Úvod / Na Play Off se těším. Tam začíná adrenalín a ty správné emoce, hlásí fajmik

Na Play Off se těším. Tam začíná adrenalín a ty správné emoce, hlásí fajmik

Oblíbenec diskutéra fajmika - útočník Jakub Orsava. Do Komety Brno přišel šumperský rodák z Mladé Boleslavi v průběhu sezóny 2018/2019

Rok se s rokem zase sešel. A docela utekl. Jak ten čas letí... opět nám Ježíšek bude nadělovat hezké dárečky pod krásně ozdobeným a svíčkama osvětleným Vánočním stromečkem. V rodinném kruhu se bude nadělovat a v rámci webu KometaFans také nezahálíme. My zde budeme totiž také nadělovat, i když trochu jinak. Každý fanoušek Modrobílé Šlechty by si řekl, že našich rozhovorů bylo již tolik a není na nich nic speciálního. Nicméně jde o správné načasování a tak, den před Štědrým dnem, si s námi, kdo nejste již zahlceni předvánočními povinnostmi a starostmi, si pojd'te přečíst další ze série KometaFans rozhovorů.

Na tento již téměř sváteční den, připadla řada na diskutérovi, který se diskuzního fóra účastní již také nějakou tu dobu. Oslovil jsem ho jako mnoho jeho předchůdců s nabídkou se otevřít Komet'ácké veřejnosti a fajmik ji přijal. Chceme Komet'ákům zařídit to, aby se dnešní večer před rozdáváním dárků, radosti a smíchu, nenudili a zpestřili jim ještě před rozbalováním dárků chvíle.

Jako v každém klubu najdeme hráče, od kterých se očekává, že budou tahouny nejen pro tým v kabině, ale i na ledě - v produktivitě. V současné soupisce najdeme střelce, jako je například Peter Randy Mueller, který často střílí střelou ''z první'' z kruhu, zejména při přesilových hrách, vládce brankoviště, kapitán Martin Zat'ovič a střelec v prostoru mezi kruhy Jakub Orsava. Ovšem i dřívější doba před mnoha lety nabízela své střelce. A nebo dokonce i dvojici nebo dvojice útočníků či dokonce celou trojku výborných forwardů, kteří se po ledě tenkrát proháněli. O tom nám povypráví i náš dnešní host.

,,Já jsem začal chodit na Kometu v době pánů Nekoli, Otoupalíka, Malého, Konečného a já už ani nevím kdo kdy jak pálil,'' říká fajmik ,,vzpomínám, že hodně branek dával Igor Čikl, či útok Kron - Sršeň - Rech, či později Jirka Dopita, Roman Erat a v současnosti asi je pro mě tím správným zabijákem Martin Zat'ovič a Peter Mueller. Bohužel někdy se to snaží hrát až do kuchyně a to mi vadí, pokud to zrovna nejde nebo je stav nějaký vyrovnaný. To jsou hráči, kteří by ty branky měli dávat pravidelně... já vím, lehce se to říká, hůře provádí... U vzorů bych zůstal u nynějších hráčů a i když třeba již tolik nehrají, či se jim nedaří, tak je správné, aby s nimi mohli mlaďí trénovat popřípadě hrát a učit se od hráčů jako je Žat'ovič, Erat, Malec, Němec. Snad se těmto starým pardálům podaří někoho opět vychovat, protože na vývoj hráče mají větší vliv, jak trenéři.''

Doba se mění, my s ní a s námi také hokej. Hra se zrychluje, hrací plochy se u nás na některých stadiónech začínají v rámci všech dostupných možností zužovat. Ta rychlost je na hokeji jedna z nejkrásnějších věcí. Jen během pár sekund se hra může přelévat z jedné strany na druhou a to hned vícenásobněkrát! A to je snad jeden z nejlepších aspektů, který hokej může fanouškům a divákům nabídnout. Góly ale nepadají zpravidla lehce. I když jsou někteří hráči se svými individualitami na vysoké úrovni, taktéž brankáři jsou dnes rychlí, mrštní a dodávají ve svých brankovištích to, co dnes můžeme v moderním rychlém hokeji vidět - krásné a místy i neuvěřitelné zákroky, kdy lapají puk v situacích, které jsou již najisto pro brankáře bud' ztracené a nebo provedou zákrok a protihráč nastřelí puk přímo do něj a netrefí tak ideálně luxusní odkrytý prostor branky.

,,Český hokej se snaží zrychlit, ale zase je to na úkor takové té ''vyčůranosti'' a techniky. Snažíme se pořád někoho napodobovat, ale podle mě bychom měli jít vlastní cestou. Než stačíme něco zachytit a naučit se, tak jsou stejně ty vyspělé hokejové státy už zase někde jinde. Určitě je podle mě důležité mít rychlé bruslivé hráče, ale i ty, co třeba nemají rychlost, ale dají hře myšlenku, uvolní se, vytvoří kličkou přečíslení. Za mě mám rád nátlakový hokej, kdy nedám soupeři ani čas na zpracování, ale aby to šlo provést, tak na to musí mít hráč dobrou fyzičku,'' má jasno na závěr předmluvy.

Úvodních slov bylo tedy řečených dost. Nyní si tedy pojd'te si odpočinout, zarelaxovat, zasednout k Vašim zařízením a začíst se do řádků, které jsme s fajmikem pro Vaše čtení připravili v hlavní části rozhovoru. Přejeme Komet'áci příjemné počtení a zábavu!

 

Ahoj, fajmiku. Na úvod hlavní části rozhovoru tě zdravím a vítám u povídání pro naše fanoušky na tomto diskuzním webu. Jak tě letošní ročník, který započal v září, baví?

Ahoj Steve. Jak jsem ti již na mailu psal, děkuji za možnost rozhovoru, ale těch otázek je strašně moc a připadám si jak u nějaké zkoušky... jedna otázka těžší jak druhá. Snad nepropadnu. Jestli mě baví letošní ročník? Když to vezmu z pohledu nezaujatého fanouška, tak se mužstva hodně vyrovnala a tím pádem to je zatím hodně zajímavý. Pokud to vezmu jako fanoušek Komety, tak se bohužel Kometě v současnosti moc nedaří. Ale věřím tomu, že si to vše opět sedne a začnou nás opět bavit a hlavně to bude bavit hráče.

Co říkáš na to, že na plný úvazek se u nás usadil Tomáš Plekanec? Mezi fanoušky se našlo několik skeptiků o něm. Nakonec Plekanec ukazuje, jak je pro tým důležitý a platný. Jak to vidíš ty?

Pro mě je to paráda, že se můžu chodit dívat na takového hráče, který hraje za Kometu. Kdo by si to kdy pomyslel, že zrovna on bude hrát zde. Je to hráč, kterého jsem moc v reprezentaci taky nemusel, ale to bylo z důvodu, že jeho styl je takový ležérní. Ale ten hráč je Pan Hokejista a pokud se podívá, proč byl sem angažovaný, tak svou roli plní výborně. Jeho buly, přehled ve hře a bránění nejlepších soupeřových hráčů, to je něco co se musí sledovat. On nikdy střelcem nebyl a bohužel někteří si myslí, že když má takové jméno, tak by měl dávat branky o ''sto šest'', ale tak to u něj nikdy nebylo.

Letos poslední tým po 52 kolech základní části sestupuje automaticky dolů. Je to podle tebe správný krok, pokud se budeme bavit o sportovním hledisku?

Za sebe říkám ano. Play out pro mě nebyla férová. Ano, pro majitele klubů to asi je strašák, ale sestup tu byl a doufám, že k uzavření souteže nedojde. Tady nejsou na to podmínky.

Co říkáš na zábavu, kterou Kometa připravila, když pořádá duely s hráčema, aby mají uhodnout, co která brněnská slova a hantece znamenají? Pobaví se člověk při tom hodně?

Promiň, ale tuhle duely jsem ještě nezaregistroval... ale dokáži si představit, jaká zábava tím vznikne a je to určitě dobré na odlehčení od hokeje.

Jak už bylo v některých předchozích rozhovorech zmíněno, Kometa tým pro letošek omladila. Jak se ti líbí tvými slovy talent Stanislav Svozil? A kteří další talenti by se ti v sestavě Áčka líbili na zkoušku?

Standa Svozil je velký talent, snad hned neuteče za moře a zůstane ještě nějaký rok. Protože jsem ho už sledoval i v dorostu, tak vím, že je to ofenzivní bek a tedy bych se nebál mu dát i tuhle možnost v Áčku i za cenu, že nějaký zkušenější hráč nepůjde třeba jednou na přesilovku. Další talenti jsou, ale je to běh na dlouhou trat' a prvně musí potrénovat. Doufám, že se vrátí Střondala a pak další hráči začnou postupně sbírat minuty v Áčku, at' již Kunc, či jiní z juniorky nebo můj synovec z dorostu Patrik Fajmon nebo později Šalé.

Jak tě zatím oslovuje nová akvizice v obraně, Jack Glover?

Myslím, že ještě je čas na hodnocení. Potřebuje si zvyknout na nové prostředí, kolektiv a i ta herní praxe asi chybí. Myslím, že pan Zábranský ví co dělá a že ten hráč Kometě pomůže.

Zamrzel tě odchod Honzy Štencela nebo to vidíš podobně, jak mnozí fandové na fóru, že stagnoval neměl se v Kometě už jak dál rozvíjet, tudíž už v něm nebyl viděn ten potenciál?

Odchod Honzy mě nezamrzel. Myslím, že tu už byl dlouho a já jsem v něm ze začátku viděl druhého Krejčíka, ale možná i vinou zranění se mu to nepodařilo. Tak se dalo čekat, že se s ním Kometa rozloučí.

Když se takhle bavíme o personalizaci v týmu, kteří hráči jsou tví nejoblíbenější v týmu? Kdo v tobě zanechává dobré dojmy při svém působení v Kometě?

Moji současní oblíbenci jsou Orsava a Kucsera. Měli by hrát spolu a mezi nimi Hruška a věřím, že by to mohla být taková ''dvojčata'' jako byl Mallet se Zohornou Hynkem.

Jak se ti líbí nové nižší mantinely - naopak vyšší plexiskla a taktéž nové osvětlení?

Osvětlení super, nižší mantinely ok, ale to plexi se vůbec nepovedlo. Jako ano - pro hokejisty paráda, ale pro diváka to vzájemné napojování je hrozné. Pro některé diváky podle mě už nemá ani smysl chodit na svá místa, nebot' ani nevidí na branku díky spojům, které jsou u střídaček. Podle mě by to měli po sezóně vylepšit. Tohle je špatně.

Jsi rád, že po odstoupení Petra Fialy se role hlavního trenéra ujal opět pan Zábranský? Má jeho přítomnost na střídačce velký vliv na hráče?

Pokud si to situace vyžadovala a hráči přáli, tak asi jo. Důležité je, aby jim to fungovalo.

Odkdy vlastně chodíš na Kometu? Jaké byly tvé první dojmy z premiérové návštěvy?

Začal jsem snad již v mamčině bříšku, protože byla s tátou velká fanynka. Chodit jsem začal asi tak od 5 let, takže 1978. Ale pamatuji si akorát to, že jsem se ze Zbrojovky valil ''ohřát'' na Zetor a krmil se brambůrkama...

Našli se i kamarádi nebo někdo z rodiny, když jsi naopak ty někoho z nich přivedl na hokej a stali se z nich nakonec věrní fanoušci? Byli z hokeje nadšení?

Prémiový den si nepamatuji, ale pozdější už ano. Chodil jsem s kamarády na Déčko, byla velká bitva o lístky. A asi největší zážitek byl, když jsem poprvé na hokej za Lužánky vytáhl svoji současnou manželku... jak to dopadlo? Po první třetině to ženu přestalo bavit a musel jsem jít poprvé k ní domů... bohužel jen na čaj. Dnes jde se mnou po každé, když moji syni řeknou, že bude lepší, když budou u počítače... Samozřejmě jsme do toho zatáhli i syny, takže fandíme celá rodina.

Popsal bys svými slovy, co se ti v novodobé historii vybaví, když zaslechneš název HC Kometa Brno?

Ta nejlepší značka ve sportu, co na jižní Moravě může být. A jsem strašně rád, že jí můžu společně s dalšími členy rodiny či fanoušky fandit, nebot' takové fanoušky nikdo daleko široko nemá, at' již tam člověk najde dobré, či i ty hůře zvladatelné... Permice v životě neprodám.

Pokud je autogramiáda, snažíš se získat podpisy i od legend, které dříve v Kometě válely? Josef Černý, Jaromír Meixner, Vladimír Nadrchal a další a další?

Nechodím na autogramiády. Mám kolem Komety hodně známých, takže když chci podpis, tak jim strčím co chci podepsat a já zatím můžu jít na víno...

Je možnost s těmito pány si i příležitostně popovídat? Pokud ano, jsou vstřícní se fanouškovi otevřít a říct o svých nástupcích, jak prezentují nejen klub, ale i Brno?

S těmito výbornými bývalými hokejisty jsem do styku nepřišel, takže nedokáži říct, jestli jsou vstřícní debatě. Ale myslím, že určitě ano, tak jako například Karel Jarůšek ze Zbrojovky, s kterým si vždy rád pokecám na hřišti o fotbalu.

Pokud jsi byl za Lužánkami na zápasy pod otevřeným nebem, byl to pro tebe velký zážitek? Představoval sis, že se člověk vrátil do dob, kdy se ještě bez zastřešení hrávalo běžně?

Konečně někoho napadlo postavit arénu tak, aby byli diváci blíž k ledu a mělo to fantastickou atmosféru. Zážitek to byl velký, akorát ta zima... Nevím, jestli bych vydržel chodit na hokej, pokud by to bylo nezastrašené. Asi by mě to nebavilo, nemám moc v oblibě zimu...

Tenkrát padl dosavadní rekord v počtu přihlížejících fanoušků. Byl zážitek z celé akce o to větší?

Samozřejmě je ten zážitek větší, pokud přijde tolik diváků, ale nemyslím, že to tolikrát takové terno není. Někdy je lepší míň jak víc.

Celá akce se pojala jako ,,Hokejové hry Brno 2016''. Byl ses podívat i na další utkání kromě Komety? At' už na mládežnický zápas nebo zápas brněnské Techniky a Hodonína?

Byl jsem tam ještě na zápase žáků Techniky, kdy můj synovec ještě za ní hrál. To myslím ještě hrál v útoku. Dnes je v obraně.

Když se přesuneme do současnosti, kde je tvoje domovina, v kterém sektoru v Rondu?

Chodím od začátku na Céčko, akorát mi v tom udělali kdysi nepořádek, když otočili střídačky s trestnou lavicí. Aspoň si to myslím, že to dříve bylo opačně.

Reakce: Jojo, po rekonstrukci Ronda, kdy jsme začali hrát Extraligu, byly střídačky s trestnými lavicemi prohozeny.

 

Byl jsi dříve i v jiných sektorech?

Maximálně na stání, ale to už je hodně dlouhou dobu. Na jiné místo bych nešel. Kolem je tolik trenérů, že by byla škoda přijít o tyhle řeči.

Jak jsi prožíval zisk 2 titulů po sobě?

Krásně. Hlavně ten první titul, to se nedá zapomenout. Byl jsem tam ještě se svým synem Lukášem a máme hezké fotky s pohárem. Oslavy.. ty už byly náročné. Škoda, že se to ještě nepodařilo o něco dříve s Pardubicemi. Myslím, že tam by Brno doslova padlo popelem. Tam ty emoce pracovaly strašně moc a i dnes mi běhá mráz po zádech z toho co se dělo...

Kupuješ si fanouškovský magazín KFN? Jaké zajímavé informace, statistiky se tam dají dočíst? Které články tě nejvíce zaujmou?

Když narazím, tak koupím. Ale nejsem ten, který by hned valil pro něj. Na statistiky jsem nikdy nebyl, protože každý zápas má svůj příběh. A články se mi líbí hlavně od fanoušků. Rád si čtu jejich hokejový život a pohled na hokej.

KFN má velký potenciál a ambice v tom se stát největším magazínem fanoušků v republice. Je něco, co bys chtěl autorům tohoto vydání vzkázat/podpořit je? Máš nyní v rámci rozhovoru možnost... :-)

Chtěl bych jim akorát vzkázat, aby, když už s tím začali, tak at' nepřestávají, at' se nenechají odradit a zůstanou hlavně nezávislým časopisem, maximálně závislým na fanouškách, aby měli potřebné finance a nemuseli to dotovat ze svého. Vážím si každého, kdo něco pro někoho udělá. Vím co to sebere času, jaké nervy kolem toho jsou, jak trpí případně rodina a co dokáží vytvořit nepřející. Hodně štěstí.

Když zrovna nehraje Kometa a máš čas, sleduješ i ostatní, pro Komet'áka neutrální zápasy Extraligy? Podíváš se i na zápasy z Evropy, ze světa? NHL, KHL, EBEL Liga...

Podívám se jen na Play Off a na MS. Na vše ostatní nemám čas a ani mě to nějak neláká sledovat.

Co říkáš na to, že se hokej poslední roky rozšiřuje i do naprosto nehokejových zemí, jako jsou třeba velmi horké Spojené arabské emiráty?

Nepochopím, nechápu.

Pokud sleduješ televizi, jaké oblíbené pořady s pravidelností sleduješ?

Tak odmala jsem se věnoval fotbalu, hraní a 12 leté trénování. Takže na koníčky už moc času nezbylo a když nějaký byl, tak jsem se radši věnoval rodině. Dále jsem hrál nohejbal a hrozně mě baví pinec. Možná jsem kdysi udělal chybu, že jsem se nevrhl na něj. Dokázal jsem 10 hodin denně hrát. Kde si nejvíce odpočinu tak to při houbaření. Mozek vypne a jen oči pracují, vynikající relax a také hory - to mě nabíjí a mám rád ty pohledy se zhora...

Můžeš čtenářům prozradit, Odkud vlastně vznikla tato tvoje Komet'ácká přezdívka fajmik?

Vznikla na fotbalové sportovní škole a je to takové zkrácení příjmení. Mě snad ani lidi pod jménem neznají.

Jaké zajímavé země v zahraničí jsi navštívil na světě?

Co se týká cestování, tak jsem takový, že radši budu v Česku a na Slovensku v horách, než ležet někde u moře. Ale i to moře má něco do sebe, takže jsem byl v Černé Hoře, Chorvatsku, Tunisku, Itálii a naposledy na termálním ostrově Ischii oslavit se svoji ženou 20 let. Báječné místo. A ještě s tou nejkrásnější ženou na světě... co si víc přát.

Naše rozhovory jsou víceméně o tom hokejovém tématu, i ve spojitosti s osobními aktivitami a zvláště právě těmi hokejovými. Byl jsi v taktéž zahraničí se podívat osobně naživo na hokej?

Ne nebyl, radši se dívám u televize. Jen jednou jsem měl to štěstí, že jsem mohl strávit s Jágr teamem dvě noci v Hluboké. Nezapomenutelný zážitek. Hokejisté po Naganu, všichni od Jágra přes Ručinského, Šlégra a další. Penzion byl postavený z likusáku, společné sprchy, snídaně. Kravál každou noc, jen pan Jágr hrál o půlnoci tenis. My nemohli ani spát, tak jsem se musel věnovat své ženě a za devět měsíců z toho vzniklo...

Jakou jsi vystudoval školu, pokud nám to můžeš prozradit?

Učební obor s maturitou ,,Mechanik strojů a zařízení'' v Královopolské.

Těšíš se na Vánoce každý rok?

Tak určitě. Doufám, že něco dostanu. Já určitě byl, jsem a budu hodný...

Co tvoje nejoblíbenější jídla a pití?

Mám rád sladké - hlavně s povidlím a mákem, dále palačinky. A nejvíc asi omáčky (křenovou, rajskou, koprovku). Z pití víno a zase sladké výběr z bobulí - to začíná ta správná cukernatost...

Určitě by mnohé čtenáře zajímala i hudba soukromě? Co máš rád a co se ti naopak pro tvůj dobrý poslech nelíbí?

Že bych si doma pustil písničky to ne, ale rád zajdu na koncert Landy a rád poslouchám Kabáty, Lucii a když jsem byl mladší, tak se mi líbily písničky od Škorpionů...

Líbí se ti gólová Komet'ácká znělka v Rondu?

Nejlepší byla Heya, heya hey nebo jak se to píše...

Poslední otázka: Těšíš se na boje v Play OFF? Vyhlížíš soupeře pro 1/4finále, semifinále nebo tomu dáváš volný průběh, jak to zkrátka vyjde?

Na Play Off se těším. Tady začíná adrenalín a ty správný emoce a doufám, že na konci se budeme radovat. Soupeři jsou mi jedno. Nejlepší je a bude stejně vždy Kometa. Steve, děkuji za rozhovor. Na závěr bych chtěl popřát všem hezké a Št'astné Vánoce. Važte si toho, co máte a do toho Nového roku hlavně zdraví...

Čau, fajmik

 

fajmiku, díky za poskytnutý rozhovor pro fanoušky! Přeju ti mnoho zdraví, osobnho štěstí, at' se ti v životě daří a jsi spokojený! Kometa at' je pro Tebe vždy tím týmem, který je tím jediným na světě a tou jedinečnou Srdcovkou! A jak jsem psal již v předchozích poděkování, užívej si hokej i nadále a 26. prosince se před TV kamerami České televize sejdeme zase v Rondu v utkání proti HC Sparta Praha!

 

Host: fajmik

 

 

A Vám, čtenářům našich KometaFans rozhovorů, bych také chtěl na závěr tohoto článku popřát krásné Vánoce, mnoho dárků pod stromečkem, zejména těch Modrobílých (třeba na Vás čeká nějaké milé, až nečekané překvapení, kdo ví...), dárky si užijete, at' si přes svátky odpočinete, dopřejete si dobré jídlo a pití, užijete si pohodu v rodinném, příbuzenském kruhu, ale i mezi přáteli! Krásné, pohodové a Št'astné Vánoce!

 

Váš diskutér a redaktor KometaFans rozhovorů

steve_hawkins

 

K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace