brna, tak jsem začal chodit na Kometu pravidelně. Chodil jsem na Déčko. Bývali tam jako pořadatelé takoví dva staří páni. Vždy jsem je slušně pozdravil a postavil se na své místo. Jednou tam byl pouze pán jeden. Tak jsem se zeptal na toho druhého a dozvěděl jsem se, že umřel. Pak mě ten pán poslal za hlavním pořadatelem, abych toho zemřelého nahradil. Vyfasoval jsem vestičku a stal se v 16ti letech pořadatelem na Déčku. Chodil jsem na všechny špíly, dostával padesátikačku za službu, vždy jsem protáhl na stadión ještě pár kamarádů za 10,-- Kč. Takže jsem míval tak stovku týdně, což byly tenkrát hezké peníze. Dvanáctka pivo byla za nějakých 3,90 Kč. Poslední rok pořadatelování jsem ukončil před státnicemi na vysoké škole. Bylo to v Rondu.

Pamatuji si tenkrát na jeden z posledních zápasů. Kometu koučovali Hrstka s Bubníkem. Hráli jsme s Pardubicemi a nějakých deset minut před koncem vedli o dvě branky. Pak začal úřadovat rozhodčí Okoličány z Bratislavy. Po sérii vyloučení jsme zápas prohráli o gól. Všichni byli naštvaní a když šel Okoličány do šatny, tak slyšel i od nás pořadatelů velmi peprná slova. Stáli jsme ve frontě a čekali na výplatu. V tom někdo rozzuřený přiletěl k šatně rozhodčích mezi dveřmi dal Okoličánymu tvrdý direkt, kterým mu zlomil nos, následovaly další údery. Tak jsme na chlapa skočili. Visel jsem borcovi na ruce mohutné jako normální stehno. Byl to Luboš Hrstka. Nemhluvil, jenom chroptěl vzteky.

Určitě jsi zažil časy, kdy na tom ometa byla hodně špatně. Co v té chvíli pro klub velmi zapálený fanoušek musel prožívat?

Zažil, ale tehdy jsem začínal podnikat. Na hokej ani jiné bohulibé aktivity jsem neměl čas. A když jsem navíc viděl, co se za lidi kolem Komety točí, tak se přiznám, že jsem na rozdíl od Lachtana toto období vypustil.

Kometa se vrátila do Extraligy po koupi licence od Znojma. Není nakonec škoda, že se to tenkrát nemohlo koupit od někoho jiného, protože by to bylo jedno z měst, které jsou z hlediska výjezdů ,,na dostřel'' ?

Asi by bylo fajn, pokud bychom si postup vybojovali. Pokud to ale muselo jít nákupem Extraligové licence, tak bud'me rádi, že Extraliga zůstala na Jižní Moravě.

Ty sám jezdíváš jak často na výjezdy? Stíháš hodně domácí i venkovní zápasy?

Chodím na všechny domácí zápasy. Venkovní sleduji většinou ve sportbaru na plátně. Jezdím ale do Prahy, do Zlína, někdy do Olomouce či Vítkovic. První titul jsem viděl všechny špíly na vlastní oči jak se Spartou, tak v Plzni i v Liberci (samozřejmě včetně těch domácích). Dokud se dalo jezdit po D1, tak jsme jezdili alespoň jednou za sezónu do Plzně. Když se ubytuješ v hotelu Marriott proti Parkánu, tak je to fakt špičkový výlet. Bohužel, Ťokovou soutěskou už nejezdím. Počkám, až z toho bude zase dálnice.

Jak vznikl tento tvůj nick? Já mám před pár lety za to, že to nějak vychází z příjmení Tomáše Malce? Aspoň teda mně to tak přišlo. Je to tak, nebo ten původ přezdívky je odjinud?

Když jsem se poprvé přihlašoval na fórum, popíjel jsem červené víno odrůdy Malbec z Argentiny, oblast Mendoza. Tak jsem si to dal jako nick.

Kdo z týmů je pro tebe největším rivalem?

Sparta.

Bydlíš přímo v naší jihomoravské metropoli?

Ano.

Je něco, co podle tebe naší nejvyšší Extralize nebo vůbec celému českému hokeji chybí?

Moderní bruslení. To, v čem nás překonávají nejen týmy ze zámoří, ale už i ze Skandinávie.

Jaké novinky z posledních let naopak kvituješ? Co tě zaujalo nejvíc?

Myslím, že SČLH neudělal pro zlepšení českého hokeje v posledních letech vůbec nic pozitivního.

Jací jsou tví nejoblíbenější hráči?

Tak letos určitě Plekanec. Moc se mi líbí, jak nezištně rozdává puky křídlům do střeleckých pozic. Bohužel, zatím nikdo netrefuje, at' jsou na křídlech Plášek, Horký, Jenyš, či kdokoliv jiný. Líbí se mi letos i Kucsera a Svačina.

Kdo z trenérů na tebe kdy udělal dobrý dojem z těch, co působili v Kometě?

Pro mě to byl Kýhos. Přinesl zcela jiný, moderní způsob hry. I když nedosáhl na zlato, hrál se pod ním pěkný hokej.

Který sektor v Rondu je tvým domovem?

Áčko.

Jak bys popsal rozdíl kouzla mezi fanděním doma, když přijde natřískané Rondo a výjezdní zápas? Cítí člověk, že přijel na výjezdu reprezentovat a zastupovat svůj milovaný klub?

Myslím, že v tom není velký rozdíl. Pouze na výjezdu je nás míň, a proto jsme méně slyšet. Prostě když fandíš, tak fandíš.

Který Komet'ácký pokřik máš nejraději, který se ti fajn poslouchá?

,,Kometa dnes vyhraje!!!'' - ,,Co to říkáte??!''

Jsi rád, když za Kometu nastupují i takové hvězdy z NHL, jako jsou Martin Erat a Tomáš Plekanec?

Určitě, přináší to do týmu obrovskou kvalitu. Řekl bych, že kromě vůle a píle byl Erat ten zásadní faktor, který dostal Martina Nečase do jeho dnešní pozice v NHL. Kéž by takto pomohli i Kájovi Pláškovi.

Čím se dá podle tvých slov vysvětlit to, že Plekanec je velmi dobrý na buly a vlastně často úspěšný?

Tak odehrát 1000 zápasů v NHL je snad postačující argument. Spíš se kolikrát bavím tím, jak čárový komik napomíná Plekance při vhazování. Fakt - vyučovat chlapa s tolika zkušenostmi v NHL při vhazování mi přijde jako groteska Laurer a Hardy.

Diskutér Kyzlink v rozhovoru se zmínil o snu, aby vesměs mladí hráči vybojovali jednou titul, dokud jsou v aktuálním věku. Co si ty myslíš o tom, že by mohli být mladí hráči více průbojnější, že by to táhli se zkušenýma hráčema?

Tak letos mladí dostali hodně příležitostí, ale zatím mě kromě Svozila nikdo z nich nepřesvědčil, at' je to Horký, Plášek, Kunc či Kratochvíl. Snad ještě Kusko snese požadavky kladené na extraligového hráče. Jenže Svozil se svým talentem skončí za oceánem. Plášek bude muset něco udělat, aby potvrdil svůj draft do NHL. Myslím, že jsme schopni vyprodukovat jednak nadprůměrné hráče, ti pak odejdou do zahraničí vydělat peníze. Pak máme šikovné hráče na pomezí ELH a 2. ligy, ale s těmi titul neuděláme. Za reálnější považuji, že se na sklonku kariéry vrátí hráči jako Nečas, Kempný, Zbořil a pomůžou Kometě tak, jako nyní Plekanec či Erat.

Jaký máš názor na to, že letos se nehraje Play out, ale po 52 kolech základní části poslední tým automaticky sestupuje o ligu níže?

Asi jediný kladný přínos ČSLH.

Máš vysněného soupeře, kterého bys jednou chtěl vidět hrát v Brně?

Nemám. Soupeři jsou daní Extraligovou soupiskou nebo LM. Vše ostatní by bylo pouze exhibiční utkání.

Co říkáš na styly chytání dnešních gólmanů, než tomu bývalo ještě před 20 - 30 lety? Na jejich reflexy, obratnost a mrštnost? Všímáš si, jak jsou gólmani šikovní?

Tak určitě. Od doby Karla Langa je to obrovský posun. To ale souvisí i se změnou útočné hry a způsobu bránění. Hokej se změnil a mění. Jenom náš svaz na to neumí reagovat. Raději se budou zaobírat vulgárními pokřiky, než by něco rozumného udělali pro český hokej.

Jak si ve tvých očích jako kapitán vede po Leoši Čermákovi Martin Zat'ovi?

Čermák byl zarputilý. Dostat z něho slovo bylo kolikrát složité. Ale jemu stačilo se jen podívat a všichni věděli, že je dobře nebo zle... Zat'a se musí hokejem bavit. Pak dokáže strhnout k výkonu i ostatní. Věřím, že po hattricku s Mechovem je na správné vlně.

Jak bys ohodnotil né příliš povedené působení pana Petra Fialy v Kometě? Mně osobně moc nesedl do týmu. Působil spíš na mě jako takový ,,hodný strejda''. Zkrátka, že to nebyl ten úderný typ trenéra, který hráče vyhecuje a získá si jejich respekt.

Myslím, že bylo chybou angažovat trenéra od juniorských týmů do A-týmu mužů. Prostě ono je něco jiného seřvat v kabině starší dorostence, jak komunikovat s hráči, kteří mají za sebou třeba kariéru v NHL. Tam vidím ten základ problému, i když k panu Fialovi nemám žádné negativní připomínky.

Kde jsi na výjezdu s Kometou byl nejdále, pokud se budeme bavit o výletě po Evropě?

Pouze v rámci ČR. Nejdál byl myslím Liberec.

Když pozvolna přejdeme od hokejovým otázkám do těch pár k soukromým, jaký nápoj (nealko) máš nejraději?

Vodu.

A nápoj ve společnosti, tedy třeba značka piva, druh vína? :-)

Víno. Kvalitní, suché bílé víno. Moje srdeční záležitost je oblast Wachau v Rakousku, ale rád si otevřu i víno z Moravy. Máme zde spoustu špičkových vinařství. Když pivo, tak od Hauskrechta.

Co si nejraději dáš v Rondu za občerstvení?

Vodu. To, co se nabízí v Rondu, je gastronomický hnus a někdo kompetentní by se měl zajet podívat třeba do Liberce nebo na Spartu, co všechno může být na stadiónech k mání.

Jakou školu máš za sebou? Který předmět tě nejvíc bavil?

Po padesátce školu života a nejvíc mě bavilo manželství. :-) Jinak mám vystudovaná práva.

Vím o tobě, že jsi měl možnost si popovídat na výjezdu i s hráčema, kteří nejsou nebo nebyli hráči Komety. Párkrát ses zmiňoval o Ryanu Hollwegovi. Jak na tebe v civilu působil? Měl jsi možnost se osobně setkat i právě s hráči Komety?

Asi dvakrát jsme zavítali do Restaurace Na Parkáně v Plzni s Hollwegem a jeho přítelkyní (dnes manželkou) Štěpánkou. Mimo led to byl naprosto pohodový borec a byla s ním i sranda. Některé hráče Komety či bývalé hráče Komety potkávám v létě v gymu, kam se synem chodíme. Letos jsme si například zacvičili s bratry Zbořilovými a s Vildou Burianem. Samozřejmě naše dávky byly výrazně menší, jak jejich, ale je to bezva zážitek.

Jaký to byl pro tebe vlastně zážitek, když jsme se dočkali hned dva roky po sobě dvojnásobné slávy v podobě zisku dvou titulů? Měl jsi velké emoce?

Přiznám se, že při tom prvním titulu jsem měl slzy na krajíčku. Jsem ročník 1966 a čekal jsem na titul vlastně celý život.

Prozradíš čtenářům, jaké je tvoje zaměstnání?

Jsem advokát.

Co rád děláš ve volném čase, pokud Kometa nehraje?

3x týdně chodím se synem na crossfit, zajdu na ochutnávku vína, či dobré jídlo. Potkám se s přáteli, nebo zajdu na fórum.

A co odpočinek? Člověk potřebuje občas úplně ''vypnout''... rád si lehneš a zdřímneš sinebo si najdeš činnost, při které relaxuješ?

Blbé myšlenky a nálady ti pomůže vyhnat z hlavy fyzický trénink. Je to lepší, jak se povalovat doma na pohovce.

Kolik máš hokejové výstroje doma? Dresy, šály a podobně... je tím vybavena celá rodina?

Máme se synem spoustu oblečení: Dresy, šály, čepice. Zatím nám chybí ženská výstroj, nebot' žijeme se synem sami. Manželka odešla.

A poslední otázka na závěr: Říká se, že fandit Kometě je určitý styl života. Dá se dokonce označit i za celoživotní? Je hokej pro tebe všeobecně vším, co se zábavy týče?

Fandit Kometě je určitě životní styl, ale vedle toho člověk musí mít i další koníčky a zábavu. Ale Kometa je nej a do smrti. A tak to učím i mladého.

 

malbecu, děkuju za hezky rozhovor. Su rád, že jsi jako jeden z těch zmíněných dlouhodobých stálic našeho fóra přispěl svojí otevřeností ke KometaFans rozhovorům a podělil jsi se s námi o své zážitky kolem hokeje. Nezbývá mi, než ti ještě jednou poděkovat a popřát ti mnoho zdraví, osobního štěstí a samozřejmě v rámci možností - jen samé radosti s naší modrobílou Kometou a za měsíc hezké a příjemné strávení Vánočních svátků! Měj se hezky!

 

Host: malbec

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
samubo samubo 27.11.19 23:07 [47915]

Pěkný. A zajímavý. Díky borci *196*

„Navždy Kometa“
IP:
Srb Srb Admin +1 / 0 26.11.19 16:02 [47614]

Pekny rozhovor, diky za nej vam obema panove.*86*

„Karma je zdarma“
IP:
Gaston Gaston 25.11.19 23:15 [47530]

Hezké počtení, navíc umocněno místem Tvého rodiště. Já se narodil kousek vedle v Novém Městě, drsný to kraj.

IP:
malbec malbec +5 / 0 25.11.19 22:54 [47526]

Děkuji všem za kladné komentáře. *5*

IP:
gusta gusta 25.11.19 21:58 [47516]

Malbecu, jsem rad,že jsem se s Tebou mohl a snad do budoucna budu moci potkat osobně Za rozhovor i to, jak tě znam, klobouk dolů (smajlíka jsem nenašel).

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP:
Dusek Dusek +3 / 0 25.11.19 20:10 [47491]

Pekny, pekny *15*

„Kometa je rodina!?“
IP:
arnasea arnasea +1 / 0 25.11.19 17:41 [47432]

Zase moc pěkné a ohledně tvých oblíbených hráčů se shodneme. A i vtom , kdy rozhodčí při bully napomínají Plekance. Díky za rozhovor.*196*

„modrobílá je dobráááá“
IP:
PATROS PATROS +1 / 0 25.11.19 16:53 [47411]

Dobrý počtení. Díky.

IP:
suzbynek suzbynek +4 / 0 25.11.19 15:46 [47393]

Doktore, dost dobrý a zajímavý..............*86**18**22*

IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace