Úvod / Očima a slovy poety Jida: Kometa je světlo, když všude zhasnou

Očima a slovy poety Jida: Kometa je světlo, když všude zhasnou

Bývalý brněnský mág v brance Sasu Hovi, který za Kometu chytal v sezónách 2009-2012. Jidův oblíbenec

Máme tu říjen a s ním přichází další nový rozhovor, z řad místních lidí, tvořící početnou komunitu KometaFans. Host v tomto článku bude tentokrát zvláště velmi zajímavý svého druhu, protože nám diskuzní řádky často zpestřuje velmi povedenými veršíky, které jsou věcné, trefné a vtipné zároveň. Proto asi nikoho z nás příliš nepřekvapí, že se tento človíček jistojistě přehlédnout nedá a proto byl Jido se svým úctyhodným poetickým talentem osloven k povídání, aby nám něco o sobě i k hokeji řekl.

Kdo čte naše diskuzní fórum i z předešlých bývalých webů několik let nazpátek, tak ví, jakého fanouška a šikovného básníka Kometa má. Osobně musím tímto poznamenat, že v hokejových sférách a zvláště v našich Komet'áckých neznám nikoho jinýho, kdo by dovedl dramatický zápas se št'astným koncem pro Kometu za 3 body ohodnotit slovy, ze kterých verše létají do všech stran. A za Jida moc díky za to, že je součástí nás - fanoušků Komety a že je náš! :-) Jednoznačná pochvala pro něj už jen proto, že bere hokej s nadhledem a tudíž i přes prohru nám na fóru umí předvést poetické vyznání.

Byl mimo jiné i účastníkem KometaFans srazu v Drahoníně, který se uskutečnil předchozí víkend. Podle zúčastněných lidí zde z fóra, z jejich vyprávění se dá říct, že setkání bylo skvělé a všichni se dobře bavili. ,,Sraz jsem si užil přímo neskutečně,'' říká Jido nadšeně ,,je skvělé vědět, s kým si píšu na fóru a navíc po společně stráveném čase jsem kromě sympatií připojil i velkou úctu ke všem účastníkům,'' rozplývá se.

Co Kometa pro každého z nás znamená, není zřejmě potřeba nějak moc rozepisovat. Cesty poznání k ní bývají různé. Něco na tom stejně ale bude, že zrovna v Brně se vnímáme jako velká Hokejová Rodina. Tolik let už člověk fandí Kometě, vyfotí se s hráči, zažije krásné výjezdy, ale i legrační zážitky a krásné vzpomínky, díky kterým mnohým z nás slza ukápne, jak ten čas letí. Kometa se před několika lety zformovala. Náš klub je v hokeji pojem - a to at' už se bavíme o dávné historii, která začala rokem 1953 a nebo až o moderním obdobím posledních let 1. ligy ještě tenkrát, kdy Kometa usilovně rok co rok útočila v Play OFF na postup do extraligy. To byly opravdu krásné časy.

,,Kometa je světlo, když všude zhasnou. Frt'an endorfinu v těžkých chvílích, adrenalin v šedivém dni, slzy smutku, vzteku, štěstí, dojetí, vepřo-knedlo-zelo... opravdu Velká Srdcová,'' pokyvuje souhlasně hlavou velký Komet'ák Jido na závěr úvodu článku.

 

Zdravím, Jido! Vítej u dalšího rozhovoru, tentokrát s tebou! Su opravdu moc rád, že jsi ho přijal. Zminili jsme se v předmluvě o srazu KometaFans v Drahoníně. Kolik Vás tam tak vlastně zhruba dojelo? Stačila vůbec kapacita v penzionu pro nocleh, pokud byla účast velká? :-D

Také Tě zdravím Steve a všechny zelené puntíky na KF. Nerad bych něco prozrazoval, protože se jistě objeví podrobná reportáž i s obrazovou sekcí v KFN. Komorní setkání, které mělo velikou výhodu v tom, že každý měl prostor hovořit s každým. Stejně mi připadlo, že s počtem čárek na mé účtence se dvojnásobí stav diskutujících.

Pití jistě teklo proudem, občerstvení a večer jistě taky stála za to. Prozradíš našim čtenářům, na čem sis pochutnal nejvíc?

Skvělé byly houby trhané z rána Samubem a připravené místním kuchařem. Kachnička a svíčková kvalitu jenom potvrdily. Pivo bylo skvělé a toho jsem se držel po celý pobyt - myšleno furt.

Kolik Komet'áckých fanoušků-kolegů jsi už takhle stihl z diskuzního fóra osobně poznat, když nepočítáme pouze tento KometaFans sraz?

Nejdéle znám Zerora, Thuta, Měsíčka a ještě další, kteří se tu sem tam objeví ze starého fóra. V novodobých dějinách jsem již rukou potřásl Samubovi, Duškovi, KGP, Suzbyňovi, Uplovi - před Nervem jsem i poklekl a nemůžu vynechat Bimbožábu. Další ze srazu nechci jmenovat - ponechám jako tajemství, že se z lesa vyloup Medvěd a říčkou se brodila rodina Jury z Práglu, což jsme s Gustou a Jazzem hodnotili potleskem. Stále mne ale děsí představa, že se na Rondu třeba špatně zatvářím na cizího člověka, se kterým si nadšeně dopisuji na fóru.

Můžeš jmenovat konkrétně, kteří zdejší diskutéři jsou ti nejblíž, co se týká míst v Rondu? Ve kterém sektoru sedáváš ty?

Já, jako ortodox, poznal jen Éčko a chvíli na VIP našeho pivního sponzora. Vůbec nemám ponětí, kdo z pisatelů mi třeba háže kelímky od piva nad hlavou. To se jistě časem změní. :)

Kometě fandíš vlastně jak dlouho a kdy si na ni přišel poprvé? Proč tě tolik hokej zaujal?

Hokej byl u nás co pamatuju rodinný sport na staré, černobílé televizi, velikosti dnešního tabletu. Jelikož jsem byl ve čtyřech letech unesen rodiči z rodné Blučiny do městečka Rotava u Kraslic, tak můj brácha byl jediným nositelem informací o Zetoru, kterému fandil, protože byl blízko našemu bývalému domovu.

Přímo povinné bylo pro mě poslouchání pořadu ''S mikrofonem za hokejem''. Jako čtyřletý si pamatuju, jak mě brácha tahal po bytě na zádech a zapaloval prskavky, křičeli jsme oba dva jak na lesy a já vlastně ani nevěděl proč tolik radosti. Psal se rok 1966. Po návratu zpět z emigrace v Česku jen samá škola, učiliště, střední škola, vojna. Pak dlouhé sledování jen z dálky, až jeden náhodný doprovod dítěte na hokej v Rondu v roce 2006 a já už jsem z něj neodešel.

Jsi přímo Brňák? Jak daleko to máš na náš zmodernizovaný statek?

Skoro dvacet let Brňák, ale furt někde v luftu. Ted' Lažánky kousek za přehradou.

Co jsem si tak všiml, tak sis zřejmě oblíbil Sasa Hoviho. Je to tak? :-)

Jdu koupit nabíjecí baterky do robertka - potkám Sasika, první fotka ve Varech - Sasu, u kámošky na obědě a vedle sedí, hádej kdo? Skrze půl Brna tahám nákupní vozík do starého Pubu, abych v něm vezl Sasulu při setkání s fanoušky. Potkávali jsme se uplně náhodně a často až jsem mu natextoval Hovipolku, za kterou mi poděkoval slovy ,,Ty vole, to se nenaučím''. Je fajn a žádný hvězdnomanýrák. Mám s ním dvě fotky - dělí je devět let, i tak mě poznal.

Je ještě nějaký další hráč, který u tebe uspěl v sympatiích? Ale... nech mě hádat... není to Alex Mallet? :-)

Jo, jo a stokrát jo. Já si dokonce chystal zdravici ve francouštině až ho potkám. Mrzí mě jeho odchod, ale zatím není tak daleko, abych mu to jednou neřekl. :( Jinak mých velkých oblíbenců mám plno... je to většina těch, co za nás kdy hráli a nechali na ledě louže potu, krev a zuby. Bylo by nespravedlivé na někoho zapomenout a tento odstavec by byl sakva dlouhý. Jen třeba Jaroušek Koma /55/. Když jsme se v Aréně na Hybešce potkali poprvé, tak mi tajně přímo zhltal půlku svíčkové a vypil pivo ukrývajíc se před trenérem a nabídl mi svoje těstoviny se zeleninou. Ještě loňský rok jsme si psali na síti, ale letos se někam ztratil.

Kromě hokeje sleduješ ještě nějaké sporty? Co třeba MOTO GP, Rallye a podobně?

Ve vokurkovce jsem schopen sledovat i závody šneků v Thajsku, Tour de frantik /Alafillip/, F1 - poté, co zakončil Button, tak Maxik Verstapenuj, GP samozřejmě našim klukům. Jinak hokej hokej hokej - díky O2 všechno co jede. Ještě není špatný plážový volejbal žen, ale tam o ten sport až tak nejde. :)

Kolik máš dresů Komety doma? Ve kterém z nich chodíš at' už na domácí stadión, tak na výjezdy? (konkrétně ze které sezóny?)

Jednou jsem vyhrál dres našeho Leoška za nějakou básnickou soutěž pořádanou marketingem Komety. Dostala ho dcera, která v něm pak spala a i chodila na Kometku. Na každém dresu je totiž jen jedno jméno, pokud nepočítám podpisy fixou. Snad jednou budu mít dres, kde budou všechna jména, která se zapsala do dějin Komety /zajímavý nápad/. Třeba Kašík tam být nemusí - pro příklad a to proti němu nic nemám. Jen mi nepřirostl na můj imaginární dres. Nosím vlastně jen trička a mikiny.

Na Komet'áckých šálách máme našitých pár Komet'áckých pokřiků, označení HC KOMETA BRNO, VZHŮRU BRNO a dokonce i ódu. Jaký popisek máš na své šále ty? Vybíral sis ho náhodně pro své fanouškovské nadšení nebo záleželo na nápisu?

Já už měl desítky šál a zůstaly jen dvě - šála ''Rádio Kometa''. Těch bylo jen pár kousků a bylo by zajímavé zjistit, kdo z přítomných si toto amatérské, domácí rádio pamatuje. A pak naprostá klasika bez nápisů. Mám rád nekomplikované věci. Jednu z mých šál má táta na hřbitově, když se nedožil novodobého titulu, pár šál dětem z dětských domovů, kamarádům a podobně.

V souvislosti s Komet'áckou ódou se nevyhnu otázce týkající se tvých básnických schopností. V nich tě opravdu obdivuju. Kde nebo kdy jsi přišel k tomu, že budeš pro Komet'áky na diskuzním fóru veršovat?

Nemám tu schopnost perfektně popsat chyby hráčů nebo ukryté parádičky... od toho čtu fóra, protože jsou tu někteří perfektní znalci /bez ironie/, ale baví mne to popisovat jinýma očima s nadhledem, ironií, nadsázkou. Baví mě bavit lidi. A opravdu jsem byl tehdy překvapený, že mne nestopli hned ze začátku a přitom to zrovna geniální nebylo. Abych pravdu řekl, už jsem nepředpokládal, že by to někdo četl i z nového fóra.

Nenapadlo tě někdy, že bys pro Kometu složil nějakou oficiální písničku? (a mám ti takový pocit, jestli jsi už něco v minulosti nevymyslel...?)

Ach jo. Pokud jsi poslouchal ty moje ''výtvory'', tak je to bud' o Kometě, nebo o hokeji. Jen tak pro radost a pobavení hlavně fanoušků. Většinou vznikají v souvislosti s příběhem nebo osobou. Píše se mi to celkem lehce, protože píšu a skládám pro to, co mám nesmírně rád. Nikdo vlastně neví, že Óda byla prvotně napsaná jako pocta našim klukům s paličkami. Pak jsem jim napsal ještě ''Krev modrobílá''.

Skládat básničky, písničky a různé rýmující se říkanky není, jak se říká, jen tak. Když vynechám Kometu, kdy sis začal nějaké ty verše poprvé skládat? Mám tušení, že máš v tomhle dost talent a tvoje verše jsou mnohdy trefné a vtipné zároveň...

O rýmovačky jsem se pokoušel už v dětství a naštěstí mne to neopustilo. Jako teenager jsem zbožňoval Fr. Villona. Od něj často používám metriku. Postupné gradování textu a vyústění spíš Ezop a jiní. Hlavně humor - ten zbožňuji. Smutných věcí je kolem nás až moc.

Nemáš dokonce malou kapelu, co si já tak matně pamatuju? Ale můžu se samozřejmě hluboce mýlit.

Já hrál v kapele od sedmnácti let, pak dlouho nic a na stará kolena znovupokus. Mám ted' velice zvláštní kapelu. Absolutně skvěle mi ji specifikoval ''Kladivo'' - cituji: vyhod' zpěváka, který jen kuňká, sólový kytarista nezahraje ani triolu pořádně, doprovodná kytara sem tam dobrý - na tom se nedá nic moc pokazit, bicista hraje bud' nahlas nebo potichu - doporučuji nová naslouchátka, baskytarista je slušný - toho si nechej. Já mu tleskal za ty slova ve stoje a dlouho jsem chytal záchvaty smíchu. Jediný člen kapely jsem totiž já a hraju všechny nástroje a do toho kuňkám. Já vždycky hrál jen baskytaru. Kladivo se prostě trefil stoprocentně. Stejně jako básnit, jsem se učil hrát na všechno sám a taky to tak vypadá.

Tak či tak, hraješ doma rád na nějaký hudební nástroj a zpíváš si ve volném čase?

Kytaru mám v ruce skoro pořád. Les Paul v komet'ácky modré barvě, basu jen, když položím kytaru. bubny nevlastním, tak lovím zvuky na automatikometickém bubeníku. Na varhanech mám většinou položený kafe a popelník. Hulákám taky pořád, ale většinu spíš prokašlu. Necvičíš - nezpíváš.

Co takový šikovný básník jako ty vlastně dělá za zaměstnání, pokud to není tajné?

Ted' momentálně skladníka v potravinářské firmě a celkem mi to vyhovuje. Hraju si tam často na schovku - málokdo mne najde a vlastně málokdo i hledá.

Na domácí zápasy chodíš často?

Dělím se o permici s dcerkou a pokud mi to hokna dovolí, počítám s dost častou návštěvou v sezóně /našla si borca a nemá tolik času /, takže vzhůru na Rondel.

Jaký je tvůj největší rival v extralize? Popřípadě kterého soupeře nejvíc prožíváš v Play Off?

Nejsem až tak vyhraněný, ale za nepříjemný momentálně beru Hradec. Sparta je spíš pro zábavu a tak nějak neumím od přírody někoho nesnášet. V Plác Off je to stejné - všechny bych zlikvidoval, ale jako Perseus Medůzu v čistém a lítém boji bez nenávisti. Vůbec nevadí, když prohrajem - hlavně, že vyhrajem. :)

Jaké to pro tebe bylo, když Kometa získala vytoužený 12. titul? Trvalo ti, než člověku došlo, že je to realita a Kometa je mistrem novodobé historie extraligy?

Přiznám se, že jsem to probrečel do šály a když lidi začali Ódu, tak se mnou nebyla řeč. Neskutečný pocit. To jsem byl v lidském i muzikantském ráji. Díky Vám za to všem!

... a o rok později přišel dokonce double. Tos musel oslavovat dvakrát tolik, že? :-)

To jsem prožíval na Zelňáku a získal jsem nejspíš závislost na vítězství. :)

Jak se ti jeví nový kapitán Komety Martin Zat'ovič?

Neměl jsem ani nejmenší pochybku, že to bude Zát'a a je to sakva důstojný následovník Leoška.

Když sis mohl jako fanoušek zatipovat, kdo bude tím novým hráčem, co bude mít v kabině hlavní slovo, byl to právě nynější kapitán nebo někdo jiný byl tvůj favorit, který by hrdě nesl ''Céčko'' na brněnském dresu?

Zát'a jednoznačně, Hary by dával v kabině rady mikrofonem a nikdo jiný mě vůbec nenapadl.

Co jinak děláš aktivně ve volném čase, když se jakkoliv zrovna nevěnuješ Kometě?

Opravuju domek - z prava do leva - zhora dolů a pak vše znovu. Hodně hraju a hlavně čumím na fórum.

Sleduješ, jak si v zámoří vede Martin Nečas? Držíš mu palce, aby se na celou sezónu udržel v týmu a nebyl posílán na farmu?

Když odcházel Martin a Čilda z Komety, tvořil jsem jim song ''Brácho zavolej'' a než jsem ho dodělal, už byl Čílo zpět. Ted' je samozřejmě Mart'as pod mikroskopem. Na něj se nedá zapomenout.

Patříš mezi lidi, co jsou klid'asové nebo se umíš taky rozčílit, když rozhodčí něco neodpískají...? Nebo i naopak - písknou maličkost a hráč Komety jde na trestnou...

Kdepáááák, nerozčiluji se. S kámošem jsme kdysi zpívali - pruhované káčátko, sežerem tě zakrátko, fuj fuj fuj, nejsi kámoš můj! Bylo nám zcela jedno, že si ostatní klepou na čelo. ,,Pískej vulvo pískej'' neřvu a zašlapte do ledu topiče ano, i když si nejsem jistej, že za to topič může.

Extraligu nyní pískají 2 noví hlavní rozhodčí, bývalí hráči Tomáš Micka a Jakub Šindel, který působil i v Kometě. Když ses dozvěděl tuhle novinku, byl jsi překvapený?

Ani ne při tom stavu u arbitrů. Budou to mít ale asi těžké mísit hokejové návyky a pocity s pruhovanými zákony. Stejně držím palce.

Co tě vlastně na diskuzním fóru nejvíce baví? TipLiga, zapojit se do diskuze, občas hodit nějaký již už zmiňovaný veršík?

Právě úplně, nekriticky všechno - tam není nic, co by mi nevyhovovalo. Taky tam trávím času - pokud mi teda jede PC. :(

Jaký máš nejraději typ hráčů? Silové, technické, bruslivé rychlonožky, bitkaře?

Technické rychlonožky se silovým pojetím, kteří se nebojí vrátit ránu.

Čím se nejraději občerstvíš u hokeje třeba doma?

Pivo s pivem a nic jiného do sebe nedostanu.

A jaká jsou tvoje oblíbená jídla, když to vezmeme v množném čísle? Jak si u tebe vede česká kuchyně oproti těm ze zahraničí?

Jedině česká kuchňa. Rád vařím a pečené koleno, bůček, segedínský guláš, brambory s česnekem, zelí, dvě kuřata na snídani. Zahraniční ušpinění talíře za osm stovek mě nefascinuje.

Rok utekl a zase tu budou Vánoce zanedlouho. Dostal jsi v minulosti pod stromeček dárek, který ti udělal obrovskou radost? Byl to Komet'ácký dárek?

Většinou jsou komet'ácké, ale již zmíněná kytara v modré barvě byla TOP. Chtěl bych i baskytaru ve stejné barvě, ale musím si počkat.

Jdeš se sem tam podívat i na juniorskou nebo dorosteneckou kategorii, at' už do Ronda nebo do hal u Lužánek?

Dříve jsem chodíval a nesmírně mě to bavilo. Ted' jsem trochu z ruky a návštěvy si nechávám na velký hokej.

Co bys řekl ke Karlovi Pláškovi? Jak bys zhodnotil jeho spolupráci s velezkušeným Tomášem Plekancem? Jako -mladý a ten druhý zkušený hráč- jim to spolu ladí v útoku?

Kudrnatý drzoun se rychle učí a je nádhera sledovat ten potěr vedle velkých ryb, i když nám bohužel pak mizí za mořem.

Jak bys popsal nebo zhodnotil pana Libora Zábranského na své funkci majitele? Dělá toho pro svůj klub opravdu hodně?

LZ snad všechno podřídil Kometě. Když s ním mluvíš, ví přesně, co říká a má to sakva logiku a jde tvrdě za svým cílem. Někomu z nás to může připadnout nepřiměřené, ale myslím, že snad jen díky tomu je Kometa tam kde je.

Mimo sezónu ses zúčastnil takových vedlejších aktivit, jako je dortiáda a podobně?

Několikrát na setkání hráčů, fotbalové turnaje s hráči a nejvíc se mi líbilo, jak kluci umí v lese sbírat odpadky - to je celkem hezký pohled. :)

Sasu Hovi si rozjel podnikání před pár lety. Není tak trošku škoda, že aktivní kariéru ukončil vcelku brzo? Byl velmi dobrý v chytání samostatných nájezdů.

On měl pocit, že by za chvíli nebyl dost dobrý a že by kariéru musel končit jako nechtěné dítě, přehazovaný ze střídačky na střídačku. Odešel do jakési klidné jistoty podnikání, což u nás v ČR zní poněkud divně. Ve Finsku je to možná jiné.

Poslední otázka: Je nějaké hokejové přání nebo aspoń trochu týkající se hokeje, které bys rád, aby se ti splnilo, at' je to cokoliv?

Je to možná blbost, ale už několikrát se mi zdálo, že mám malý byteček v novém stadecu a nemusím po špílu tři hodiny cestovat MHD domů. Nemusím mít dvacet titulů za sebou, ale parádní neodevzdané řežby v Play OFF a jednotu všech fanoušků /sci fi/ s podporou klubu - možná by ten byteček oproti tomu nebyl až takový problém. :)

 

Jido, mockrát díky za pěkný a vtipný rozhovor s tebou a že sis na něj udělat čas a chut'! Vážím si toho, že jsi ho s nadšením přijal! Přeju ti mnoho osobních úspěchů, které tě ještě čekají a také samou radost a potěšení z Komety, která nám snad zase brzy vyhraje titul a my budeme moct opět prožít krásné Play Offové slunečné jaro!

 

Host: Jido

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
Dusek Dusek 04.10.19 08:59 [33945]

JIDO, JIDO JEDE!!!*80*

„Kometa je rodina!?“
IP: 109.183.229.--

paráda.

„Jožo Kovačík & Hynek Zohorna“
IP: 83.208.124.--
samubo samubo +1 / 0 03.10.19 21:18 [33913]

*196**196**196* víc není co dodat

„Navždy Kometa“
IP: 89.177.126.--
filipos filipos +2 / 0 03.10.19 20:15 [33894]

Vůbec si nedokážu představit Les Paula v Komeťácky modré ? Jinak pod co bych se klidně podepsal, tak je úsek

parádní neodevzdané řežby v Play OFF a jednotu všech fanoušků /sci fi/ s podporou klubu

Mi přijde že s postupem času ten klub nás vůbec nebere, jak kdysi. Že teď jsme pro ně akorát klienti a ne lidi s blízkým vztahem ke klubu.

„Používejte vlastní mozek, nikoli televizi k přemýšlení“
IP: 89.176.152.--
Jura z Praglu Jura z Praglu 03.10.19 11:35 [33801]

................................................................................ Snad již popáté to přepisuji a mažu... K tomu prostě není co dodat! Snad jen, že já do toho ledu zašlapuju klíče. DÍKY, DÍKY, DÍKY *196*

IP: 46.135.73.--
suzbynek suzbynek +3 / 0 02.10.19 21:35 [33742]

Jido ty poeto a sochaři, super rozhovor a jsem rád že jsem tě potkal osobně a poznal. Drž se, nezapomeň rejzi do kytary a rozjed to. Vše se časem vyřeší a bude líp. Škoda že nebyla možnost na mlejnu bejt s vama déle.... *116**168**18*

IP: 85.163.113.--
gusta gusta +7 / 0 02.10.19 20:38 [33707]

,,Kometa je světlo, když všude zhasnou. " To podepíšu vždy. Jido, super rozhovor a těším se na další osobní setkání s Tebou.

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP: 94.112.86.--
arnasea arnasea +4 / 0 02.10.19 20:10 [33691]

Steve a Jido děkuji za krásný rozhovor , moc se mně líbil. Hodně si tu Jido chyběl ,tvůj humor , optimismus to každému není dané a když se rozdávalo byl jsi mezi prvními . Přeju ti vše dobré v životě.*196**196*

„modrobílá je dobráááá“
IP: 109.81.213.--
ZEROR ZEROR +3 / 0 02.10.19 18:35 [33642]

Super interview Jidousi. .... Steve, samo diky za dobre otazky.

„Navzdor všem co se nám smáli“
IP: 86.49.174.--
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace