Úvod / Diskutér Vlasta: Pod Normem jsme hráli opravdu fyzicky náročný hokej a soupeře přetlačili

Diskutér Vlasta: Pod Normem jsme hráli opravdu fyzicky náročný hokej a soupeře přetlačili

Normand Lacombe - kanadský kondiční trenér. V Brně byl nejdřív v roce 2013 jen 2 týdny na zkoušku a poté se v témže roce stal členem trenérského štábu

Jak už nadpis článku napovídá, budeme se v tomto vydání článku KometaFans rozhovorů věnovat pár otázkám o kanadském kondičním trenérovi Normovi Lacombovi, který v Kometě působil. Do ,,českých vod'', konkrétně do brněnské kabiny modrobílé Komety a na posilovací posty, přinesl nové, vlastní metody posilování a komplexního trénování nejen do A týmu, ale i pro všechny mládežnické kategorie. Prvotním cílem Norma bylo kladení důrazu na nabrání síly, vylepšování a zároveň udržování fyzické kondice pro celou sezónu a také pevné stabilitě na bruslích při osobních soubojích v zápasech, zejména do těžkých bitev v Play off. Nejen o něm, ale i o dalších věcech, s Kometou spojenými, budeme rozebírat s pozvaným Komet'ákem, který v našem diskuzním fóru působí pod přezdívkou Vlasta .

Kanadský sympat'ák z rodného Montréalu, kde působil mimo jiné plných 14 sezón v NHL i Tomáš Plekanec (nyní hájící barvy Komety), si jihomoravskou metropoli velmi oblíbil a zamiloval podobně, jako nyní miláček brněnského publika, srdcař z USA Peter Randy Mueller. Normand mnoho svého času strávil v Rondu a tak ho fanoušci, respektive i rodiče svých ratolestí, malých a také již i velkých (dorostenci, junioři), mohli často potkávat na zápasech těchto kategorií, kdy mu i na několika zápasech dělala přísedící společnost na tribuně C pohledná dcera Kennedy. Chodili se dívat nejen na zápasy jako celek, ale také na jejich člena rodiny Erica, který za Kometu hrál ve starším dorostu. Obě tyto jeho děti ze čtyř s ním žily v Brně od sezóny 2014/2015.

Norm se na každého velmi rád usmál, každému zamával, podal si na pozdrav ruku, byl velmi příjemný, přátelský a kdo měl angličtinu na hovorové úrovni, nebránil se ani tomu si na chvíli s místními lidmi popovídat. Tedy nejen po pracovní, ale i lidské stránce se angažování tohoto Kanad'ana v Brně opravdu povedlo. Tolik tedy o Normovi, který bude mít vždy na Kometu, na město, na naše skvělé fanoušky, ale i na celou Českou republiku určitě vždy dobré a hezké vzpomínky. Možná se sem zase ještě někdy vrátí, kdo ví?

Když se vrátíme do naší nejvyšší hokejové Tipsport Extraligy, tak letos, byt' byla nedokončena, přece jen stihla aspoň poznat sestupující tým. ''Černý Petr'' padl na Rytíře z Kladna a jejich místo od příští sezóny od září zaujme tým Motor České Budějovice, které se mezi hokejovou elitu vracejí po 7 letech. Názory o sestupovém ročníku převládaly na veřejnosti k přímému sestupu a postupu při zrušení baráže, protože je to tak spravedlivé a především sportovní. ,,Můj názor je takový, že uzavřením Extraligy by pro mě jako fanouška ztratilo pár věcí náboj. Tým, kterému se nepovede začátek soutěže, může rozprodat největší hvězdy a soutěž třeba dohrát s juniory,'' má jasno Vlasta ,,hrozba sestupu nebude. Týmy z nižších soutěží nebudou mít motivaci. Pro fans by to určitě bylo špatné rozhodnutí. Majitelé klubu to ovšem můžou vnímat jinak.''

Nejohroženějším týmem byly letos a stejně tak i loni, Pardubice. Ty dokázaly vždy ,,utéct hrobníkovi z lopaty'' a svou nepřetržitou extraligovou příslušnost uhájily. Zároveň těžko říct, jestli letos byl pro ně ročník kritičtější, než ten loňský nebo naopak - už jen s ohledem na to, že většinu části letošní sezóny byly přišpendlené na samotném dně tabulky. Dále do loterie o možném sestupu byly zapojeny ještě Vítkovice, Kladno a již delší dobu mizerně hrající Litvínov. Nicméně všechny dlouhodobě působící extraligové týmy se zachránily a staro-nový nováček z Kladna minimálně na rok soutěž zase opustil. Čím více se ale blížil konec základní části a tabulka byla skutečně nadupaná s minimálními bodovými rozestupy mezi týmy a o drama tak bylo postaráno do posledního zápasu, hokejová veřejnost čím dál víc začala tipovat o sestupujícím.

,,Tipoval jsem od začátku Kladno i po dobrém začátku. Litvínov podle mě určitou kvalitu má a ke konci soutěže dobře posílil, třeba příchodem nám dobře známého Pospíšila. Otázka bude, jak bude hrát, až skončí Lukeš, Hübl, Trávníček a další, kteří je i přes svůj věk pořád neskutečně táhnou. Nesmím zapomenout, že mají jedno z nejlepších občerstvení v lize, tak i proto jsem jim sestup nepřál,'' říká Vlasta na konec úvodní předmluvy.

 

Ahoj, Vlasto. Vítám tě u rozhovoru! Jak bys v rámci našeho povídání na úvod zhodnotil letošní sezónu? I když... vím, že vesměs všichni Komet'áci v diskuzním fóru psali ty stejné smíšené pocity, ne-li zklamání, která převládala...

Ahoj, Steve. Díky za pozvání k rozhovoru. Popravdě jsem ho vůbec nečekal i proto, že jsem byl na diskuzi poslední dobu spíš kritičtější... po dobrém začátku, i když i tam byla spousta bodů získána hlavně díky fantastické formě Karla v bráně, následoval pád, který nezastavil ani LZ na lavičce. Budu se zase opakovat v tom, co jsem psal tady na fóru... bylo hrozně moc domácích zápasů, na které se bohužel nedalo vůbec koukat.

O venkovních snad nemá cenu ani asi psát. Je sice super, že se vypraví KometaExpres, na to se nabalí další stovky lidí po vlastní ose a pak nám hráči naservírují takový výkon. To pak tu akci trošku kazí. Prohrávat je normální, ale musí to být po boji a se vztyčenou hlavou a né, že v zápase není třeba jediný hit nebo bitka.

Myslím si, že hráči mají takový nadstandardní podmínky a ceny vstupenek jsou nastaveny tak, že si nemůžou dovolit vypustit zápas. I po té bídě jsem se na Play-off hrozně těšil... Sparta, na kterou to v Play-off umíme... bezproblémové sehnání lístku na venkovní zápasy a zvědavost, jestli přepneme na jiný level nebo bude pokračovat trápení. To už se bohužel nedovíme, ale zdraví máme jen jedno. A právě proto ho všem přeji co v největší míře.

Kdo z hráčů tě letos nejvíce potěšil a kdo překvapil?

Tak tady to je jednoznačně Standa Svozil. Dodneška nemůžu pochopit jeho absenci na MS20... Kdybych měl jmenovat ještě nějaké hráče, tak na začátku měl fantastickou formu Karel v bráně. Z obránců bych ještě vyzdvihl Gulašiho, v útoku hrál prim opět první útok. Škoda zranění Holíka a Muellera. Někdo asi nebude souhlasit, ale podle mě si odvedl své i Tomáš Plekanec.

Ted' otázka, která už v předchozích rozhovorech párkrát padla: Myslíš si, že není lehké, pokud majitel a trenér v jedné osobě (pan Libor Zábranský) vstoupí do dvou činností najednou? Může takový zápřah znamenat denní vysokou zaneprázdněnost?

Určitě je to hodně těžký a má toho naloženo opravdu hodně. Asi si to většina z nás ani neumí představit.

Když je po sezóně, sleduješ články na oficiálním webu Komety, videa ze suché letní přípravy, jak se tým buduje a hráči v Kometě již sloužící si s novicema zvykají na spolupráci?

Po sezóně dění sleduji, ale trošku méně intenzivně. Intenzita se samozřejmě zvyšuje se začátkem soutěže.

Určitě si vzpomeneš na kanadského trenéra Normanda Lacomba. Co bys řekl k jeho práci za tu dobu, co v Kometě působil?

Já myslím, že tu odvedl výbornou práci a bylo to vidět i na klucích na ledě, že jsou výborně fyzicky připraveni.

Měl jsi možnost s Normem se někdy setkat, popovídat? A nebo aspoň si s ním podat ruku, vyfotit se s ním a dostal jsi od něj podpis?

Neměl, viděl jsem ho pouze na střídačce.

Byl jsi překvapený, když bylo pak oznámeno, že v Kometě končí?

Tak trošku ano, protože si myslím, že to fungovalo. Ale příčiny mohly být různé.

Ale přitom to byl sympatický chlapík už od pohledu a velmi často se na všechny fanoušky osobně usmíval. Myslíš si, že lidsky do trenérského štábu a i do kabin týmů Komety zapadal?

Jojo, takovým dojmem působil.

Člověk i na základě videí a dostupných informací si mohl zjistit, že Norm své kondiční práci hodně rozuměl a věděl, co hráčům dát a co je pro ně nejlepší. Vidíš to stejně?

Přesně tak.

Často to bylo v těch ročnících jeho působení v Kometě znát pak na ledě. Hráči byli na tom fyzicky i co se týče stability na bruslích skvěle, že?

Tak v té době jsme hráli opravdu fyzicky náročný hokej a spoustu soupeřů prostě přetlačili.

Kometa je se 13 tituly momentálně nejúspěšnějším týmem v historii Extraligy. Mnozí fanoušci (zejména ty starší a nejstarší generace) se dočkali. Co by ještě tak Komet'áckého fandu ještě potěšilo za další úspěchy? Vyhrát Ligu mistrů nebo Spenglerův pohár? Jasný - vždy jde především o titul... Ale co v případě Komety ambice udělat úspěchy i v jiných, mezinárodních soutěžích?

Tak na Ligu mistrů jsem pravidelně chodil a bylo to pro mě příjemné zpestření.

A abychom se nebavili čistě jen o A-týmu, udělalo by ti radost, kdyby i mladší ročníky dělaly častěji ve svých sezónách medailové úspěchy, i když bychom si připustili, že to za každou cenu nemusí být zlato? Hlavně, at' to kluky baví a daří se jim?

Přesně tak. Snažím se to v rámci možnosti sledovat a talentů máme myslím pořád dost. Ted'kom se prosadil do áčka Standa Svozil. Před nedávnem hrála v dorostu lajna Kos - Brabenec - Sedláček. Doslova to tam bodově válcovala... Kos je tuším ve Finsku... Brabenec už má první branku a Sedláčkovi vyšlo výborně neoficiální MS 18. Tak uvidíme, jestli se někdo prosadí do Áčka jako Svozil.

Máš oblíbené hráče v Kometě? Mohl bys jich pár vyjmenovat?

Tak těch je víc. Když to vezmu i do historie, tak Míra Barus, Saša Hylák, Sasu Hovi, Honza Hanzlík, momentálně asi Mueller - to je fakt profík a sympat'ák.

Ve kterém sektoru v Rondu je tvoje domovina, ze které sleduješ domácí zápasy?

Tak už nejsem nejmladší, tak preferuji pohodlí sektoru sezení. Vlastním 15 let permanentku do sektoru B. Vlastně posledních 5 let klubovou kartu.

Jsi spokojen s občerstvením v Rondu? Jakou značku piva si dáš nejraději?

Tak mohlo by se trošku zlepšit. Tak u mě vede Plzeň, dále třeba Chotěboř, Poutník...

Když nastane rozbruslení, bystříš a pozoruješ Kometu i hostující tým, aby ses naladil, když hráči a jejich hokejky se začnou nalad'ovat na zápas?

Spíš sleduji naše hráče, kdo z mladých dostane tentokrát šanci a tak dále.

Před samotným zápasem na kostce nad ledem jsou fanouškům prezentovány statistiky hráčů v kanadském bodování a procentuální čísla brankářů obou týmů. Sleduješ tyto ukazatele a zhodnocuješ si v hlavě, jak se komu daří?

Popravdě ani moc ne.

Jaká pro tebe byla první Extraligová sezóna 2011/2012, kdy se Kometa dostala nejdelší možnou cestou až do finále z předkola Play off ve svém vůbec prvním působení ve vyřazovacích bojích v novodobé historii?

Jedním slovem fantastická... bylo to neuvěřítelný.

Myslíš si, že by to tenkrát byla obrovská sláva, možná ještě větší, kdyby Kometa tenkrát Kometa porazila ve finále Pardubice, než když se slavil první titul před 3 lety, právě díky tomu, že jsme šli poprvé do Play off AŽ z předkola?

Tak určitě, toto ještě nikdo nedokázal. Byl to tým neuvěřitelných bojovníků a scházel opravdu kousek...

Jaký to byl pro tebe pocit, když Kometa v Play off v sezóně 2016/2017 vyřadila úhlavního rivala Spartu na zápasy 4:0? V posledním zápase, který tuto sérii uzavřel, se tenkrát zaskvěl Hattrickem Vojtěch Němec.

Krásný pocit. Sparta z nás byla tenkrát úplně nešt'astná.

Vůbec, v tomto období byla Kometa neporazitelná. Jaký to byl pro tebe pocit, že máme tak silný tým, který si jde za svým snem? Čím sis to vysvětloval, že čas Komety jít za titulem nadešel?

Tak hlavně se tým neuvěřitelně posílil... Erat, Zat'ovič, Němec, Kvapil a tak dále. Hrozná síla a velký sebevědomí, že zápasy, které se nevyvíjejí dobře zvládnou otočit.

Nakonec z toho byly dva roky po sobě 2  tituly. Byl to pro tebe osobně hodně silný zážitek a hlavně - splněný sen brněnského fanóška?

Určitě. Kdyby mně toto někdo řekl před 20 roky a jací tady budou hrát hráči, tak bych se mu asi vysmál. Můj poslední zápas v nejvyšší soutěži v hledišti byl nedohraný zápas v prolínací soutěži proti Pardubicím. Byl jsem hrozně št'astný, když se licence od Znojma koupila. Ano, byl bych radši, kdyby se to vybojovalo na ledě, ale když nám bohužel Ústí nad Labem vystavilo ve finále stopku, tak jsem byl pro... byl to ušetřený čas. A po návštěvách stadeců ve městech jako Rosice a sledování střídačky, kde nebylo ani hráčů na kompletní tři pětky, nastala úplná pohádka. I když jsme si na první extraligové vítězství za tři body taky chvilku počkali.

Po prvním vyhraném titulu přišla nová ambice: Obhájit ho, což se podařilo a přišla další, ještě ambicióznější výzva: Zkompletovat Zlatý Hattrick. Věřil jsi v něj, že se to podaří?

Tak věřil, bylo by to něco neskutečného. Hradec, který si na nás strašně věřil, jsme poslali na dovolenou v nejkratším čase... Liberec byl ale asi o trošku přece jenom lepší.

Byla velká škoda, že se to nepodařilo. Kometa by v novodobé historii byla prvním týmem, který by na trojnásobný zisk titulů jdoucích po sobě dosáhla. Ale v budoucnu se třeba dočkáme s mladičkými nadějemi brněnského hokeje, že?

Bude to strašně těžký. Týmů, co chtějí úspěch, je strašně moc a éra Vsetína se asi už nebude opakovat.

Jaký máš vlastně neoblíbenější typ hráčů? Bruslivé, technické, agresivní hráče - odvádějící často ''černou práci'' při oslabeních, dohrávání osobních soubojů?

Mám strašně rád bojovníky... možná proto, že i já jsem měl většinu věcí vydřenou. Tak Honza Hanzlík, Dočekal, Vondráček, Divíšek, Malec, Plekanec a třeba i Marian Morava byl velký bojovník, když pominu ten nešt'astný střet se Zelenkou... a pak je radost se samozřejmě dívat na hráče jako Mueller, Holík, Zat'ovič, Nečas, Ton...

V obraně jsou ve tvých očích kdo největší bojovníci? Máš radši ofenzivní obránce nebo spíš ty defenzivní?

Každý z těchto typů je v týmu potřeba.

Kdo se rozhodně ve svých neuvěřitelných 17 letech ofenzívně na obránce skvěle prezentuje a ukazuje, je mladičký Standa Svozil. Co bys k němu řekl, k tomuto našemu talentu? Co říkáš na to, že si párkrát už trófl z obrany prokličkovat přes obranu sópeře a vystřelit na branku?

Má výborně našlápnuto. Ve svým věku se nebojí něco vymyslet. Jen mu přeji, aby se mu vyhýbala zranění a měl i dostatek potřebného štěstí v rozhodujících momentech kariéry.

Co říkáš na to, že O2TV nově zavedla kamery na helmy rozhodčích a dokonce je i slyšet, co si s hráči povídají? Ještě před pár lety si fanóšci hokeje o něčem takovém v naší Extralize mohli nechat zdát...

Já myslím, že je to dobré zpestření.

Účastníš se výjezdů? Je větším zážitkem, když vyjedeš v době vrcholu sezóny při Play off, než když se jedná o základní část nebo je ti to jedno?

Podle času a tak dále. Tak je jasný, že Play-off je lepší. Všechny stadióny jsem ještě nenavštívil. Byl jsem v Olomouci, Liberci, Litvínově, Zlíně, Spartě, Slavii, Hradci, Vítkovicích, Pardubicích, Boleslavi, Plzni, v první lize Třebíč, Jihlava, Prostějov, Rosice a Blansko.

Jaké máš Komet'ácké suvenýry - talismany?

Klasika dres, šála, tričko, mikina, dres do auta...

Když je po sezóně nebo je během sezóny reprezentační přestávka, myslíš i při odpočinku nebo provozování svých jiných koníčků na Kometu?

Jen si přečtu co se o ní píše.

Patříš mezi ty lidi, co si říkají, už aby to zase všechno v září (potažmo v srpnu) začalo, sotva aktuální sezóna skončí? Jsi taky tak do hokeje ,,zapálený'' ?

Tak asi jo... ale i oddech je potřeba.

Jezdíš každoročně s rodinou někam k vodě, na výlety?

Každoročně určitě ne.

Říká se ,,všude dobře, doma nejlépe''. Odpočíváš třeba u dobrého filmu doma, když to jde?

Na dobrý film se rád podívám. Mám rád historické filmy.

Sportuješ aspoň decentně v jarním a letním období?

Tak snažím se. Kolo, fotbálek, nohejbal, tenis, badminton... když to trošku jde.

Věnuješ se ve svém volném čase něčemu speciálnímu?

Tak nevím, jestli je to speciální, ale jsem členem výjezdové jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Jakou školu jsi vystudoval?

Střední odborné učiliště dopravní.

V diskuzním fóru vystupuješ pod přezdívkou Vlasta. Jelikož budeš podle všeho křestním Vlastimil, myslíš, že není těžké si tě splést se ženou podle podaného nicku?? :-) Vlasta - ta Vlasta. A vlastně může být i ten Vlasta, že..

Jsem Vlastimil... svátek mám 17.3. ... ale už se stalo, že jsem dostal přání v prosinci, kdy má svátek Vlasta.

Sleduješ na Facebooku příspěvky ostatních Komet'áků, kteří svýma fotkama posílají pozdravy z dovolených na vzdálených kontinentech?

Facebook moc nesleduji... komentáře se mně tam většinou moc nepozdávají.

Jaké země jsi ty sám navštívil a kde se ti nejvíce líbilo?

Tak kromě okolních států Rakouska, Polska, Německa, Slovenska ještě Chorvatsko, Řecko, Anglii, Slovinsko, Wales, Mad'arsko... všude je hezky, když seš tam se správnou společností.

Stalo se ti, že jsi na dovolené potkal někoho z Komety a měl možnost si tak s dotyčnou osobou popovídat?

Moc ne. Respektuji soukromí a třeba vloni jsem na zápase potkal Jožku Kováčika s přáteli a když jsem viděl, kolik lidí si s ním chtělo udělat fotku, tak mě to ani nenapadlo.

Poslední otázka: At' se bude dít cokoliv, zůstane tvá věrnost Kometě vždy zachována? Je to podle tebe krásný styl života?

Myslím, že ano.

 

Vlasto, díky za tvůj čas a chut', kterou jsi rozhovoru věnoval. Měj se přes jaro a léto krásně, odpočiň si, užívej si života, fandi Kometě i nadále a v srpnu, nebo až na Extraligu, se zase všichni sejdeme! Měj se hezky a přeju hodně pohody, zdraví a štěstí!

 

Host: Vlasta

 

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 4]
moravak moravak 16.04.20 00:15 [79435]

Příjemný rozhovor, hezké počteníčko.*205*

„Modrobílá šlechta.“
IP: 178.255.168.--
Srb Srb Admin 15.04.20 09:55 [79387]

Super rozhovor, diky za nej! *22*

„Karma je zdarma“
IP: 213.235.160.--
gusta gusta 14.04.20 21:22 [79331]

Jo, jo už nebudu "dělat krávu"....

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP: 94.112.86.--
gusta gusta +2 / 0 14.04.20 20:57 [79317]

Vlasto, zdraví Vlasta (na foru gusta, když jsi mi nick obsadil). Kurňa Steve, faktická poznámka *5* . Vlastík je oslovení pro baletky. I když jsme já, Floutek i Vlasta Vlastimilové, tak si nenecháváme říkat Vlastík-jako Harapes, ale Vlasta - jako Bubník či Burian.

Jinak rozhovor- U mě více než dobrý.

„ #10 – Což takhle dát si špenát?“
IP: 94.112.86.--
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 4]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace