Úvod / Komet'ák Endy v rozhovoru: 1. liga? Na tyhle časy vzpomínám hrozně rád, přiznává

Komet'ák Endy v rozhovoru: 1. liga? Na tyhle časy vzpomínám hrozně rád, přiznává

Bývalý útočník Komety Michal Černý - oblíbenec fanouška Endyho. Za Kometu odehrál 4 sezóny - 2004-2008. 208 zápasů s bilancí 74 gólů a 86 asistencí

Ještě jedno interview s jedním z fanoušků naší Komety v tomto roce stihneme. Když se zpětně podíváme na počet nově vzniklých KometaFans rozhovorů od letošního léta, zakončíme naše povídání s celkovým číslem 25, což je číslo vcelku pěkné. Tím posledním hostem, kdo nám zakončí rok 2019, je věrný dlouholetý fanoušek Endy .

Kdo chodíval již v dávných časech na 1. ligu a také na diskuzni fórum z roku 2004 (jehož odkaz na něj nám sem do současného fóra dával také letitý fanoušek Srb), bude ''od čtení'' Endyho znát. Těžko říct, kolik našich fanouškovských kolegů a kolegyň nám dodnes z této a ještě dřívější doby na Kometu chodí a kolik z různých důvodů přestalo a třeba se i mimo naši jihomoravskou metropoli odstěhovali.

Od dob druhé české nejvyšší soutěže, kterou Kometa v roce 2009 opustila přesunem do Extraligy, doznalo Komet'ácké prostředí pár změn. A přitom některé jsou staronové. Tak například interiér a terasa Ronda zůstaly stejné, nicméně dostaly díky rekonstrukci nový kabát snad po všech směrech. Úplně čistou novinkou a změnou je už samotná Extraliga, po které toužili všichni Komet'áčtí fanoušci. Sen se nám splnil a za bezmála 11 Kometa dokázala získat několik medailí a dokonce se dočkala i té nejcennější - zlaté a to hned dvojnásobné ve 2 sezónách po sobě!

Dva zlaté úspěchy v novodobé historii Komety musel být balzám na duši zejména pro ty Komet'áky (zejména starších generací), kteří na něj čekali opravdu mnoho let. A ještě nám to umocnil, jak bylo již zmíněno, hned druhý titul po sobě! Krásný double! ,,Pro mne je to hlavně útěcha po letech ''bídy a utrpení''. Musím říct, že v době, kdy byla Kometa v 1. lize, se mně o nějakých titulech v ELH ani nesnilo,'' přiznává Endy ,,myslím, že na těch titulech má velkou zásluhu Leoš Čermák, on byl opravdový vůdce a dokázal tým stmelit. Takový hráč letos Kometě hodně chybí...''

Kometa Brno vždy byla, je a bude ambiciózním klubem. Takže po 2 vyhraných titulech přišla hned na následující sezónu snad nejvyšší výzva: Dobýt, zkompletovat Zlatý Hattrick! Sice to nakonec nedopadlo, což si mimochodem opravdu přiznejme, že to byla obrovská škoda dodnes, nicméně je to sport a nedá se nic dělat. Sám útočník Martin Zat'ovič skromně a s pokorou prohlásil, že nelze donekonečna tituly pořád vyhrávat. A má pravdu. Ale stejně je to škoda.

Těch lidí, kteří v tohle trio jdoucích titulů za sebou věřili, byl určitě velký, až dalo by se říct masový nespočet. ,,Věřil jsem v průběhu sezóny. Ale Play Off proti Hradci už bylo hodně ubojované a proti Liberci jsme bohužel nestíhali. Takže během Play Off spíše doufal v malý zázrak,'' svěřuje se náš host na závěr předmluvy.

 

Ahoj, Endy. Děkuju, že jsi přijal pozvání k rozhovoru. Když nedávno diskutér Srb dával odkaz na fórum z roku 2004 a viděl jsem tam tvůj nick, napadlo mě, že s tak zkušeným letitým Komet'ákem by se rozhovor mohl uspořádat a mohlo by to být zajímavé povídání. Prozradíš čtenářům, kdy jsi přišel poprvé na Kometu a co rozhodlo, že jsi Komet'ákem věrným dodnes?

Psal se rok 1985, kdy mě otec vzal poprvé na Zetor Za Lužánky. Po 1. třetině se mnou musel domů, že je tam velký hluk a že chci na Ingstav do Ronda. To vím z vyprávění od něj. Ne že bych si to nějak pamatoval. :-) Rok nebo dva na to už jsem s ním chodil na Zetor pravidelně, takže pamatuji hráče jako Karel Lang, Franta Jelínek, nynější asistent trenéra Luboš Oslizlo a taK dále. Kometa pro mě byla vždy volba číslo jedna. Chodil jsem na Ytong, když byla již Kometa v Rondu a Ytong stále hrál na starým zimáku. Po postupu pak oba kluby hrály v Rondu a byla doba, kdy byl Ytong na tom lépe, než Kometa a někteří fanoušci přešli na jeho stranu, ale já zůstal pochopitelně věrný modrobílé. Chodil jsem i na Rondo Brno, později na Techniku.

Určitě jsi zažil i tu dobu, kdy na Kometu chodilo do Ronda pár stovek lidí. Nebyl to na druhou stranu zase luxus, že člověk měl jisté, že se dostane na hokej a nebude většina míst obsazená permanentkáři?

Zažil. Já měl permanentku tehdy i ted', takže, že bych se na stadión nedostal, nějak neřeším. :-) Permici na stejné místo mám snad od sezóny 2005/2006. Možná bych ji ještě našel doma.

Když jsi Kometu poznával, napadlo tě, že bys vzal na hokej i další své přátele, kteří ještě neokusili to kouzlo být mezi ostatními Komet'áky? Aby se vám třeba utvořila parta chlapů, kteří zajdou na hokej, dají si pivo, popovídají si o životě, rozebírali Kometu, taktiku?

Postupně se kolem nás vytvořila na ''Béčku'' skupina kamarádů, takže když někdo nejde, půjčíme si permici a vezmeme na ni někoho z kamarádů. Dříve jsme po zápasech chodívali do ''Tipáče'' na Hybešku, ale ted' po hokeji již většinou spěcháme za rodinami.

Vyjmenoval bys nám pár hráčů z let minulých i současné soupisky, kteří podle tebe pro Kometu dýchali a stali se tvými oblíbenci?

Když zabrousím do minulosti, za Kometu jistě dýchal Saša Elsner. Další byl dlouholetý kapitán Jirka Sedláček. Později Saša Lhotský, Míra Barus, Radek Dlouhý, Pavel Zubíček a samozřejmě Leoš Čermák. Těch hráčů je spousty... Mezi největší oblíbence patřil Benzín, tedy Michal Černý.

Pavel Maláč, Saša Lhotský, Honza Mikel, Pavel Staněk, David Appel, Míra Barus, Patrik Moskal, Matti Näätänen a další... jak vzpomínáš na tyto borce, kteří se v Rondu za 1. ligy proháněli po ledě a tvořili skvělou partu? Vzpomeneš si na ty časy?

Na tyhle časy vzpomínám hrozně rád. Ted' se říká ''Kometa je rodina''. Ale za mě to tehdy byla rodina. I ta atmosféra na zápasech byla mnohem, mnohem lepší...

Když na YouTube zadáme do vyhledávání GREENvonBRNO, najdeme několik videí s Kometou z 1. ligy. Jsou tam i amatérské sestřihy z celých zápasů. Když se člověk na tyto videa podívá, nezamrazí ho v zádech? Ta nostalgie, ty tehdejší časy, to kouzlo, kdy se chodilo na hokej?

Zamrazí. Musím říct, že mě ten hokej tehdy bavil mnohem víc. Super výjezdy a celková atmosféra na stadióně.

Který Komet'ácký pokřik je tvůj nejoblíbenější?

Nejradši mám po vítězným špíle ,,Povstaň, jsi-li Komet'ák.''

Kam nejdál sahal tvůj hokejový výjezd s Kometou za hranicemi Česka?

Do Skalice. :-))

Těšil ses po návratu do Extraligy, byt' licence byla odkoupena od Znojma, že zase budeme poměřovat síly s hokejovou elitou?

Těšil. A díky tomu přebolelo zklamání z vypadnutí v Play Off. Říkal jsem si: Najednou přijede Sparta a né Kadaň.

Co jsi říkal na generální rekonstrukci Ronda, když ses v něm pak poprvé objevil?

Jestli myslíš tu, co proběhla letos, tak osvětlení je mnohem lepší. Mantinely jsou modernější, ale někteří lidi si stěžují na horší výhled. Ale ta, co proběhla za 1. ligy, ta mě tehdy hodně nasrala a překousávám to dodnes. Chodíme na Béčko a na naší straně byla vždy trestná lavice hostí. Kometa 2x útočila na naší stranu, na stranu jak je kotel...

Reakce: No myslel sem právěže tu druhou. Tu dobu, kdy Kometa začínala v Extralize a prohodily se ty střídačky s trestnýma lavice a taky Kometa nově začínala pod Éčkem.

 

Které z osobností, které kdy hrály v Kometě, tě svým působením u nás potěšily, že tu hrály? Velikáni typu Jiří Dopita, Tomáš Plekanec, Martin Erat a další?

Víceméně jsi vyjmenoval asi největší hvězdy. Napadá mě ještě Roman Meluzín, to byl hokejový elegán. Ještě vzpomínám na Samiho Kapanena, který se mihl v Kometě na 1 zápas v 94 proti Slávii. Z něj se pak stala velká hvězda světového formátu.

Jaký dojem na tobě zanechal Honza Hanzlík, který do Komety přišel ze Sparty?

Na kůži má vytetované eSko Sparty, ale za Kometu dýchal a obětoval se. Je takových srdcařů v Extralize podle tebe nedostatek? V 1. lize došel taky kovaný Spart'an Jirka Zelenka. Červené brusle a taky za Kometu bojoval, stejně jako Hanzi. Srdcařů ubývá. Velkým srdcařem je Harry.

Sleduješ reportáže i z ostatních utkání Extraligy? Třeba i v rámci pořadu ,,Hokej, den poté'' ?

Ano, sleduji pořad Buly a ,,Hokej, den poté''.

Letos (i loni) se velmi mimořádně daří útočníkovi Plzně Milanovi Gulašovi. Kde tvým odhadem může s konkrétním číslem skončit na kanadském bodování a v počtu vstřelených gólů?

Ted' to vypadá, že bude atakovat hranici 100 bodů, ale myslím, že jich udělá okolo 90. S blížícím se Play Off budou obrany pevnější. Gólů tipuji 42.

Kometa má zase snipera, Američana Petera Randyho Muellera. Potěšilo by Komet'ácké fanoušky, kdyby třeba příští rok bodově podobně, ne-li naprosto stejně dominoval jako Gulaš a z prvního místa v tabulce kanadského bodování a střelců ho už nikdo v průběhu sezóny nesesadil?

Tak samozřejmě. :-) Letos Peter utrpěl zranění, tak snad se do toho dostane a bude dominovat v Play Off a v nadcházející sezóně.

Kdo je podle tebe tím největším tvrd'ákem v našich obranných dvojicích? Od koho se nejvíc rozduní mantinely a prohnou se naše nová plexiskla?

Michal Gulaši, ale za mě by to chtělo ještě jednoho tvrd'áka, co se nebojí poprat, jako býval Robert Kántor, přivést.

Co bys řekl k návratu Pavla Jenyše z Ameriky? Jak jeho výkony na tebe působí?

Ze začátku sezóny to bylo slabší. Pomohlo mu pár branek v Třebíči a zdá se mi, že jeho výkony postupně rostou.

Kometa poslední roky často dokázala udeřit v oslabení. Je podle tebe nutné mít v týmu vhodné typy hráčů, kteří svou bruslivostí a hlavně fyzičkou dovedou v početní nevýhodě skórovat? Často se totiž stane, že soupeř špatně přihraje na modré čáře, bránící útočník puk vypíchne z přihrávky a upaluje sám na branku, někdy je to situace úníku 2 na 1 v oslabení.

Určitě. Letos Je to například Martin Zat'ovič. Ale myslím, že nejlépe tohle zvládala dvojice Hynek Zohorna - Alex Mallet.

Vždycky je určitě fajn zajít na na domácí duel. Nicméně, co pro tebe osobně znamená vyjet ven podpořit Kometu? A zvláště, pokud se jedná o velký organizovaný výjezd?

Upřímně, už nic. Zažíval jsem rád atmosféru výjezdů v 1. lize. Ted' se z toho stala společenská událost. Různé kometa Expresy mě moc nelákají.

Jak u tebe takový výjezd vypadá? Máš už ve většině městech vytipované hospody nebo obchody, jak se na celý den před zápasem ještě dovybavit? Kde si z cesty trochu odpočinout, než se jde na zimák soupeře?

Zas tolik alkoholu neholduji, abych znal hospody v jiných městech. Když jsem jezdil na výjezdy pravidelně, vzal jsem si něco na posilnění do vlaku nebo busu. :-)

Jak výjezdy řešíš v Play OFF, když se hrají 2 zápasy po sobě venku? (2 své domácí zápasy hraje soupeř na svém ledě)

Venku na Play Off už jsem díky práci nebyl delší dobu. :(

Co říkáš na zavedenou ,,Trenérskou výzvu'' ? Bylo by vhodné třeba od příštího roku uplatnit i posuzování ofsajdu?

Při vstřelení branky ano - jsem pro.

Má naše liga tu výhodu, že má reprezentační přestávky a hráči tak mohou odpočívat a doléčovat zranění a drobé šrámy? Vím, někteří fanoušci by nejraději přestávku oželeli a chodili na hokej bez přestávky, ale víš jak...?

Myslím, že k hokeji v Evropě repre pauzy patří. Ale ted' to čekání na domácí zápas v prosinci bylo fakt dlouhé. :-(

Sleduješ i ostatní české hráče, nejen tedy Komet'áky, v zahraničí?

Sleduji celkově hokejové dění. zajímám se i o krajánky a o NHL.

Bylo by fajn, kdyby se Komet a zase zúčastnila kvalitního zahraničního turnaje, jako před lety v Itálii?

Mně by stačila znovu Liga mistrů. Za mě to bylo zajímavé zpestření. Lepší, než když na přípravu dojede třeba Olomouc.

Fotíš si na památku chorea, která jsou v Rondu uspořádána? Nebo i choreo na cizích stadiónech?

Ano, fotím si chorea na domácích zápasech.

Co bys řekl tomu (jak už v jednom z předešlých rozhovorů padlo), když by Kometa měla vlastní veřejně dostupnou TV přímo v televizi a vysílaly by se z ní přímé přenosy všech věkových kategorií, včetně A týmu?

Myslím, že by to bylo fajn, kdybych v práci mohl mrknout na nějaký zápas dorostu nebo juniorky. :-)

Jak na tebe působil kondiční kanadský trenér Norm Lacombe? Měl jsi možnost s ním si aspoň potřást rukou?

Myslím, že pod ním jsme byli nejlépe fyzicky připravení za dobu působení v ELH. Bohužel nepotřásl a mrzí mě to. Doma jsem později vyhrabal Pro-Set kartičku a mrzí mě, že jsem si ji nenechal podepsat...

Sleduješ klubové statistiky, jak se kterým hráčům daří letos a srovnáváš to s loňskou sezónou?

Vyloženě to nesleduji, že bych srovnával, ale mám v hlavě, komu se jak v minulých sezónách dařilo.

Co ty a jiné sporty? Jsi také vášnivým fanouškem fotbalové Zbrojovky stejně tak, jako když držíš palce Kometě?

Na Zbrojovku chodím s tátou. Pamatuji si i legendární zápas se Slávií, kde bylo 45 tisíc lidí. Dále chodím na basket na Mmcité. Těm se letos zatím nedaří, ale poslední dvě výhry je odlepily ode dna tabulky.

Kupuješ si pravidelně náš magazín KFN? Nebo máš předplatné? Co tě v magazínu ze všeho vždy zajímá nejvíce?

Abych byl upřímný, KFN jsem nekupoval. Kupoval jsem dříve kometa noviny.

Je fajn, že jako první v republice máme tento fanouškovský magazín?

Sice ho neodebírám, ale myslím, že je to fajn. :-)

Co ti mimo Kometu zpestří tvůj volný čas? Co tě dovede zabavit, čím se odreaguješ?

Nejlépe se uklidním a odreaguji u rybaření.

Co říkáš na rozlosování Extraligy, že Kometa během adventních týdnů hraje dlouhý venkovní trip 5 zápasů a do toho reprezentační přestávka? Těší se člověk o to víc pak na nejbližší domácí utkání?

Už jsem to zmínil výše. To čekání bylo šílený. :-(

Jsi Brňák tělem i duší? Bydlíš přímo ve Štatlu? Jak daleko to máš k Rondu?

Z práce to mám jednu zastávku MHD. Takže za mě super. Jsem Brňák, i když ted' nebydlím přímo v centru.

Jsou v Brně restaurace nebo i jiná místa, kam rád zajdeš s rodinou nebo přáteli?

Mám rád Havanu v Líšni nebo občas zajdeme do Potrefené Husy.

Co posloucháš rád za hudbu?

Mám rád českou a slovenskou tvorbu. Spíše starší klasiku.

Vydáváš se za zábavou ve městě? Pokud se něco koná třeba na Náměstí svobody? Nebo i jinde po Moravě...

Na Svobod'ák ideálně na oslavu titulu. Mám rád ještě Vánoční trhy, i když těch lidí by tam mohlo být méně.

Je pro tebe ideální v létě jít s rodinou do parku nebo kamkoliv jinam na piknik?

Na pikniky nikam nejezdime, ale naší zálibou je objíždět rozhledny.

Poslední otázka rozhovoru: Věříš v brzké době ve 14. titul?

Snad letos. :-)

 

Endy, děkuju za pěkný rozhovor, který jsi našim Komet'ákům poskytl. Na 1. ligu si také vždycky rád vzpomenu. Jak jsi sám napsal: Byly to krásné časy se vším všudy. Na samotný závěr ti přeju hodně zdraví, spokojenosti v životě, at' se ti daří v novém roce pracovně i soukromě a Kometa at' je náplní tvého Srdce a nekonečnou zábavou! Měj se hezky!

 

host: Endy

 

 

A v rámci rozhovoru s Endym bych chtěl ještě na úplný závěr tohoto článku popřát všem Komet'ákům a fanouškům hokeje úspěšný vstup do nového roku 2020. At' je pro Vás nový rok lepší, než byl ten letošní 2019!

 

Váš diskutér a redaktor KometaFans rozhovorů

steve_hawkins

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]
Srb Srb Admin 02.01.20 11:44 [56500]

Paradni rozhovor.
A co se tyce nazoru na zabavnost, atmosferu, vyjezdy v pralese nebo ono Kometa je rodina, tak se vsim souhlas na 101%!

„Karma je zdarma“
IP:
arnasea arnasea +2 / 0 29.12.19 14:14 [55734]

Děkuji za zdárný vstup do roku 2020 . A také vám přeji v něm vše dobré . Příjemné zpestření od vás obou na závěr roku. Hanziho jsem měla také moc ráda ,ale už jsem to asi psala. Na první lize jsem párkrát byla se synem a jeho synem , pro případ , že by nevydržel do konce. Dělala jsem vše možné , aby se tak nestalo . Bývalo to opravdu pěkný. Děkuji za zajímavé počtení.*196*

„modrobílá je dobráááá“
IP:
Jido Jido +1 / 0 29.12.19 11:22 [55726]

Zdravím Endyho

IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 3]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace