Úvod / Pro fanouška madika je Kometa perfektní relax: Během zápasu nemyslím na nic jiného

Pro fanouška madika je Kometa perfektní relax: Během zápasu nemyslím na nic jiného

Martin Erat - oblíbenec madika. Spolu na fotce s Tomášem Plekancem: Dvě velké hokejové osobnosti českého a nyní i Komet'áckého hokeje

I když bychom jistě všichni byli moc rádi, aby Kometa byla v rozpoložení úplně jinde, než se nachází posledních několik zápasů, je potřeba to hodit za hlavu. Někdo se odreaguje PC hrou, někdo se jde projít ven i za cenu nečasu, který s sebou podzim přináší a tak dále. Těm, kteří se rádi odreagují u našich KometaFans rozhovorů, v tomto článku přinášíme další seriál rozhovorů, jak ho pěkně a vtipně nazval náš zapálený a věrný Komet'ák, básník a poeta Jido.

Naším milým hostem v Komet'áckém a obecně hokejovém vyzpovídání se Vám je fanoušek a místní diskutér madik , s nímž se v úvodu předmluvy budeme stručně věnovat nejen hokeji, ale i ostatním sportům. Často jsem si poslední roku kladl otázku, který sport je v Česku je vlastně tím nejpopulárnější nebo mezi ty TOP populární patří do popředí. Ale umístění oblíbenosti sportů u nás je asi spíše u každého člověka individuální, takže nelze s úplnou jistotou tvrdit, které sportovní odvětví je vlastně tím nejlepším.

Nicméně jsem i tak přesvědčený o tom, že hokej patří mezi ty nejlepší a nejsledovanější sporty u nás. A Kometa? O té se snad ani moc bavit nemusíme. Jasně - Kometě nefandí celá republika (s výjimkou Komet'áků trvale žijících mimo Jihomoravský kraj), jako když všichni fandí českému národnímu týmu. Nicméně o čem už asi ani ten nejsoudnější Komet'ák nebude pochybovat, tak Kometu můžeme s ledovým klidem zařadit mezi tu špičku hokejovým klubů u nás. Opravdu - Kometa je již několik let velmi velká značka v českém hokeji a ještě více tento fakt umocňuje ještě nedávno zisk dvou titulů mistra republiky z loňska a předloňska.

Takže o jaký sport se vlastně zajímá náš host v rozhovoru? No, tohle je velmi ''těžká'' otázka pro Komet'áka. :-) ,,Pro mě osobně je určitě sportem číslo 1,'' pokyvuje madik ,,je o parník před ostatníma. Můj nejoblíbenější sport a Kometa jako klub nemá konkurenci.'' Což tak nějak koresponduje s odstavcem napsaným o patro výše. Samozřejmě, i ostatní kluby mají své fanoušky různě po republice, ale všeobecné popularitě Komety nemůže konkurovat žádný tým. A to poslední roky ani HC Sparta Praha. :-)

Na co se v Brně dalšího podívat kromě hokeje? Asi většinu lidí by automaticky napadla fotbal. Brně se chodí na ,,Flintu'' Zbrojovku. Fotbal je u nás taky velmi rozsáhlý (tedy nejen v našem městě, ale po republice) a rekreačně si ho můžeme zahrát prakticky všude hned, bez nazouvání bruslí a navlékání výstroje. ,,Tak tady budu asi černá ovce, ale Zbrojovku nesleduji. Jako brněnský patriot jim samozřejmě přeji úspěch, podívám se na výsledek, ale to je tak vše. Spíš to ale asi souvisí s tím, že mě přestal bavit fotbal jako takový a už to tak mám hodně dlouho. Z dalších sportů mě vždy bavilo sledovat basketbal, ale vzhledem k nedostatku času toho ted' moc nevidím.'' vysvětluje závěrem na úvod.

Možná si říkáte, že předmluva je opět vyčerpávájící. Ale kdo má zájem si číst dál, tak at' se připraví i se svým občerstvením na následující připravené řádky hlavního rozhovoru, který jsme s madikem pro Vás připravili. A jako již tradičně: Všem čtenářům přejeme fajn počtení. :-)

 

Ahoj, madiku. Vítej u KometaFans rozhovoru. Kdy jsi se poprvé dostal na Kometu?

Ahoj Steve. Díky za pozvánku k rozhovoru. Tvoje rozhovory jsou super příležitost, jak se o lidech na KometaFans dozvědět trochu víc a doufám, že v tom budeš pokračovat. Registrovaných je nás už přes 700, tak máš ještě spoustu práce před sebou. :-) Na Kometu jsem začal chodit jako malej kluk někdy ve druhé polovině 80. let. Kdy přesně to bylo, už si nepamatuji. Zato si ale pamatuji moc dobře, jak jsem si o přestávce ve stánku dával krajíc chleba namazaný hořčicí. Proč mi zrovna tento ,,kulinářský zážitek'' tak utkvěl v paměti se mě ale neptej. :-)

Chodíš do Ronda (i na výjezdy) v plné hokejové výstroji? S číslem oblíbeného hráče nebo jak to někdy bývá, s vlastním vymyšleným nickem? A jaké je jméno toho oblíbence?

Do Ronda se už bohužel moc často nedostanu. Když už ale vyrazím, tak vždycky se šálou. Dres ale nemám, jen Kometa tričko. Oblíbených hráčů mám asi víc; Hubas, Jožo Kováčik, z aktuální soupisky pak Martin Erat nebo Peter Mueller.

Do kterého sektoru na domácí zápasy chodíš? Měnil jsi sektor někdy z nějakého důvodu? Máš nyní dobrý výhled?

Mám VIP sektor přímo naproti své TV a výhled mám super, protože v době zápasu nesmí nikdo před televizí chodit. :-) Pokud se dostanu do Ronda, tak vždy na sezení - ideálně někam nahoru.

Co říkáš na tvorbu chorea? Jsou často různorodá? Mají vtip, nápad, určitou originalitu?

Klobouk dolů před všemi, co se tvorbě chorea věnují! Pokud můžu takto z odstupu soudit, tak jsou ''naše'' chorea perfektní. Teda aspoň ty, co jsem měl možnost vidět.

Byl jsi někdy Modrobílým s choreem dobrovolně pomoct, když jsi měl volný čas?

Ne, nebyl.

Patříš mezi ty lidi, co si chorea pak před zápasem natáčí nebo fotí? Jsi jejich sběratelem na památku?

Tak to nejsem.

Jak se stavíš k předzápasovým ceremoniálům, když jsou ujednány? Nezdržuje to natěšenost fanouška na utkání? Nicméně ale, například v případě Leoše Čermáka to byla velká slavnost, že? Na ty ostatní se díváš jak?

Ceremoniály mi vůbec nevadí. Jsou vždy věnovány obrovským osobnostem klubu, které si ten čas, pozornost a aplaus jednoznačně zaslouží. A vidět ty tvrdý borce, jak pak mají kolikrát slzy na krajíčku... Rozlučka s Leošem toho byla perfektní ukázkou, byla to bomba. Pokud jde ale o dohodu se soupeřem, tak přesně nevím, jak to funguje. Osobně bych dal asi soupeři na výběr, jestli chtějí strávit takovou událost na ledě, nebo v šatně.

Přemýšlel jsi někdy o tom, že bys byl rád zaměstnancem Komety? Pokud ano, kterou pozici bys chtěl zastávat? (At' už by to mělo být cokoliv)

Tak o tom jsem nikdy nepřemýšlel. Jsem ale realista, takže to na místo v Kometě nevidím... Rolba je obsazená, možná ti plyšoví medvědi. Na medvědy mi totiž přijdou strašně hubení, takže tady bych mohl uspět.:-) Nesměli by mě ale nutit odnikud skákat, to by totiž mohl být můj poslední skok v životě.

Zúčastňuješ se TipLigy na tomto našem KometaFans webu?

Ne ne, na to nemám bohužel čas. Navíc jako tiper jsem fakt mizernej. Zřídil jsem si Tipsport, abych mohl koukat na zápasy a můj výsledek byl tragickej. Tak jsem musel trochu přehodnotit strategii a už se aspoň držím na nule.

Máš nápad, čím přispět na web KF? At' už by to bylo něco zcela nového nebo danou věc vylepšit...

Vážně nevím. Myslím si, že děláte všichni velmi dobrou práci. Možná by se mi líbily občasné rozhovory přímo s hráči/trenéry Komety - něco jako děláš s námi fanoušky. Pochopil jsem ale z různých zpráv, že zájem klubu o spolupráci s KF příliš není, nebo spíš vůbec není. Je to škoda a jedna z věcí, které by mohla Kometa trochu ,,poladit''.

Který stadión na venkovním výjezdů byl pro tebe ten nejhorší a naopak nejlepší?

Tak tady je to jednoduchý: Já byl jen na Spartě a dostal jsem tam málem přes hubu. Navíc tam mají nějaký úzký sedačky, ale to nemusí být úplně problém toho stadiónu. :-) Takže nejhorší O2, nejlepší neznám.

Mezi námi jsou určitě fanoušci, kteří sbírají různé Komet'ácké předměty do sbírky, jako třeba staré fotky, kartičky a tak dále. Máš doma nějaké materiály, ač se tedy ty za sběratele třeba nepovažuješ?

Nemám bohužel nic.

Běhá člověku mráz po zádech, když Rondo ztichne a začne se zpívat ,,Óda na Kometu''?

Jo jo, to je fakt bomba. Pamatuji si, jak jsem vzal na Kometu poprvé své děti a když se začala zpívat Óda, tak vůbec nechápaly co se děje. Jen automaticky zvedly ruce (tehdy bez šály) a vypadly jim oči z důlku. Pak se mě o přestávce ptaly, co se to tam vlastně dělo.

Máš přátele nebo známé z jiných měst, z Extraligy nebo 1. ligy, že si o hokeji popovídáte a pokud hraje Kometa proti týmu toho známého, je tam i určité hecování, štengrování?

Občas se o hokeji bavím s obchodními partnery bud' z Prahy nebo Ostravy. Je to ale spíš na pohodu - jak píšeš - takový přátelský štengrování.

Co se ti vlastně vybaví, když se řekne HC Kometa Brno?

Špičková reprezentace města Brna. A pro mě osobně perfektní relax, kdy během zápasu nemyslím na nic jiného. No a pak se mi ještě vybaví spousta naštvaných fanoušků ostatních týmů po celé ČR, kteří nám nemůžou přijít na jméno. To je známka toho, že to Kometa dělá dobře.

Myslíš, že by bylo zajímavé a pro fanoušky pozitivní, kdyby při rozbruslení hrála hudba, kterou by si vybral vylosovaný fanoušek na nejbližší domácí zápas, až budou všichni DJ hokejisti Komety vystřídaní? Jaký by to mohl být podle tebe nápad?

Tak tady nevím, spíš by to mělo asi zůstat na hráčích nebo moderátorovi. Navíc když si představím, že vylosují třeba moji 11-letou dceru... To by asi hráči nechtěli slyšet. :-)

Jaké máš vzpomínky na brankáře Jiřího Trvaje? Mně vždy přišlo, že nesnáší nájezdy, ale jinak to byl velmi dobrý brankář...

Jirka Trvaj mi přišel vždy jako taková klidná síla, jak na ledě, tak mimo něj. V rozhovorech mi přišel jako velkej sympat'ák a myslím si, že mohl být i dobrým mentorem pro Marka. Škoda, že jsme tehdy nedokázali přetlačit Pardubice, Jirka by pak měl ve sbírce i titul k už tak výborné kariéře.

Kdo z brankářů v novodobé historii Komety byl a je ten ze všech nejlepší?

Marek Čiliak. Jeho schopnost přepnout se na Play off do módu neprůstřelné zdi je obdivuhodná. Hráči v poli mu samozřejmě hodně pomáhali, ale na posledních dvou titulech má obrovský podíl. O to víc jsem zvědavej, jak to bude s Markem dál.

Čteš občas i diskuzní fóra jiných extraligových fanklubů?

Hodně málo, ale občas se podívám. Ted' po zápase na Spartě jsem si to ale raději zakázal. Snesu sice hodně, ale takovej masochista zase nejsem.

Jak jsi vlastně přišel k této přezdívce?

Je to taková zkomolenina mého jména. Říkali mi tak kámoši už od dětských let.

Když přijde Play OFF, je ve vzduchu cítit, že sezóna vrcholí? Těšíš se na zápasy mnohem více, než v základní části?

Já to mám asi takhle: V základní části fandím doma většinou v sedě, v Play off ale sedím jenom na začátku zápasu. Jak se ale vhodí puk, tak vstávám a před televizí lítám sem tam a šermuju rukama.

Co říkáš na to, že v Rondu se rok od roku zvýšila koncentrace světelných efektů, jako třeba nasvícené logo Komety na led? Líbí se ti tyto technické vymoženosti?

Ano líbí. Kometa jde s dobou a to je dobře.

V návaznosti na to bych se chtěl zeptat, jak bys ohodnotil nové osvětlení v hale? Za mě jednoznačně palec nahoru!

Určitě, za mě taky velký posun dopředu.

A co nové mantinely s plexiskly? Mantinely - ty budou u všech fanoušků jistě v pořádku, ty jsou nižší. Nicméně objevily se bohužel ohlasy hodně lidí, že z ostrých úhlů vidí na ledovou plochu špatně přes plexiskla, což je škoda a velké mínus. Nicméně, jak ty bys je ohodnotil, třeba jejich ohebnost při soubojích hráčů?

Pro hráče to bude asi určitě lepší. Vycházím ale pouze z toho co se psalo, že by měly být pro hráče lepší pokud jde o možnost úrazu. Jako fanoušek jsem si vyzkoušel pohled z několika míst na stadionu a trochu horší mi to opravdu přijde - hlavně v nižších řadách.

I když jsou za tím nemalé finanční prostředky, tak myslíš si, že by se to mohlo (nebo mělo) zavést po celé republice? Aspoň v Extralize a 1. lize...? Už jenom kvůli bezpečnosti hráčů a vyšších plexi jako bezpečnost pro fanoušky?

Já osobně si myslím, že by to moc našim soutěžím prospělo... Nevím, zatím bych to asi direktivně klubům nenařizoval. Navíc, když člověk občas vidí úroveň některých extraligových stadiónů, tak mantinely jsou asi jejich poslední problém.

Jaké máš radši rozměry kluzišt'? NHL nebo evropské?

Určitě NHL. Hra má spád a přijde mi i zajímavější pro diváky.

Když pomalu odbočíme trošku od hokeje, jaká je výplň tvého volného času, když zrovna nemyslíš na hokej nebo na Kometu?

Když nepočítám práci, tak mám tři školou stále povinné děti, takže mám většinou o zábavu postaráno. Co nejvíc času se snažím trávit s nimi (dokud ho ještě oni chtějí trávit se mnou). Navíc jsou pořád ještě v takovém věku, kdy nám taky spoustu času zabere rozvážení/svážení dětí z různých kroužků a sportů. No a pokud dostanu doma ,,opušt'ák'', tak vyrazím pokecat s kámošema do hospody nebo si zajdu odpočinout do sauny.

Co jsi vystudoval za školu?

Ekonomku na Masaryčce v Brně.

Který předmět jsi neměl rád a který byl pro tebe vyloženě zábava?

Nikdy mě moc nebavily počtářské předměty. Třeba taková statistika byl pro mě velkej opruz. Naopak jsem měl rád geografii a vše s ní spojené, což mi zůstalo až doted'.

Máš ze školy vzpomínky, které stojí za to? Školní výlety, zážitky s učiteli?

Jasně, asi jako každej. V tomto směru byla ale pro mě zábavnější střední škola. Tam bylo kolikrát hodně ''veselo''. A nejen tam, ale i po škole, před školou, po večerech a tak vůbec. Nic konkrétního ale neprozradím, to jsou historky spíš k pivu. :-)

Relaxuješ doma rád? Když je škaredé počasí, prospíš se i přes odpoledne?

Občas si zdřímnu i odpoledne, ale moc často to není. Pokud mám zrovna chvíli volno, tak se mrknu na nějaký film.

Jaké jsou tvé oblíbené filmy? Máš k tomu tzv. ,,Domácí kino'' ?

Tak toho bude víc: Mám rád kriminálky, životopisné filmy, sportovní filmy nebo seriály jako například Billions nebo La Casa De Papel. Domácí kino nemám. Mám TV s připojeným HTPC a soundbarem.

Byl jsi na KometaFilmu v kině? A pokud ne, dostal jsi už DVD s filmem do poštovní schránky a tak se na něj v pohodlí domova podíváš místo jiných filmů?

V kině jsem na KometaFilmu nebyl, ale viděl ho právě z DVD doma. A ne jednou.

Jaké sporty rád aktivně děláš?

Aktivně už nedělám bohužel nic. Často jsem hrával hokej, tenis, basketbal, Floorball nebo fotbal. Zdraví mi už ale bohužel nedovoluje tyto sporty provozovat. S dětma pořád ještě zajdu, ale že bych třeba naskočil znovu na led, to už asi bohužel nehrozí. :-( Navíc nedávno mě děcka vyhecovaly, že mě chtějí vidět v hokejové výbavě... Tak jsem to vyhrabal ve sklepě a navlíkl se do toho. Byl jsem v tom slušně ''vyrýsovanej'' a helmu jsem na hlavu skoro nenarazil. Suspik mně ale seděl dobře, takže všechno nový bych kupovat nemusel. Každopádně pohled na mě tehdy všechny dobře pobavil.

A co rodinný život? Scházíte se příležitostně při oslavách narozenin? Máte společné zájmy? Nebo schůzka na chatě?

Jasně, vídáme se. Mám sourozence, manželka taky. Všichni mají děti, takže je nás dost.

Jaké je tvoje oblíbené a neoblíbené roční období?

Nejméně oblíbený mám asi podzim, rád mám naopak jaro a léto.

A co oblíbené jídlo? Co máš nejraději z české kuchyně?

Mám rád italskou kuchyni a taky pikantní jídla. Z české kuchyně asi knedlo-vepřo-zelo. Z pití mám rád pivo malých pivovarů jako Matuška, Raven, Beskydský pivovárek a moc rád si dám taky kvalitní rum.

Jaká hudba by pro tebe byla v Rondu při rozbruslení vlastně nejlepší podle tvého ''gusta'' ? Co rád posloucháš?

Mám rád rockovou hudbu a všechny její možné předělávky. Nedávno jsem třeba začal na YouTube odebírat kanál jedné klavíristky, která předělává skladby různých skupin. Pro hru na klavír mám slabost, takže to je pro mě ideální kombinace. Pustím si ale klidně i klasiku, nebo hudbu od Ennio Morricone.

Poslední otázka rozhovoru: Máš nějaké přání, které bys rád, aby se ti splnilo? Bydlení dle tvých představ, cesta do zahraničí do zajímavé země v rámci dovolené, práce snů a podobně?

Mám běžná přání, která si člověk přeje pro své nejbližší. Já sám bych si moc přál, abych si dal nějak do pořádku záda, dostal se trochu do kondice a mohl si ještě zahrát hokej nebo tenis. Na Kometu se mi sice dívá moc dobře, ale naskočit znovu na led, to mi chybí hodně.

 

madiku, díky moc za pěkný rozhovor, který jsi pro veřejnost poskytnul! Opět se tak lidé o dalším hokejovém kolegovi-diskutérovi dozvěděli něco nového, dílčího. Přeju Ti mnoho zdraví a osobního štěstí, rodinnou pohodu a časté radosti z Komety. A také radost z titulu v brzké době!

 

Host: madik

 

K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace