Úvod / Dusek o svých nejbližších přísedících: Nejblíž z KF je sám šéfredaktor Komety

Dusek o svých nejbližších přísedících: Nejblíž z KF je sám šéfredaktor Komety

Útočník Martin Nečas - jeden z oblíbenců Duska

Hezký páteční večer, Komet'áci! V návaznosti díky pár pozitivních ohlasů z prvního rozhovoru s nervosaurem, jsem se rozhodl pro vydání článku číslo dvě. K druhému povídání jsem vybral hosta, kterého by jistě většina diskutérů uhodla (i když pravda je taková, že je nás, aktivních diskutérů, velmi hodně). Ten host chodí na diskuzní fórum Komety jak se říká, už nějaký ten ,,pátek'' a jmenuje se Dusek . Správně, je to on. Jelikož je velkou známou stálicí diskuzního fóra, byla volba na něj jasná a tak jsem se pustil do díla.

Dusek se společně s několika členy redakčního týmu stará o chod KometaFans webu. Mnozí lidé, kteří se v tomto okruhu pohybují, vědí, že starání se o webovou stránku pro tak obrovskou komunitu našich fanoušků není nic jednoduchého. Už jenom z hlediska volného času, který pro svoje Komet'ácké nadšení a zapálení člověk věnuje a obětuje. ,,Starání se o KF je prakticky denní záležitostí. S nervem, Uplem a redaktory stále něco řešíme, hodnotíme a přemýšlíme, jak web posunout dál a vylepšit jej. Snažím se především angažovat do novinek. Chodím na naše pravidelné interní schůzky, případně na schůzky s různými potenciálními partnery. Dále se snažím nervovi pomoct v administrativně-manažerské sféře, díky zkušenostem, co jsem nabral v podnikání,''  vysvětluje Dusek.

Velmi zajímavé a jak je vidět, náš rozhovorový host je velmi nápomocen a zkušeností má pro své kolegy taky na rozdávání. To je jednoznačné pomyslné ,,plus'' pro provoz takového hrdého webu, jaký máme. S tím taky souvisí veškerá činnost, která se zabývá vylepšováním struktury webu, ale i aktivit a různých novinek pro fanoušky. ,,Hodně se teď' diskutuje o Tiplize a především spolujízdě, která věřím, že bude uživatele hodně zajímat a díky této věci se bude moct dostat více fanoušků na venkovní zápasy,'' prozrazuje nám ,,pozornosti neuniklo, že v sekci ''O nás'' přibyla dvě nová tlačítka (podsekce) a to ''O modrobílých'' a ''O Fanklubu''. Zde bude prostor vyhrazen pro tato uskupení a budou mít ''svůj'' prostor informovat o projektech, výjezdech a díky tomu se dostanou důležité informace mezi co nejvyšší počet fanoušků.''

Pokud tímto mohu konstatovat, tak si myslím, že úvodní Duskova slova tak nějak víceméně nastínila, že naše povídání o Kometě a samozřejmě nejen o ní by mohlo Vás, Komet'ácké fanoušky-čtenáře bavit a snad na stejné bázi nadšení a dobrého počtení, jako tomu bylo u zakladatele KometaFans nervosaura. Také si kromě toho myslím, že kdo čte Duska na fóru delší dobu, tak ví, že je to diskutér, který má velké hokejové znalosti, přehled a vždy jeho příspěvky mají své nezpochybnitelné hodnoty. Ale z předmluvy toho bylo relativně již dost, takže se pojd'me začíst do hlavní části rozhovoru.

 

Ahoj, Dušku! Tak vítej v hlavní části rozhovoru. Su rád, že jsi ho přijal po nervosaurovi. Na úvod bych se chtěl zeptat, jak si takový letitý a velmi zapálený fanoušek jako ty stíhá všímat hokejových novinek okolo? Musíš být hodně hokejově zaneprázdněný... :-)

Ahoj, Steve. Velice si cením tvého pozvání a je mi ctí vést tento rozhovor. No, je to v dnešní době poměrně těžké vše stíhat, žijeme v uspěchané a vypjaté době, ale na druhou stranu technologicky vyspělé. Stačí použít Smartphone a veškeré důležité věci slyšíte na druhé straně telefonátu, případně se dají najít na různých místech internetu.

Vím, že jsi to už hodněkrát psal, ale nastálo pro rozhovor do archívu: Kde je tvoje místo na tribuně, v jakém sektoru?

Moje aktuální místo je již 12 let v sektoru B, řada 23, sedadlo 15. Dříve, díky nižšímu počtu fanoušků a v dobách ,,Pralesu'', se to často střídalo (stání, sezení, různé sektory...). Jo už to trvá bezmála 30 let...

Tvoření jednotlivých skupinek se děje v obou sektorech na stání. Jelikož i Vy sedící jste stále na svých místenkách, už se někteří z Vás musejí znát dlouho a tudíž máte učitě taky svou partu, když se mezi sebou bavíte. Kolik Vás tak je?

Konkrétně my tam máme svou skupinku lidí, co se dobře známe od sedadla 14 až po sedadlo 18, tzn. 5 lidí. Ale jak jsi správně podotknul, za tu dobu se známe se  spoustou fanoušků v okolí naších míst, takže je nás dost.

Když jsem započal tohle téma, tak by mě zajímalo, jestli máš v blízkosti své sedačky někoho z KF?

Ano, nejblíž z KF je sám šéfredaktor KOMETY! O dalších lidech nevím, nebo je neznám podle tváře. :-)

Ze svého místa máš ideální výhled? A kolik minut před zápasem chodíš na hokej?

Je to parádní místo, vidím krásně celou plochu, naproti střídačky, výhled na všechny sektory, chorea atd. . Nevzdám se ho za žádnou cenu! :-D Co se týče chození před zápasem, tak je to cca 15 minut dopředu. Chodíme před zápasem na ,,škopála'' a vzhledem k jistému místu není třeba být tam extra brzy, což na stání chápu, že nelze.

Přitom jeden by řekl, že permanentka/klubovka na sezení se pojí se samými výhodami. Už jen kvůli tomu, že člověk má svou pohodu a sedí. Nicméně pletu se najdou se i nevýhody?

Určitě najdou. Například letos, že v ceně klubovky není Liga Mistrů, protože ji nehrajeme. :-) Další nevýhodou, o které můžeme licitovat je cena. Já osobně ji akceptuji takovou, jaká je a pojí se s tím spousta aspektů, proč tomu tak je. Ale vím, že xy počtu lidem to prostě vadí...

Zase ale na tu druhou a pozitivní stranu se člověk může luxusně podívat na choreo, který se rozprostírá po Éčku (pokud nepočítáme celostadiónové). Kocháš se bedlivě výtvorem kotelníků?

Jak jsem již zmínil ano, rád se podívám. Kreativita i malířské schopnosti těchto lidí je ocenění hodná a vím, kolik to dá práce a času něco vytvořit. Na toto téma občas zadiskutuji s lidmi, co jsou přímo u toho.

Jsi častým účastníkem výjezdů?

Řek' bych, že ano. Ale přiznávám, že dříve jsem byl ještě aktivnějším, ale to si bohužel žádá život...

Kam jsi s Kometou dojel tak nejdál?

Přiznám se, že mě mrzí, že je to ''pouze'' v rámci ČR a SR. A vloni jsem bohužel nemohl vyjet ani na jeden zápas ligy mistrů, co hrála Kometa venku. Takže nejdál to jsou štace jako Chomutov, Karlovy Vary, Kadaň...

Soukromě se věnuješ nějakým sportům? Nebo jiné zábavě?

Mám poměrně aktivní život po stránce sportu. Chodím 4x týdně posilovat, 2x týdně na tenis, 3x týdně si večer zaběhám. Dříve jsem hrál závodně fotbal, futsal, Floorball. Sport je pro mě obrovská zábava, ale snažím se bavit i jinak s přáteli, případně na kulturních i společenských akcích, když čas dovolí.

Patříš mezi fanoušky hokeje a fotbalu zároveň? Co brněnská Zbrojovka?

Fotbal i hokej sleduji od dětství. Chvíli jsem působil i jako trenér mládeže u SK Líšeň. Hrozně mě mrzí, jak se fotbal tady v Brně a konkrétně ve Zbrojovce dělá a prezentuje. Ale když to řeknu stručně, dokud se neobjeví fotbalový Libor Zábranský, bojím se, že se Zbrojovka nikam moc neposune. Je to bohužel důsledek bývalých majitelů, kteří si z ní udělali soukromý byznys a ''tunely''.

Myslíš si, že oba tyto u nás velmi populární sporty by si zasloužily společně být dlouhodobě na vrcholu v Brně?

Ano, jednoznačně! Jsme druhé největší město v ČR, ale nejsme schopni v republikových ''TOP'' sportech být dlouhodobě zaráz na vrcholu. Je to v návaznosti na odpověď na předchozí otázku a také to, že v Brně se až příliš orientujeme na oblasti, kterých je tu přehršel a žádají si stále více dofinancování zvenčí a kór, když nejsou schopni pokrývat náklady ze své činnosti. Nechci být konkrétní, ale kdo zná tuto problematiku, jistě ví, o čem mluvím.

Pokud se objeví v médiích, že byla v Kometě podepsána nová posila, tak zjišt'uješ si hned o koho se jedná a nakoukneš hned i na diskuzní fórum, aby ses podělil s ostatními lidmi o dojmy, jejich hodnocení a tak dále?

Každá posila je jakýmsi magnetem na zjišt'ování si informací... Proč, jak, na jak dlouho, apod. . Na fórum kouknu automaticky. Chodí tam lidé, kteří opravdu mají kvalitní informace a nesnaží se opsat kdejaký FB bulvár, či spekulace novinářů.

Kterého hráče bys tu ty osobně nejvíc uvítal, o kterým si myslíš, že by do týmu zapadl?

Martin Bakoš. U něj ale trochu převládá pocit, že se vidí někde jinde a stále by ho to lákalo ven. Pak věřím v bržský návrat Tomáše Vincoura, jemuž neskutečně pomohlo v kariéře, že se restartoval přestupem do Hradce. Jsem i zastáncem angažování kvalitních zámořských hráčů, kteří brázdí evropské ligy. Další jsou pak návraty nedávno přestoupivších, ale tam si ještě počkáme. :-)))

Zajímáš se o hokej v zahraničí?

Ano, zajímám. Vzhledem k tomu, že si i rád zasázím na výsledky, tak se snažím mít v hledáčku co nejvíce lig. Nejvíce pak NHL, přirozeně.

Minule se diskutér wolfik vyjádřil u nervosaurova rozhovoru, že se mám dotazovaného hosta zeptat i na to, co pije. Tak tedy, jakou značku piva si u hokeje nejraději dáš?

Co se týče piva, tam to vede Poutník, Radegast a Starobrno. Více si dávám před nebo po zápase.

Když přijde Play off, k tomu pozvolna jaro a v atmosféře je už cítit to napětí závěrečné části sezóny, že?

Neskutečně mi to v žilách rozproudí krev. Osobně sleduju mnohem víc statistiky, tabulky, rozpisy zápasů i vzájemné bilance, apod. . Ne nadarmo se říká, že play off je jiná soutěž. Každým rokem se to potvrdí na 100% .

Každý tým si prochází přes sezónu krizí. Jak si vysvětluješ to, že Kometa prakticky rok co rok se s tímto potýká zpravidla v prosinci, někdy i v půlce listopadu?

Je to dáno systémem přípravy a to především během sezóny, kdy náš tým pod vedením kondičního trenéra absolvuje prakticky další kondiční soustředění v rozjeté sezóně. Kdo někdy aktivně hrál týmový sport ví, že někdy přijde den, že i kdyby se rozkrájel, tak to prostě nepůjde. Samozřejmě takových dnů nesmí přijít například 40! :-D

Jaký máš názor na Marka Kvapila? Tenhle hráč vzbuzuje hodně diskuze o tom, že dost často mění angažmá. Čím si ty osobně myslíš nebo možná i víš, čím to je?

Šikovné ruce, obrovský talent, který brzdí jeho specificky nastavená hlava a především lidská povaha, kde na prvním místě je pouze on a tým někde hodně vzadu, pokud vůbec. Za mě jsem rád, že tu není, ale jiní by ho přivítali už potřetí s otevřenou náručí. :-)

Co jsem četl na hodně diskuzních fórech a to i na sportu.cz, idnesu a tak dále, tak mnozí lidi z ostatních měst neobjektivně tvrdí, že Kometa nehraje s vlastními odchovanci, ale většina hráčů je zde proto, že prahnou po hodně dobrých podmínkách ve smlouvě? S těmi odchovanci se souhlasit asi nedá, že?

Nevím, jak dlouho tito lidé budou zaseknutí v těchto názorech a v moderní době vůbec nechápu, proč toto někdo stále vytahuje, když víme, co dnes ve sportu obecně je velkým lákadlem (ano jsou to samozřejmě i finanční podmínky). U nás je potřeba vzít v potaz, že x let tu prakticky mládež neexistovala a vše se změnilo až s příchodem Libora Zábranského, který naprosto mrtvou mládež vzkřísil a nyní generujeme TOP hráče juniorského věku. Je ale jen na nich, jak dokáží přejít do dospělého hokeje, jelikož v dnešní době víme, jak se chová a jak někdy ''maká'' mladá generace lidí obecně. Podmínkou samozřejmě je, že musí dostat prostor, ale pouze pokud mají dostatečnou kvalitu.

Je zajímavé, že pokud se stane na ledě něco mimořádného a zvláště v Play off, tak se jedni o druzích mezi diskuzními fóry počastují a atmosféra všeobecně zhoustne. Pobaví se člověk při tom? Patří to všeobecně k tomu hokeji?

Určitě ano. Špičkování probíhá na ledě, na tribunách, hospodách, internetových stránkách. Nedovedu si to bez toho představit. Pobavím se prakticky pokaždé při návštěvách stránek jiných týmů napříč republikou i portálech o sportu. Někdy to ovšem je hodně za čarou a kroutím hlavou, co někteří lidé dokáží vyplodit za klávesnicí. Stále si opakuji, že v reálu snad takoví nejsou, ale bůhví...

Lidi často volají po tom, že se hráčům neměří stejným metrem. Myslíš, že jsou některé chyby rozhodčích neomluvitelné, protože jsou na rozhodování sporných situací a faulů celkem čtyři a je to dostatečný počet arbitrů na to, aby většinu situací stíhali sledovat?

Předně je potřeba si uvědomit, že jsou to jen lidé a člověk se musí umět trochu vžít do jejich situace. Bohužel některé chyby jsou až příliš viditelné a trnem v oku fanoušků. Těžko ovšem jednoznačně specifikovat, kdy je chyba už záměrnou ať už má rozhodčí důvod jakýkoliv. Rozhodčích je na ledě dost a každý z nich se může ke sporné situaci vyjádřit a doporučit stanovisko. Je to prakticky boj, který asi nikdy neskončí...

A co si budeme vykládat, tak disciplinární komise objektivitou často taky zrovna neoplývá, že? Co je špatně v českém hokeji na těchto a podobných místech?

Asi to, že tam sedí lidé s návaznostmi na kluby, či hráče v nich působících. A to nejen v DK, ale i na nejvyšších místech vedení českého hokeje, kde navíc postrádám často i kompetentnost. Komise by měla být pečlivě vybrána s naprosto minimálními, či nulovými vazbami na hráče, či kluby. Ale to není zrovna jednoduché.

Pan Libor Zábranský často moc emoce ještě za svého fungování na střídačce neprojevoval. Dokonce často ani hráčům nevyčítal chyby ve hře a neřval na ně. Myslíš si, že je takový trenér a majitel v jedné osobě dobrou psychickou oporou při téhle jeho vyrovnanosti?

Pokud jsou vymezena jasná pravidla a celý tým je s nimi srozuměn a plně je respektuje, je to výborný model. Krom samotné podpory to na hráče působí i jako motivační prvek, přeci jen máte za zády šéfa, pod kterým pracujete a máte s ním kontrakt. Je to samozřejmě o povaze daného člověka. Ne každý by dokázal emoce v zápase takto potlačovat. Naopak vím, že pan Libor Zábranský v šatně uměl x krát zafénovat, takže vlastně emoce kupí a na správném místě je pustí ven. :-)

Ale když už se rozčílil a volal si rozhodčí k sobě na vysvětlení, tak už to za to stálo, že?

Ano, když už opravdu sestoupil dolů a něco si vysvětloval s rozhodčími, bylo v tu dobu jasné, že se mu opravdu něco nelíbí. Líbil se mi vždy způsob takové konfrontace. Rozhodčí vysvětlil, LZ to přijal (myslel si svoje). I taková věc z něj dělá ,,velkého člověka''.

Co očekáváš nyní od nového trenéra pana Petra Fialy? Dá se předpokládat, že bude uplatňovat svůj koncept na hru? Třeba útočnou hru a přímočarost?

Od pana Fialy čekám určitě výbornou práci s našimi skvělými juniory a odchovanci, je to jeho silná stránka, mládež jako celek. Na skladbě kádru i změnách je patrno, že bude naše hra se zaměřením na dynamiku a útok. Je to jakýsi vývoj, kdy nám ''dosluhuje'' starší generace, jejíž přednosti byly jinde než rychlost. Osobně se na to těším, jaká bude realita a co se podaří naplnit, to už je otázka příštích měsíců.

No vidíš, ani jsem se tě nezeptal na pár tvých oblíbených hráčů? A to klidně i z tehdejší 1. ligy...

Začal bych asi z roku 1996 a to Liborem Bartou. Dnes je to jednoznačně Marek Čiliak, dále pak Martin Zat'ovič, Martin Nečas, Michal Gulaši, Martin Erat, Leoš Čermák, to z té novější epochy. Další hráče, které jsem měl oblíbené, bych určitě rád jmenoval tyto: Sasu Hovi, Saša Hylák, Mira Barus, Saša Elsner, Jiří Dopita, Karel Lang a Robert Kron.

Jo mimochodem, odkud se vzal ten název ,,Prales'' pro 1. ligu, nyní pod názvem Chance liga?

Všeobecně se nízkým ligám vždy říkalo prales. Je to pojem hodně známý z fotbalu. Prostě nižší liga, pralesní, má to spíše humorný podtext, než posměšný, jak se mnozí mylně domnívají.

Když hraje Kometa venku, jdeš třeba s přáteli na pár piv si sednout na přenos třeba do Kometa Pubu pod Rondem na promítání, nebo na Kounicovu, případně do jiné hospody?

Když nejsme přímo na výjezdu, tak volíme naši oblíbenou hospodu na Václavské ulici se skvělým pivem a příjemnou atmosférou.

Co jinak ty a mimohokejové aktivity? Nějaké výlety za kulturou, památkami? Hlavně spíš asi přes tu letní sezónu, že?

Jelikož jsem aktivním sportovcem, tak hodně mého času zabere právě sport. Ale když je možnost, výletům se nebráním. Ovšem není to rozhodně za nějakými pamětihodnostmi, ale spíše příroda. Třeba na Vysočině, kde mám v okolí Bystřice pár oblíbených míst, nebo někam do termálek, ale to spíše v zimě. Jinak jsou to klasický dovolený v létě, či v zimě.

Jaké máš zaměstnání? Vystudoval si ve svém oboru ve škole?

Mám vlastní společnost v oboru stavebnictví a to již 10 let. Předtím jsem byl zaměstnán u dealera aut. Mám vystudovanou střední průmyslovou školu stavební se zaměřením na pozemní stavby a na vysokých jsem se přeorientoval na ekonomiku a management, kde mám vystudovaného mezinárodního bakaláře i inženýra (master of science - MSc.).

A co tvoje oblíbené jídlo? Na čem si nejvíc pochutnáš a naopak co nemusíš?

Řízky v jakékoliv podobě. Nevím, co by se muselo stát, abych si ho někdy nedal. Co naopak nemusím? Kapustu, houby, mořské plody...

Jsi jako většina lidí Brňák, z Jihomoravského kraje nebo z větší dálky?

Narodil jsem se a celý život žiju v Brně. Až poslední rok jsem 7 km za Brnem směrem na Vyškov díky postavenému domku, ale prakticky je to Brno. Miluju tohle město a za žádné jiné bych ho nevyměnil.

Jaká jsou podle tebe v Brně místa vhodná na trávení volného času, na relax?

Určitě ano, jsou. Když neberu sport (aktivně/pasivně), je tu dost kulturního vyžití (možná až moc). V okrajových částí jsou pěkná místa na procházky s nádhernými vyhlídkami. Myslím si, že každý obyvatel i návštěvník si tu najde to svoje a bude spokojen.

Zmínil ses, že chodíš do fitka. Jak dlouho už tomu je?

No, poměrně už dlouhou dobu, 13 let aspoň... :-) . Je to úžasná věc. Relax, uklidnění a vybití se!!!

Poslední otázka: Jak ti vychází kombinovat volný čas aktivitami s Kometou a dalšími tvými koníčky?

Díky jedné moji vlastnosti jménem hyperaktivita to s vypětím všech sil nějak zvládám, až su označovanej za blázna, ale proč ne, že jo. Nedokážu se ničeho jen tak nabažit a chci pořád víc. To platí ve spojení s Kometou i např. s běháním ve volné přírodě. :-)

 

Díky moc za poskytnutí rozhovoru, že sis na něj udělal čas. Přeju do dalších let mnoho zdraví, štěstí, osobních úspěchů a samozřejmě hokejové vášni a nadšení! Měj se hezky!

 

Host: Dusek

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
samubo samubo +1 / 0 19.08.19 23:24 [27461]

Pan Dušek *196*

„Navždy Kometa“
IP:
arnasea arnasea +1 / 0 16.08.19 17:09 [27296]

Moc pěkný rozhovor , není co dodat panDusek je člověk velice aktivní , sečtělý , sportu rozumí skvěle , prostě fajn.

„modrobílá je dobráááá“
IP:
wolfik wolfik +2 / 0 11.08.19 23:58 [26748]

Nápad na další otázku: Měl jsi někdy šanci "pokecat" s některým hráčem "A" týmu Komety? S kým, kdy, kde a jakej byl?*95*

„Mira Barus olééé!“
IP:
wolfik wolfik +1 / 0 11.08.19 23:09 [26743]

Bezva chlapci, díky!*196*

„Mira Barus olééé!“
IP:
geremi geremi +2 / 0 11.08.19 12:02 [26703]

Směr Vyškov. Schvaluji.

„Last one to kill a bad guy buys the beer.“
IP:
KGP KGP +1 / 0 10.08.19 17:54 [26669]

přidala bych tam ještě otázku o tom, co nejzajímavějšího na stadecu zažil *181* (možná nějaká kuriozitka nebo něco jinýho *2**5* )

„S tou rourou z ocele, letíme, přátelé, ke hvězdám! ?“
IP:
suzbynek suzbynek +4 / 0 10.08.19 12:59 [26652]

Kluci super, Dusku pěkný, jsem rád že jsem tě osobně mohl potkat a snad to někdy s klukama zopaknem..... Tento nápad s rozhovory mohu jen kvitovat*22**225*

Jido Jido +4 / 0 10.08.19 08:08 [26644]

Hmm, moc pěkná práce*196*

IP:
arnasea arnasea +7 / 0 10.08.19 06:09 [26641]

Rozhovor s panem duskem nemá chybu , tak jsem si jeho názory nějak představovala . moc pěkná diskuze a oběma pánům děkuji .*196**196*

„modrobílá je dobráááá“
IP:
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 9]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace