Úvod / HOKEJOVÉ RITUÁLY A TRADICE

HOKEJOVÉ RITUÁLY A TRADICE

Drazí KometaFans, zanedlouho nám skončí dlouhá přestávka, ve které se naše milovaná Kometa připravuje na novou sezonu, a tak jsem ještě před tím, než vše vypukne naplno, našel pár zajímavostí, které se týkají zvláštních hokejových tradic nebo rituálů. A pokud i vy víte o nějakém speciálním, tak se ho nebojte napsat do komentářů pod článek. Rádi si jej přečteme.

Chobotnice v Detroitu

 

Počátek této legendy se datuje k 15. dubnu 1952. Aby tým Detroitu vyhrál slavný Stanley Cup, potřeboval zvítězit v celkem 8 zápasech. Z toho důvodu při jednom zápase vhodili na led olympijského stadionu Pete a Jerry Cusimano chobotnici, kdy každé její chapadlo mělo symbolizovat jedno vítězství. Ten rok Detroit Stanley Cup vyhrál a tradice chobotnic spojených s rudými křídly z Detroitu mohla začít

 

zdroj: Yahoo!Sports.com

 

Floridské krysy

I další tradice se váže ke zvířeti a to konkrétně ke krysám. Představte si, co byste dělali, kdyby jste přišli do kabiny a v ní by běhala krysa. Scott Mellanby, útočník Floridy Panthers měl v této situaci naprosto jasno. Krysu prostě umlátil svojí hokejkou. Tou samou holí ovšem ve stejný den v zápase vstřelil 2 góly, což tenkrát Floridu vystřelilo poprvé do špičky NHL. Golman John Vanbiesbrouck tuto krysí vraždu nazval „rattrickem“ a fanoušci ji vzali za svou. Tím pádem je od sezony 95/96 krysa neoficiálním maskotem klubu. Celá záležitost vedla k takovému šílenství, že muselo zasáhnout vedení NHL a další sezonu bylo zakázáno házet gumové a plyšové krysy na led po každém gólu. V každé případě je pro fanoušky Floridy rok 1996 již navždy rokem krysy.

 

zdroj: NHL.com 

 

Hattrick! 

Víte kde se vzal tento výraz, který je dnes běžným označením pro 3 góly v jednom utkání a kdy na led létají čepice? Pravděpodobně pochází od kanadského výrobce klobouků Henri Henri. V sezonách 1950 až 70 (kdy bylo pouze šest týmů NHL) začali rozdávat hráčům, kteří vstřelili tři góly, klobouky zdarma. Výraz „Hat Trick“ se tak dostal do světa ledové zábavy.

 

 

Za Rumcajse k titulu

Ano, tradice neholení se v Play Off nám dnes taé přijde již neoriginální a běžná, nicméně jako první s ní přišli hráči New York Islanders a to konkréntně v roce 1980, kdy postoupili do Play Off a zařekli se, že se oholí v momentě, kdy vyhrají titul, nebo vypadnou. No a vzhledem k tomu, že pohár v následujících letech vyhráli celkem čtyřikrát, bylo na tuto tradici parádně zaděláno. Prapůvodní nápad ale všichni hráči odkoukali od svého spoluhráče Davea Lewise, který si osamoceně nechal růst vousy už v sezoně 1975. To že se tento nápad rozšířil napříč týmy známe nejen my, ale i další extraligové týmy ať už v podobě neholení, barvení apod.

 

 

Individualisté

Přesto, že je hokej docela stádní sport, najdou se výstřelky i v Česku. Vladimír Svačina si sezonu nepral tričko. V Pardubicích si Petr Koukal lakoval nehty klubovými barvami. Trenér Miloš Říha (HC Slovan Bratislava) musel jeden čas před každým zápasem uběhnout deset kilometrů.

NHL je ale přeci jen teatrálnější. Legendární kanadský brankář Ron Hextall si v NHL jednou před zápasem vzteky roztřískal hokejku. V tom utkání pak vychytal všechno a od té doby byl v šatně před každým duelem připraven vysavač.

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 2]
samubo samubo 04.09.19 23:31 [29128]

Super, díky moc. Skvělé články *196*

„Navždy Kometa“
IP:

Pěkné, díky.

„Jožo Kovačík & Hynek Zohorna“
IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 2]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Copyright © 2018-2020 Kometafans.cz | Všechna práva vyhrazena smyslu autorského zákona č. 121/2000 Sb.
Podmínky užití | Ochrana údajů | Kontakty | RSS
verze v1.17.0 | Roadmap
Autorem webu je RJwebdesign - tvorba profesionálních webových aplikací, specialista na sportovní systémy.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace