Úvod / Pind'a od Modrobílých o supportu: Stojí to hodně energie a úsilí, ale to k tomu patří a je to zábava

Pind'a od Modrobílých o supportu: Stojí to hodně energie a úsilí, ale to k tomu patří a je to zábava

Pohled na sektor E v brněnském Rondu (DRFG Aréně). Ultras Patriots Brno - známí také jako Modrobílí, se starají o atmosféru a fandění celých 60 minut

,,Zvláštní vydání!'' , chtělo by se napsat, nebo spíše volat na okolí kolem sebe. Ale ono to tak v tomto případě skutečně je doopravdy. V našich KometaFans rozhovorech byl s pozvánkou osloven tentokrát vzácný host, zástupce z řad brněnského UPB, kterého budou znát aspoň od vidění snad všichni Komet'áci. Vždyt' patří mezi ty, kteří do mikrofonu rozeřvávají z tribuny E fandění a starají se tak o atmosféru v Rondu. Zážitky s Kometou, záležitosti kolem fandění, výjezdů a stručně o tvorbě chorea budeme v tomto článku rozebírat a věnovat se s Pind'ou_UPB .

Všichni Komet'áci vědí, že fandění nezačíná od 1. minuty zápasu, ale taková, řekněme ,,rozehřívačka'', začíná ještě těsně před samotným zápasem, kdy se odpočítávají zhruba 4-3 minuty před úvodním vzhazováním. A to konkrétně většinou zhruba již v momentě, když na ledovou plochu nastoupí dva hlavní rozhodčí a jejich kolegové na čarách a jsou našim velmi známým letitým moderátorem, panem Michalem Chylíkem, do éteru představováni jmény.

To se pak rozezní na Éčku bubny, iniciátor fandění na svém místě zaujme první pokřik a sektor E začne skandovat - nejčastěji ,,Kometa Brno!'' . Mnohdy ještě před tím, než se hala ponoří do předzápasového přítmí, se někdy rozdávají vlajky do celé sektoru. Ty pochopitelně mají v Rondu své místo k uskladnění. ,,K uschování Komet'áckého materiálu máme svou určenou místnost,'' pokyvuje Pind'a ,,samozřejmě, úklid jednou za čas je potřeba provést, protože kolikrát je tam už dost nepřehledno.''

Pind'u, Mit'ase nebo jakýkoliv jiný zástup z řad Modrobílých, na pozici rozeřvávače, můžeme vidět samozřejmě často i na výjezdech. A to prakticky na všech, bez ohledu na dálku a den v týdnu. Samozřejmě se nejlépe vyjíždí s Kometou ven na zápas v pátek před víkendem, kdy většina fanoušků má víkend volný. A tak co jiného by měl zapálený fanoušek Komety s načatým víkendem dělat, než že vyjede s přáteli a dalšími fanouškovskými kolegy ven z Brna pro 3 body do cizích extraligových tvrzí?

Pravda ale je, že o některé výjezdy bývá každý rok pravidelně zájem, někdy až místy opravdu vysoký. To záleží především hodně na mnoha okolnostech, které se naskytnou a v rámci možností se využijí. Jistě si mnozí fanoušci všimli, že pokud mají Modrobílí v plánu zorganizovat velký výjezd, vydají o tom s dostatečným předstihem článek se všemi potřebnými informacemi.

Je to klasická upoutávka, jak lidi vyburcovat k tomu, aby vyjeli Kometu podpořit venku svýma hlasivkama a rukama. A tak ti, co zůstávají v Brně nebo ve svých domovech různě po Jihomoravském kraji nebo kdekoliv po republice, mohou vidět pak v televizi nebo na internetovém přenosu solidní početnou skupinku Komet'áků v sektorech pro hosty. ,,Největší zájem o výjezd bývá na Spartu, do Zlína a Olomouce. Jezdí s námi defakto ti samí Komet'áci, ale občas se nějaká nová tvář objeví. Samozřejmě, že hokej probíráme stejně jako věci okolo toho,'' dodává Pind'a krátce na úvod.

 

Ahoj Pind'o, vítám tě u rozhovoru pro všechny Komet'áky navštěvující zdejší KometaFans web! Jak se ti daří po osobní stránce?

Zdarééc. Po osobní stránce se mi daří docela dobře. Zdravej jsem, pivo mi chutná, takže zatím je všechno v pořádku.

Pro samotný úvod bys mohl našim hokejově zapáleným fanouškům prozradit, jaké jiné koníčky máš?

Na jiné koníčky, než na fotbal a hokej, nemám skoro čas. Dříve jsem hrál závodně fotbal. Na většině vesnicí mě Komet'áci poznávali, protože jsem bubnoval od 12ti let. Vždycky jsem s nimi rád po zápase pokecal. S fotbalem jsem skončil před 4 lety kvůli časové vytíženosti domácích zápasu a výjezdů. Jinak, když čas dovolí, tak si jdu zahrát tenis nebo zajdu s kamarádama na pivko. Rád se taky projedu delší trasu na kole.

Jsou nějaké věci, které bys rád, aby se ti někdy splnily v životě? Třeba v rámci zábavy nebo volného času, nějaké to vysněné fajn auto a tak?

Auto mám docela fajn, dům taky. Chtěl bych, abych já a moje rodina jsme byli zdraví, protože to je to nejdůležitější co máme. Od jara začínáme spravovat s tat'kou náš dům, tak snad se nám to vše podaří tak, jak to máme namyšlené co nejdřív.

Jako většina z nás pocházíš přímo z Brna nebo jeho blízkého okolí?

Bydlím asi 60km za Brnem v malé vesnici Dětkovice.

Reakce: Tak to máš do Brna vcelku daleko na to, kolik věnuješ Kometě v Brně času a hlavně výjezdům.

 

Školu jsi vystudoval jakou konkrétně a proč sis obor vybral? Bylo to třeba ve šlépějích rodičů?

Jsem vyučen jako Opravář zemědělských strojů. Školu jsem si vybral sám, protože v zemědělství jsem se pohyboval od malého kluka a vždycky mě to strašně bavilo.

Prozradíš nám tvoje zaměstnání?

Pracuji ve firmě Agropt. Specializujeme se hlavně na vyorávaní cukrové řepy, takže od září do prosince máme hlavní sezónu. Takže pokud kolem cest vidíte velké hromady řepy, tak to je moje práce.

Jaké provozuješ volnočasové aktivity v jednotlivých ročních obdobích?

V zimě rád chodím po plesech a zahrát si hokej na rybník. Na jaře bych asi jen zmínil Velikonoce a ostatky. Ty zaberou většinu času, když připočtu i následky. :-D V létě je to samozřejmě koupaliště, beachvolejbal, tenis a pivko na zahrádce s kamarády. Od srpna už ale opět všechno začíná...

Ještě kromě toho - tvoje oblíbené jídlo, které máš rád třeba odmalička?

Řízek s bramborovým salátem.

Určitě si poslechneš dobrou hudbu. Tak které žánry jsou pro tebe ty nejvíc TOP a co si i dalšího poslechneš?

Mám v oblibě skupinu Sabaton. Co se českých skupin týče, tak je to Kabát a Alkehol.

Taktéž všeobecně určitě nezůstávají pozadu ani oblíbené filmy nebo dokumenty, že?

Mám rád akční filmy se Sylvesterem Stallonem, Arnoldem Schwarzeneggerem nebo Michaelem Dudikoffem. Filmy jako Rambo, Komando nebo Americký ninja jsou prostě klasika. Z českých filmů je to rozhodně Kurvahošigutentag. Ten film vystihuje život na vesnici jak víno.

U těch videodokumentů bude mít zcela jistě svoje výsostné místo jakýkoliv, který se týká i Komety. Třeba na internetu a konkrétně na YouTubu by se jich pár našlo pro tebe, co by tě zajímaly?

Videodokumenty moc nesleduju, ale vždy se rád podívám na nějaké nové video od Hanyho (FanKometa).

A nemůžu se díky tomuhle nakouslému tématu vyhnout Kometa Filmu, který byl před ještě před pár měsíci uveden do kin všude po Jihomoravském kraji. Byl ses na něj někde podívat? Nadchnul tě, doporučil bys ho shlédnout ostatním, kdo se na něj ještě nepodívali?

Film jsem poprvé viděl u nás v hospodě a pak ještě několikrát doma. Abych se přiznal, tak při scéně předávání titulu jsem měl slzy v očích. Na tento film by se měl určitě podívat každý Komet'ák, tak jako na film Hvězdy v záři Komety. Je rozhodně o co stát.

Dále pak otázka, která by chybět neměla pro mnohého hokejového fandu: Když zrovna nerozeřváváš, dáváš si hodně pivního občerstvení, aby ses odreagoval a s kamarády sis zápas užil?

Tak pivo k tomu všemu rozhodně patří, takže si taky to jedno-dvě pivka vždy dám.

Jelikož seš členem Modrobílých, tak určitě jezdíš na výjezdy často. Nicméně, najdou se i případy, když Kometa hraje venku, do jakého oblíbeného podniku zajdeš na přímý přenos, pokud ven nevyjedeš za určitých okolností?

Takové případy jsou výjimečné, ale když už tohle nastane, tak hokej sleduji u nás v hospodě Na Lapači společně s ostatními kamarády.

Jako člen Modrobílých máš určitě kolem sebe hodně lidí, kteří se rádi zapojují do fandění. Posilujete čas od času své modře označené jádro na Éčku?

Do středu kotle chodí vesměs jedni a ti samí lidé. Ale kdo chce fandit, tak si k nám cestu určitě najde a my budeme jenom rádi.

Užíváš si naplno atmosféru na výjezdech? Co je tak pro tebe největší odměnou, když fandění řídíš? Máš přímo z Éčka kladné většinou zpětné vazby, že support provádíš dobře?

Atmosféru si užívám hlavně, když se baví a fandí celý sektor - viz. letošní výjezd do Vítkovic, což je pro mě tou největší odměnou. Zpětné vazby jsou ted' docela často. Lidi si se mnou rádi pokecají a i já s nimi. Rád proberu věci ohledně fandění.

Nicméně, mně nedá se nezeptat na to, jestli z toho zápasu něco máš? Protože ty seš jedním z těch z vašeho uskupení, co se ujímají rozeřvávání, co burcují lidi a tak seš prakticky pořád otočený zády k ledové ploše...

Ano, máš pravdu, ale od toho tam přece jsem. Na druhý den si vždy pouštím záznam ze zápasu, ale hlavně teda z důvodu toho, jak se fandilo.

Kolik minut před zápasem chodíš na domácí zápasy? Máš zažité rituály? Třeba, popovídat si s kamarády, probrat život, Kometu, hokej všeobecně, jiné sporty?

Před zápasem rád zajdu s kamarády na pivko a na stadión chodím asi hodinu před zápasem. Ano, mám rituál. Už několik let mám na starost rozvěšení vlajek na zábradlí, což zabere asi půl hodinky.

Jak probíhá organizování výjezdů? Kdo se stará o informace třeba na Facebooku, pokud to není tajné?

Vždycky je potřeba zařídit autobus(y) nebo oddělené vagóny. Tohle všechno má na starosti Mit'as. O propagaci na FB nebo Instagramu @modrobili mu s tím pomáhám já.

Hodně čtenářů by jistě zajímalo vaše přípravy na choreo. Jak dlouho trvá, než něco namalujete na plachtu, než rozdáte modré a bílé papíry do všech sektorů, pokud chystáte něco většího. Bývá to zpravidla makačka?

To je věc, kterou docela lajdám a kvůli vzdálenosti bydliště a práci se na choreu objevuju minimálně. Každopádně jsou to hodiny a hodiny práce. Vždycky samozřejmě záleží na velikosti dané prezentace, ale může to být klidně i 50 hodin.

A když chcete z těch papírů vytvarovat nějaké číslo nebo písmeno, navigujete se několikrát, že ten a tamten konkrétní papír má být na vedlejším sedadlech, na vyšším a podobně? Kladete velký důraz na koordinaci mezi sebou?

Samozřejmě, že koordinace u toho musí být a důraz je důležitý. Každý papír musí mít své místo podle návrhu tak, aby to následně vypadalo tak jak má.

Chodí vám pomáhat i pár dobrovolníků? Asi každá pomocná ruka je vítána, když děláte větší projekt.

Bez dobrovolníků by to ani nešlo. Práce je vždycky víc než dost.

Člověk by řekl, že ty chorea vypadají defakto pořád stejně. Hledáte někde inspiraci v zahraničí nebo se scházíte na schůzkách, kde věci kolem choreí probíráte, co vylepšit, co kam posunou dál a co naopak eliminovat?

Zahraniční scénu ostatních ultras táborů samozřejmě sledujeme, ale rozhodně nic nekopírujeme. Věci ohledně prezentace se řeší s dostatečným předstihem, ale taky záleží na dané situaci. Viz. letošní choreo pro kapitána Leoše Čermáka nebo smuteční choreo Karla Gotta.

Kolik hodin nebo dokonce dnů vám zabere, než naplánované velké choreo zhotovíte a umístíte na tribuny? Postupně ve stručnosti úkon za úkonem...

Jak už jsem psal výš: Záleží na velikosti dané prezentace, ale abych to ve stručnosti shrnul – grafický návrh, nákup materiálu, slepení plachty, náčrt, obtah, vybarvení, stínování, složení plachty, úklid, převoz na stadión, rozdání kartónu. Snad sem na nic nezapomněl.

Všiml jsem si, že jste kolikrát domluveni i s moderátorem Komety, panem Michalem Chylíkem, který kromě vás, do vašeho mikrofonu, ze své režijní místnosti, dává opakované instrukce fanouškům ohledně chorea. Jak se vám s ním spolupracuje? Kdy dostatečně zavčas se s ním domlouváte, aby vám pomohl a bylo vše tak zorganizované?

S Michalem Chylíkem zatím žádnou zkušenost ohledně tohodle nemám, ale Richi se s ním domlouval vždy s dostatečným předstihem tak, aby vše klaplo tak jak má.

Staly se i případy, kdy vám na stadióně venku nechtěli povolit použití chorea? Pokud ano, jaký byl pro to relevantní důvod?

Ano, staly. Důvod byl takový, že by se choreo mohlo zapálit, nebo pod ní odpálit pyro.

Ty sám máš raději výjezdy nebo domácí zápasy?

Obě má něco do sebe.

Největším druhým ''domácím prostředím'' je určitě pražská O2 Aréna (což je určitě pro Brňáky trochu zvláštní být v Praze jakoby doma :-) ). Tam je to vždy hukot a hlavně, pokud se zadaří dle rozpisu zápasů a hraje se v pátek, že?

To je věc, která mě docela mrzí. Spousta Komet'áků jede na výjezd do Prahy a tím pro ně další výjezdy hasnou. Doby, kdy by nás třeba do Litvínova vyjelo 1000, se asi nedožiju. Bohužel.

Jaký je tvůj současný oblíbený hráč v Kometě? Nebo z minulosti.

Ted' je to asi Ondra Němec a Peter Mueller. Z minulosti určitě Míra Barus, Sasu Hovi a Jožo Kováčik.

Máš nějaké tetování?

Ano mám. Na srdci mám upravené logo UPB. Na zádech mám Petrov, Špilberk, bratislavský hrad a to vše doplněné o nápis a logo Zbrojovky Brno a Slovanu Bratislava. V zimě už to bude komplet a záda budu mít dodělané. Ještě chybí dodělat Lužánky a Tehelné Pole.

Je hodně těžké přesvědčit lidi v kotli, aby nepřestávali fandit, když je doma stav pro Kometu hodně nepříznivý? Někteří to vezmou s nadhledem a fandí, ale co ten utišený zbytek?

Časy, kdy se celej kotel bavil fanděním, jsou bohužel pryč. Za nepříznivého stavu přesvědčit lidi, aby i tak dávali do fandění 100% , je kolikrát nadlidský výkon. Co se sedaček týče, abych popravdě řekl, tak tam bych 90% lidí nejradši proliskal. Ti se do fandění zapojují téměř nulově.

Co je pro tebe osobně větší zážitek: Vyjet ven na výlet v rámci výjezdu s Kometou nebo se sejít parta kamarádů (nejen z UPB) a užít si domácí fandění?

Určitě výjezd. Přece jenom, na výjezdu panuje úplně rozdílná nálada, než před domácím zápasem. A hlavně nejde jen o daný zápas, ale o to si užít celý den.

Který pokřik ty osobně máš nejraději?

,,Kometa do boje!''

Chystají se v budoucnu pokřiky nové, které by se mohly ''uchytit'' a zařadit je mezi běžně používané, jako jsou ty stávající?

Momentálně žádný nový chorál nemáme v plánu zařadit, ale ono se zase něco časem na nějakém výjezdu nebo párty vymyslí.

Stala se při výjezdu nějaká veselá, legrační příhoda, o které by ses rád touhle cestou veřejně podělil s ostatními Komet'áky?

Toho je tolik, že už si vše ani pořádně nepamatuju a hlavně je to nepublikovatelné. Ale abych teda něco střelil, tak na dvoudeňňáku v Praze v roce 2012 nás Čert asi se dvěma promilema nemohl asi 5 hodin najít. Pořád opakoval, že je na zastávce U stadiónu Sparty. Ale bylo mu úplně jedno, že byl na Letné a ne v Holešovicích.

Když už se vyjede na výjezd, máš radši, když se jede hodně daleko v rámci Extraligy? Plzeň, Karlovy Vary, Liberec a tak dále?

Liberec je snad jeden z nejhorších výjezdů a to mi potvrdí skoro každý Komet'ák, ale dlouhé destinace mám samozřejmě rád. Hlavně, když se v sektoru sejde dobrá parta lidí, která se celý zápas dokáže fanděním bavit.

V rozhovoru v KFN jsem o tobě četl, že jsi kvůli výjezdům nespal i 36 hodin, jak jsi byl časově zaneprázdněn. To jako skutečně tolik hodin? A vracel ses kolikrát až k ránu? :-O

Jojo, je tomu tak. Rád na to vzpomínám a vše je tam napsané. A vlastně to mám tak i ted'. V práci dělám 14tky jenom noční. Z práce 5 hodin spánku, pak jedu do Brna sednout na chvíli za kamarádama a ze zápasu opět valím na noční. Takhle to mám od září do prosince, zápas co zápas. Do Kladna a na Spartu sem jel rovnou z noční na sraz, takže jsem nespal skoro 40 hodin. Ale na tohle všechno si už člověk zvykne.

Snažíš se tedy pro Kometu, respektive pro support fandění, udělat maximum a věnovat tomu hodně času?

Kdybych tomu nedával 100% , tak bych to nemohl dělat, i když to stojí hodně energie a úsilí, ale to k tomu patří.

Poslední otázka: Co pro tebe osobně Kometa znamená? Je tvoje oddanost našemu klubu ve skutečně velkých rozměrech?

Je to život a každodenní zábava.

 

Pind'o, díky moc za poskytnutý rozhovor! Myslím si, že byl pro všechny Komet'áky zajímavý, že se něco trochu dozvědí o zákulisí Modrobílých a o tobě samotném, jakožto o jednom z věrných rozeřvávačů brněnské Komety. Mnoho zdaru v osobním životě a to vedení supportu, kdy se staráš o atmofésru, at' tě nadále baví a nekonečně naplňuje! K tomu hodně toho zdraví i štěstí!

 

Host: Pind'a_UPB

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 4]
nervosaur nervosaur 12.12.19 06:55 [51249]

Díky za rozhovor.

„Jožo Kovačík & Hynek Zohorna“
IP:
samubo samubo +1 / 0 07.12.19 19:01 [49765]

Moc pěkný rozhovor *196*

„Navždy Kometa“
IP:
arnasea arnasea +5 / 0 07.12.19 17:03 [49721]

Vím, že se opakuji , ale stále pěkné otázky a odpovědi. Piňďo , obdivuji tvůj výkon rozezvučet skoro celý stadion . Je to neuvěřitelné , krásné a jsem na vás hrdá. Chorea a prostě všechno je nej nej. Díky za to , že jsi . Moc si to užívám a když hrajeme venku , tak si říkám to jsou naši. Nevím , kde to už bylo , místní skoro nefandili , rozhlasem je nabádali ať podpoří své hráče a hned poté se ozvalo Kometa Brno Moc mě to pobavilo. Díky za tvoji nelehkou práci , ale tak užitečnou.*196**24*

„modrobílá je dobráááá“
IP:
Uploader Uploader +4 / 0 07.12.19 13:03 [49706]

Skvělý rozhovor ? Já si kvůli času před asi pěti lety pořídil permici na sicnu a máš pravdu, že bych tam nejradši některý lidi vyliskal...

„My jsme kurvy z Brna, my jsme všude doma“
IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 4]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace