Úvod / Renata1978 o vnoučatech a gólech: Asi nejvíc řvu radostí já, i když mě začínají dohánět

Renata1978 o vnoučatech a gólech: Asi nejvíc řvu radostí já, i když mě začínají dohánět

Komet'ácký rituál po vyhraném zápase - děkovačka hráčů a fanoušků. Oslavuje se se všemi sektory a zakončuje popěvkem ,,Povstaň, jsi-li Komet'ák!''

Už nějakou tu dobu jsme se nezastavili na kus řeči s jednou z našich ,,zapálených'' Komet'áckých kolegyň-fanynek. Z místích KometaFans diskutérských vod jsem oslovil Renatu1978 , která kývla na pozvánku. Tímto ji zdravím. :-) Mnozí z nás v našich rodinách mají členy rodiny, kteří Kometu prožívají stejně jako všichni kolem. No, ono přece jen... někteří ti další opravdu velmi a vždy věří ve vítězství. Při domácím pohodlí, pokud zápas vysílá, mezi televizními programy, dobře dostupná Česká televize, se stává, že se rodina domluví, oblékne na sebe modrobílé barvy a jde se v hojném počtu fandit k televizní obrazovce.

Zvláště u Renaty nehraje roli, jestli se fandí přímo na zimáku nebo u televize, případně u internetového přenosu. ,,Já, pokud nejsem přímo v Rondu, tak sleduji hokej přes Tipsport a stává se, že moji vnuci chtějí fandit se mnou. Přiznám se, že mám u hokeje raději samotu, ale občas klukům podlehnu a fandíme společně. To se potom oblékneme do komet'áckého a fandíme jako o život. A co teprve když dá Kometa gól, to je teprve hukot... ,'' usmívá se.

A jak už bylo zmíněno, jsou rodiny, kde bez výjimky fandí úplně všichni. Dá se s jistotou konstatovat, že takových rodin je kolem nás nespočet. Kometou zkrátka věrní fanoušci žijí, je to náš styl života! ,,U nás Kometě fandí celá rodina. Nejvíce já a můj brácha, se kterým mám napůl klubovou kartu. Poté následuje můj manžel, ale toho podezírám, že je to kvůli mně. A potom musím zmínit moje 80-ti leté rodiče, kteří s námi prožívali to dlouhé čekání na titul a byli rádi, že se nám s bráchou splnil náš velký sen. S maminkou mám i úsměvnou historku, kdy při sledování zápasu Plzeň - Kometa si trochu popletla dresy a pak se divila, že se radujeme, když nám ''Plzeň'' vstřelila branku...''

Kdo má ratolesti, at' už jsou to synové, dcery nebo vnoučata, jako je tomu v případě našeho rozhovoru s Renatou, tak často se jistě rodiče, ale i babičky a dědečkové, radují nejen nad vstřeleným gólem Komety a nejlépe čistou výhrou za 3 body, ale i nad tím, jak jejich děti doma rozdávají radost a smích, když Kometa hraje. Když se taktéž radují s dospělými. V období blížících se Vánočních svátků, kdo nebude mít možnost se dostat do Ronda, se bude prostřednictvím České televize, 26. prosince, vysílat zápas Komety s pražskou Spartou, od 17:20. Takže během Vánočního volna a pohody nás bude čekat velmi nabitý program, když vedle Komety připočtu to, že se u nás letos rozjede MS juniorů do 20ti let v Třinci a Ostravě. ,,K dalším fandům patří vnuci, zvláště ten tříletý. Kdykoliv jde po městě a vidí samolepku Komety, začne k pobavení okolí, skákat a fandit jako by byl na hokeji,'' dodává k úvodu článku.

 

Ahoj, Renato! Jak si užíváš letošní zimy, co se hokejové stránky týče?

Ahoj, nejdříve Ti musím poděkovat za pozvání k rozhovoru. Ráda se s ostatními podělím o to, jak hokej prožívám já. A ted' k Tvé otázce. Zatím mám smíšené pocity. První čtvrtina dopadla, co se bodů týče, výborně, i když herní projev až zas tak skvělý nebyl. Vstup do druhé čtvrtiny soutěže byl z mého pohledu velmi divný. Chci se hokejem bavit, umím přijmout porážku. Dovedu pochopit, že ne vždy se vše povede, ale těch divných výsledků bylo i na mě moc. Nicméně věřím, že se vše v dobré obrátí a my všichni se zase budeme u hokeje bavit.

A po té soukromé osobní? Když je venku nečas, trávíš čas ve spojení s ostatníma Komet'ákama na diskuzním fóru? Přečteš si knížku, uvaříš si něco speciálního pro sebe nebo rodinu, vnoučatům?

Vzhledem k tomu, že jsme se s manželem pustili do stavby domečku, většinu volna trávím na stavbě. Čtení fóra mám jako relax, k dalším mým koníčkům patří čtení, měsíčně přečtu 2 až 3 knihy. Hodně času také trávíme s vnoučaty.

Můžeš našim čtenářům prozradit, kolik vnoučat máš?

Vnoučata mám celkem 4. Nejstarší vnučka je už plnoletá a připravuje se na studium na VŠ. Potom následují 3 kluci 12, 7 a 3 roky.

Ženy si v mnohých případech oblíbí jednotlivé hráče, protože je pro ně fešák, sympat'ák. A pro některé z nich mají velkou slabost, že si je velmi oblíbí. Ve tvém případě se jedná o jakých pár oblíbenců v kádru Komety?

Asi nejsem typická žena, protože je mně úplně jedno, jaký je hokejista fešák, to nám titul nevyhraje. Důležitější je, co předvádí na ledě. V mém srdci mám uloženo pár oblíbenců, ale protože nechci na nikoho zapomenout, nebudu je jmenovat.

Měla jsi možnost se svým oblíbeným hráčem prohodit několik slov? Třeba při příležitosti ,,Dnů otevřených dveří'' , kdy mají fanoušci možnost se podívat do zázemí klubu, do šaten A-Týmu Komety?

Tuto možnost jsem zatím neměla, pokud nepočítám zdvořilostní konverzaci s hráči při žádosti o podpis.

Zúčastňuješ se při podobných akcích třeba Dortiády? Třeba jen jako přihlížející, ale ráda si pochutnáš pak na závěr té akce na pár kousků dortů?

Těchto akcí se neúčastním.

Jaký máš názor na akce jako je Dortiáda a Drakiáda. Já vím - fanoušky zajímají hlavně výsledky a herní projev, nicméně je podle tebe dobře, že Kometa dělá i tyto pořádané ,,vedlejšáky'' ?

Nevadí mně, ale já ten čas raději využiji jinak.

Máš ráda, když duní mantinely? Když zvláště při Play OFF jdou do sebe hráči s maximálním nasazením?

Zápasy Play OFF si obvzlášt' užívám. Mám ráda maximální nasazení, ale na rozdíl od tebe nemám ráda bitky ani žádné jiné šarvátky.

Fandí i vaši sousedé Kometě? Jsou mezi nimi, jak už to taky bývá, i tací, co o ni neradi slyší kvůli možnému hluku v domě, na ulici, když se vyhraje?

Jelikož bydlím v RD a mými sousedy jsou moje dospělé děti, mohu u hokeje řvát jak mně je libo. Pouze párkrát měli v době hokeje návštěvu, které museli vysvětlovat, že se nic neděje, že se maminka jen kouká na hokej... No a párkrát, když byli vnuci malí, tak jsem je svým řevem vzbudila, to je fakt. A taky ráda vzpomínám, jak v době kdy jsme měli obchod, jsem občas odmítala jít otevřít (například finále Nagano a já mám jít prodávat rohlíky). Vždy mě bez řečí zastoupil manžel, za což mu dodatečně děkuji...

A pak jsou i sousedé, kteří drží palce jinému týmu z Extraligy, protože pochází právě z jiného města. Jsou ve tvé blízkosti tací?

Takové neznám, ale neměla bych s tím problém. I když je to nepochopitelný, ne každý fandí Kometě...

Chodíš po městě mimo hrací den decentně oděná v barvách Komety nebo jsi typ člověka, který jí sice moc fandí, ale nechce na sebe nijak upozorňovat, aby si lidé všimli tebe - jakožto Komet'ačky? Tudíž volíš naprosto běžné civilní oblečení...?

Mimo hrací den v barvách Komety nechodím, ale pokud jdu na zápas, mám Komet'áckou mikinu a v ruce šálu a vždy, když Kometa hraje jakýkoliv zápas Play OFF. Ten den se oblékám pouze modro-bíle.

Zmínili jsme se v předmluvě o tvých vnoučatech... Když sledujete Kometu v TV a dá gól, soutěží vnoučata o to, kdo nejvíc radostně zakřičí ,,Góóól!!!'' ? :-) Nebo řveš nejvíc spíš ty? :-D :-)

Asi řvu nejvíc já, i když v poslední době mě hodně dohánějí.

Uděláte si pohodu, navléknete dresy, šály, čepice a další Komet'ácké artefakty a jde se na dálku k obrazovce fandit jako v Rondu? Je doma pak veselo?

Když se jedná o zápas a základní části, ne vždy mám na sobě dres nebo mikinu, ale pokud je to zápas Play OFF, je to přímo povinnost: Dres, šála v ruce, pivo v lednici a jde se na to. A pokud vyhrajem, probíhá u nás v obýváku děkovačka stejná jako v Rondu...

Díváte se i přes internetový přenos spolu pravidelně, nebo bývají převážně se svými maminkami a tatínky?

Pravidelně se nedíváme. Jednak jsem často na stadionu a někdy jsem v době zápasu v práci. Ale po každém zápase je pravidelně informuji, jak Kometa hrála.

Věříš vždy klukům na ledě, i když je třeba stav nepříznivý o 2 branky a mnoho času ve 3. třetině už moc nezbývá?

Věřím vždy do poslední vteřiny. Hokej je rychlá hra a mnohdy se na ledě dějí věci...

Býváš nervózní, když se rozhoduje v samostatných nájezdech? Ono přece jen... je to napínák.

Jasně, že se mnou nervozita cloumá. Někdy se ani nedokážu dívat, mám zavřené oči a čekám na reakci ostatních fandů.

Ale možná je přece jen lepší, když se vyhraje za 3 body v řádných 60ti minutách, než když se prodlužuje, že?

Rozhodně je lepší získat tři body v normální hrací době. Za prodloužení jsem ráda pouze v případě, pokud prohráváme a podaří se nám vyrovnat.

Když je možnost (bavili jsme se v předchozí otázce o vedlejších akcích Komety), zúčastníš se i v létě po sezóně příležitostně akcí pořádaných Komety nejen v Brně, ale i v dalších obcích po naší jižní Moravěnce?

Vzhledem k tomu, že ''nestíhám'', tak se podobných akcí neučastním.

Následující tato otázka patří už spíše k těm stereotypům - nicméně: Jakou velkou radost ti udělala Kometa ziskem toho 50 let vytouženého titulu a o rok později se zlato obhájilo?

To se nedá slovy popsat, to musí každý prožít. I s odstupem doby, kdykoliv si pustím video z těchto zápasů, zažívám obrovský pocit radosti a hrdosti na tu naši Kometu.

Zastáváš názor, že tým musí být plný odhodlaných bojovníků, nebo je potřeba i něco málo pár hvězd v sestavě, které mají zkušenosti s velkými zápasy, aby týmu tito hráči pomohli nejen k vítězství v sérii při Play OFF, ale i k zisku poháru pro mistra republiky?

Tým musí fungovat jako hodinnový strojek. Vše musí precizně zapadnout do sebe, bojovnost i zkušenost v čele s pokorou. A nutno zmínit, že je potřeba i troška toho štěstí a pak může přijít úspěch.

Jezdíš sem tam i na výjezdy? Pokud ano, který stadión se ti líbíl a kde tě to naopak neuchvátilo?

Několik let jsme drželi takovou tradici, že jsme jeli 30.12. na předsilvestrovský výjezd. Tento rok hrajeme doma, soupeřem nám jsou Vary a tak doufám, že nedostaneme znovu sedmičku jako na našem prvním předsilvestrovským výjezdu. Mimo to se občas se někam vypravíme Zlín, Sparta, Hradec...

Cítíš v zápasech mezi Kometou a Zlínem tu moravskou rivalitu? A nebo co takhle Kometa - Olomouc, která od Brna není až zas tak daleko?

Olomouc mám svým způsobem ráda, horší je to se Zlínem, ty moc nemusím. Já obecně patřím k fanouškům, kteří si klidně s fandy soupeře zajdou před i po na pivko. Jako soupeře je vnímám pouze během zápasu, pak už ne. Vždyt' nás všechny spojuje láska k hokeji a o to přeci jde...

.. a když se budeme bavit o Spartě, tak tam je to víceméně jasné u každého druhého fanouška/fanynky. Vnímáš Spartu jako velkého soupeře?

Tady je odpověsd' celkem snadná: Největšího.

A co nyní Kladno, kde hraje stále legenda Jaromír Jágr? Převážně díky němu se nyní fanoušci těší na zápasy pro Kladnu. Kdyby v něm figuroval už pouze na střídačce, myslíš si, že by Kladno nebylo tak atraktivní?

Je jasný, že Jarda ''táhne'', ale na druhou stranu na Kladně vyrostlo plno vynikajících hokejistů, takže to není jen o Jágrovi. A navíc je to mateřský klub Plekyho, takže já jim i celkem fandím.

Kdo z týmů Extraligy tě zatím nějvíce výkony překvapil a kdo ve tvých očích hodně tápe? Za mě jsou tím černým koněm Karlovy Vary a tím trápícím se již druhou sezónu po sobě Pardubice...

Překvapili Vary a Bolka, ten konec tabulky zas až takovým překvapením není.

O Pardubicích se říká, že jsou to tradiční a stálý klub Extraligy. Jak si vysvětlit to, že tento v historii úspěšný a u nás slavný klub je v takovém útlumu?

A taky klub, kterému jsem za mladých let hodně fandila. Na útok Martinec - Novák - Št'astný se byla radost dívat. A bohužel je to i klub, který nám v roce 2012 překazil tu krásnou pohádku - dojít až na vrchol. Tatínek pochází z východních Čech a v Pardubicích žije část naší rodiny a já si myslím, že do Extraligy patří a věřím, že tam zůstanou.

Baví tě i jiné sporty, než hokej, na který se ráda podíváš at' už osobně nebo v TV?

Mám ráda jakýkoliv sport, vyjímkou je pouze box a ted' ty moderní zápasy. Hokej ale hraje prim. Ráda se dívám na atletiku, sleduji i fotbal (1978 za mým jménem mám na památku zisku titulu Zbrojovky).

Co ráda doma uvaříš? Co bys řekla, že je tvoje specialita nebo co tradičního českého ukuchtíš?

Vaření za svůj koníček nepovažuji. Vařím spíše z povinnosti, ale pokud si k tomu pustím hezký film, je to celkem příjemně strávená doba. Do specialit se raději nepouštím, takže u mě vítězí klasická jídla.

Jsi rodilá Brňačka? Bydlíš přímo ve městě?

Ano jsem rodilá Brňačka, bydlím ve městě, ale s odchodem do důchodu se chystám přestěhovat do vesnice kousíček od Brna.

Ještě se na moment vrátím k těm dvoum získaným titulům... je to potěšení a krása vidět, když celé město slaví a je kolem všude živo? Radost a oslava v plném proudu?

Jsou to okamžiky, ke kterým se v myšlenkách ráda vracím. Velice ráda vzpomínám i na sezónu 2011-2012, kdy jsme se spanilou jízdou z předkola Play-off dostali až do finále. Tam jsme bohužel nestačili na Pardubice, ale v očích mnohého Komet'áka jsme stejně byli mistři... já osobně tuto sezónu řadím na úroveň těch dvou mistrovských.

Reakce: Myslím si, že takových nás bude víc, kdo ve svých vzpomínkách tuhle sezónu řadí na úroveň mistrů. :-)

 

Jaká místa ráda navštěvuješ ve volném čase v jakémkoliv ročním období? Jezdíváš s rodinou za památkama? Hrady, zámky, poznávání českých krajin...

Pořád bojuji s nedostatkem času, ale každoročně vyrážím s manželem k moři a to zásadně před sezónou, kdy je tam klid. Hrozně ráda plavu a nesnáším narvaná koupaliště, takže si užiji moře a potom už trávím léto pouze na zahradě ve vířivce. Na výlety chodím nejraději do lesů v okolí Brna.

Jakou hudbu si ráda poslechneš? Co naopak za styl hudby se ti příčí?

Nemám vyhraněný styl. Ráda si poslechnu třeba Kabáty, ale klidně i dechovku. Moc nemusím rapování.

Jakou jsi vystudovala školu? Bavil tě obor, který sis vybrala?

Mám výuční list - prodavačka hodiny a klenoty. Prodávání šperků mě bavilo, ale už to dlouho nedělám. S manželem jsme si otevřeli obchod s potravinami a 15 let se mu věnovali. V současné době pracuji jako nepedagog ve školství a až se těším na jaro, kdy odejdu do důchodu.

Předchozích hostů v KometaFans rozhovorech sem se vždycky zeptal na jejich začátky s Kometou. Kdy jsi poprvé na brněnském hokeji byla a jaké zážitky sis odnesla?

Již v KFN jsem se zmínila, že mě poprvé na hokej vzala v roce 1968 dcera brankáře Nadrchala, Jana. A byla z toho láska na celý život. Hokej se stal nedílnou součástí mého života. Pravdou je, že v době narození dětí, stavění domku a pořízení si obchodu, jsem na hokej nechodila. Znovu jsem začala až s postupem do Extraligy, ale vše jsem z povzdálí sledovala. A když jsem po dlouhé době dorazila do Ronda a slyšela zpívat Ódu, byl to neskutečný zážitek, až mně hrkly slzy do očí...

Vzala jsi někdy svou kamarádku, přátele nebo z rodiny na Kometu, když tam byli poprvé? Vyprávěli ti třeba pořád dokola dojmy, to nadšení z hokeje, z atmosféry a všelijak podobně?

Když jsem ještě chodila na základku, občas jsem přemluvila nějakou spolužačku, at' jde se mnou. Jestli si dobře pamatuji, já tam šla za hokejem a ony spíše balit kluky... V současné době chodím sama, ale sama se na hokeji rozhodně necítím. Vždyt' mám kolem sebe plno dalších Komet'áků.

Když jsme se bavili o těch výletech, jaký dopravní prostředek pro dobrý výlet preferuješ?

Pokud si najdu čas na výlet, nejraději vyrážím pěšky do přírody.

Dostala jsi at' už k narozeninám nebo k Vánocům krásný Komet'ácký dárek? Pokud ano, prozradíš nám co to bylo? :-)

Tyto dárky patří k mým nejoblíbenějším. Dostala jsem mikiny, deku, ozdoby, skleničky, krýgl, šálu, velkou Komet'áckou vlajku (která na stožáru vlaje na mé zahradě) a jiné drobnosti.

Dokonce existuje i Komet'ácké povlečení do postele v barvách Komety. Máš polštář a peřinu taky klubové a tudíž se ti s Kometou krásně usíná? :-)

Povlečení nemám, ale mám Komet'áckou deku a s tou, když mně je zima, tak někdy usínám.

Renato, Poslední otázka rozhovoru: Co je tvým největším hokejovým přáním?

Mám jediné přání a to se ještě hodně hodně let ve zdraví bavit hokejem. No a pochopitelně si přeji, at' to Kometě šlape a dělá nám jen a jen radost.

 

Renato, tak jako na závěr každého rozhovoru ti děkuju, že sis na něj našla čas a chut' a podělila se s ostatními Komet'áky o tvých prožitcích s Kometou a jejímu fandění. Přeju ti mnoho zdraví, štěstí a at' ti Kometa i nadále dělá radost a baví tě. K tomu bych si ještě dovolil připsat, aby sis od jara užívala důchod a nové bydlení za Brnem! Měj se hezky!

 

Host: Renata1978

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]
Chorche Chorche 06.12.19 13:32 [49336]

Velmi příjemné počtení a já jsem moc rád za takové óbrfanynky. Je to úžasné.*22**86*

arnasea arnasea 30.11.19 18:26 [48553]

Pěkná debata , jsi fanynka se vším všudy, o Kladenském hokeji jsi to napsala i jak si to myslím , je to tak tři dny. Přeji moc zdraví a a radosti s vnoučaty.*24*

„modrobílá je dobráááá“
IP:
gusta gusta 30.11.19 12:50 [48524]

Dobrý Renato! Myslím, že se hokejem dovedeš opravdu bavit a je nedílnou (nikoliv však jedinou) součástí tvého života. Takhle si představuju opravdového fanouška*196*

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace