Úvod / Díky, kapitáne

Díky, kapitáne

Leoš Čermák se raduje z gólu; Autor: ČTK

Malé zamyšlení nad sezonou 2018-2019. Co se povedlo i nepovedlo? Proč se vypadlo v semifinále? Jak bude vypadat další sezona? Pojďme o tom podebatovat... Jak vidíte důvody konce vy? Kdo by měl kádr opustit a kdo zůstat?

Letošní sezona byla v mnohém jiná. Týmu se nedařilo tolik jako v předchozích letech. Hokej v základní části, až na vzácné výjimky, úplně neuchvátil. Čistě subjektivně musím uznat, že mě většinu sezony moc nebavil. Kromě naprosto famózní první lajny to bylo místy slabé. Za zmínku stojí především na fóru mnohokrát probíraný Honza Hruška, který jako jeden z elitních hráčů bodoval minimálně, nejlepší střelec základní části předchozí sezony Alex Mallet, který vynikal především frustrací a sbíráním trestů nenašel po odchodu Hynka a Martina ideální spoluhráče. S formou se během sezony bohužel nepotkal Radim Zohorna a mnozí další. Vždycky je těžké po úspěchu motivovat hlavu k další dřině, nepolevit a přidat.  

V případě letošních příchodů a odchodů měl Libor smolnější ruku. Naprostá většina příchodu se moc nepodařila. Kašpar patřil k nejlépe placeným hráčům, ale jeho výkonnost byla spíše slabá (při nejlepší vůli byla průměrná), Mikuš, Karabáček, Nahodil, Köhler. Epizodní role Plekance, pozdější doplnění Michálkem a Barankou bylo spíše průměrné. Na hostování putoval Luboš Horký, trvale odešel Lukáš a Radim. Nutno podotknout, že v Brně je velmi specifické prostředí, které rozhodně nesedne každému - i v případě velmi kvalitních hráčů. Jméno není zárukou kvality. Neprosadil se Miklík, Nosek i mnoho dalších. Letos to bohužel bylo znát více než v předchozích sezonách.

Je až zvláštní, jak se hráči dokážou probudit po odchodu pryč. Vincek v Hradci bodově procitl (20 vstřelených branek), to samé Vojta Němec v Plzni (taktéž 20 branek). Radim v Bolce udělal stejně bodů za třetinu zápasů, Kašík ve Zlíně přestal dělat obrovské hrubky. Nepochybuji, že se Béďovi bude dařit i ve Zlíně (pokud se tedy potvrdí jeho odchod). Celkově se nepodařilo nahradit Krejčíka, Nečase a Zohornu. Technicky skvěle vybavení hráči, kteří navíc hrají ve velké rychlosti, jsou žádaným zbožím v každém klubu. Jednoznačně pozitivně lze hodnotit pouze návrat Čiliaka, probuzení Jakuba Orsavy a samozřejmě především Petera Muellera. Tam Libor trefil jackpot. 

Celkově si troufám říct, že výsledky a hlavně předváděná hra byly horší než očekávání. Po zkušenostech z předchozích let ale většina lidí nepropadala panice, všichni věděli, jak se tým dokáže v play off probudit a změnit. 

To se do určité míry podařilo v sérii s Hradcem, ač jsme byli na můj vkus příliš pod tlakem. Nicméně jak byl v základní části (poslední třetinu se zvedal) tragický Jan Hruška, tak v play off povstal jako bájný Phoenix z prachu a popela. Perfektivní nahrávky a zakončení Jakuba Orsavy udělaly z kritizovaného Hroudy opět elitního útočníka. Bohužel pro Kometu ho ale zastavilo smolně rozbité rameno. Kdo ví, co by to udělalo v celé sérii, kdyby mohl hrát. Zcela opačně ale působil Martin Erat. Zatímco v základní části zaznamenal za 18 zápasů 17 bodů (a dostal se na 6 místo mezi hráči Komety v bodování) a vypadalo to, že se na něm dlouhá pauza vůbec nepodepsala, v play off to z jeho strany nebylo ono. Ne že by se nesnažil. Martin dřel, makal, asistencí měl stejně jako předchozí rok. Chyběly ale góly. Pokud člověk hraje se zraněním, bude to znát...

Pokud srovnáme letošní a loňské play off, odešli první a třetí hráč bodování týmu (Zohorna, Nečas). Erat a Mallet (druhý a čtvrtý) nedosáhli stejných kvalit jako v předchozím roce, chyběli ale i méně nápadní (a přesto důležitě bodující) hráči jako Tomáš Vincour nebo Marcel Haščák. Ne nadarmo se říká, že play off rozhodují hráči ze třetích a čtvrtých pětek. To potvrdilo i semifinále, kde za Liberec dali branku 4x hráč první lajny, 4x druhé lajny, 6x třetí lajny, 2x čtvrtá lajna a 1x obránce. U nás to nebylo rozloženo mezi více hráčů: 3x obránce, 7x první lajna, 2x druhá a 1x třetí + čtvrtá. Liberec nás porazil naší zbraní z předchozího roku - tedy více produktivních útoků. Udeřit mohl kdokoli. Dalším faktorem je už zmíněné vhazování. Zatímco v loňském PO se dostalo nad 50% 10 hráčů, letos pouze 4 a nikdo z nich nechodil na buly pravidelně, takže reálně je výsledek ještě horší.

Otázkou samozřejmě zůstává, co dál. Vzhledem k tomu, že většina soupeřů byla rychlejší, věřím, že se podaří kádr omladit a získat opět ztracenou rychlost, abychom hráli aktivní (i atraktivní) hokej. 

Každá sezona je jiná a jsem si vědom toho, že pokud to letos někomu nevyšlo, příští rok může být opět skvělý (zvlášť pokud byl limitován zraněním). Přesto je občas nutné udělat nepopulární rozhodnutí, jako bylo rozloučit se s miláčkem tribun Jožkou. Kádr není nafukovací, více prostoru musí dostat Kusko, Kratochvíl, Plášek a další nadějní junioři. Předpokládám, že pokračovat nebude Michálek, může odejít Barinka, více čekám od Ivana Baranky (pokud zůstane). Snad se další oživení kádru podaří lépe.

Z mého pohledu se již mnohým naplnil čas. Moc děkuji kapitánovi Leošovi, Martinovi a Harrymu. Odejít se má na vrcholu, věřím tedy, že pustí do hry mladší. Moc bych si ale přál, aby zmíněný kluci z klubu neodcházeli, ale ujali se jako trenéři a asistenti áčka i mládeže. Všichni jsou totiž neuvěřitelnou inspirací pro každého hokejistu. Bylo na nich vidět, že do hry dávají srdce a to je něco, co si mladá generace talentů musí odnést jako naprostý základ. Jejich ohromné zkušenosti a přístup mohou prospět desítkám hokejistů. Věřím, že i díky nim budeme mít jednou více Komeťáků zastoupených v NHL a budeme právem hrdí.   

Také děkuji Liborovi za dva skvělé tituly i za zhodnocení série. Žádná zášť, vyvýžená slova, popřál Liberci vše dobré. Je nad věcí, pokorný. Musím říct, že jsem cítil hrdost. Máme skvělého trenéra, manažera a majitele. Obětavé hráče a skvělé kluky, je těžké se rozloučit s každým, kdo byl v týmu delší dobu.

Všichni tušíme, že sehnat dobrého kouče a předat mu A-tým je strašně těžké. Když manažer domlouvá hráče a slíbí mu, že nebude hrát přesilovky... I přesto Libore doufám, že seženeš adekvátní náhradu a dotáhneš to, po čem teď touží snad každý fanoušek Komety ještě více - nový stadion. To je snad poslední krůček fenoménu Komety, který chybí.

Děkuji za Kometa:film a hlavně za krásné roky a navrácení radosti do Brna! 

A příští rok opět hrrr na titul :-).
Hwest

Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 8]
petman petman +1 / 0 21.04.19 01:17 [6369]

Nezbývá než zatleskat. Přečetl jsem s velkým zájmem a díky Hweste za článek. Těším se na případnej příští :-) Mám jednu poznámku k tomu Sašovi. To není jen reakce tady na Hwesta, ale tak nějak se všeobecně celou sezónu ozývalo odevšad, že Mallet nemá spoluhráče, tak se nedaří. Stalo se to jakousi oficiální omluvou už. Ale jemu se nedařilo i individuálně, ne jenom v kombinacích. V podstatě kdykoliv byl u puku, bylo na 99% jasný, že to špatně doadne. I v dobrých střeleckých pozicích byl velice špatnej a to mu to v té chvíli žádnej spoluhráč zrovna nekazil. Tak nevím, čím si tuhle obligátní a obecně přijímanou omluvu vysloužil. Že neměl letos Hynka ..., no dobře. Ale to by si pak mohl v každým týmu stěžovat skoro každej, že vedle sebe nemá nějakou hvězdu, která mu to přihrává do prázdné. Jasně - lítal sestavou, musel si zvykat na spoluhráče atd, moc mu třeba nepomohli. Ale pomohl on svoji hrou jim? Řekl bych, že byl prostě letos slabej. Bez ohledu na to, kdo zrovna bruslil vedle něj. Ale jak správně píše Hwest, příští sezónu může mít zase skvělou, když na sobě zamaká. Moc bych mu to přál.

„Stadion pro Brno a Brno pro stadion“
arnasea arnasea 17.04.19 14:59 [5565]

Pěkně a pravdivě napsáno.

„modrobílá je dobráááá“
Jido Jido +2 / 0 17.04.19 11:09 [5539]

Skvělý Hweste.

Škoda, že se to nedá zveršovat.

Chorche Chorche +2 / 0 17.04.19 10:44 [5535]

Za mě velmi výstižně napsáno. Pouze bych měl takovou úvahu ke dvěma zmíněným hráčům. První Martin Erat a velmi správná poznámka, že si dobrou formu nepřenesl do PO, což je holý fakt. Ale nedivím se tomu. Ten mediální hon a naprosto neadekvátní trest před koncem ZČ (který byl zkompletován i v průběhu PO za něco, za co nikdy nikoho dodatečně nikdo netrestal) za, od něj určitě zbytečný faul na křiváka Havroše, se chtě nechtě na něm psychiky podepsal, i když je to zkušený hráč. Určitá skupinka hokejových činovníků přesně na tento moment čekala a mám dobré info, že nemalou měrou se na tom nepodílela pouze DK, ale např. i jakýsi pan Jech či pan Bříza. To jsou fakta. Proto Ujčík ještě týž večer měl o výši trestu naprosto jasno, což vehementně přes media vytruboval do světa. Upřímně nečekal jsem, že to Špenyho tak rozhodí, ale bohužel (pro nás) cíl byl zasažen přesně a mise bafuňářů splněna. Toto považuju za hlavní důvod horších výkonů Martina, než jsme od něj zvyklí. Ne že by nebyl úplně platný, ale nebyl to ten rozdílový hráč, kterého jsme nutně potřebovali. Druhý hráč je Baranka. Narozdíl od jiných si nemyslím, že by byl nějakým zklamáním, hlavně ve hře v obranném pásmu, kde dle mého názoru plnil úkoly spolehlivě (i s Michálkem). Vyčítá se mu chyba, při rozehrávce z vlastní třetiny v Libcu, ale tam je nutné si všimnou, že stejný podíl na tom kiksu nese i Ondra, který mu nesmyslně ujel z osy přihrávky kamsi za červenou čáru a jelikož nechtěl jen tak odpálit puk, následovala hrubice. Jasně stávat by se to nemělo a dvojnásob ne v semi PO. Jinak ale z mého pohledu hrál většinou bez problémů. Stejně tak Michálek, který v obranné činnosti odváděl, zkušeností z NHL, neskutečnou práci. Nezmatkoval, věděl kdy jít po hráči a kdy po puku, počkal si na vhodný okamžik v soubojích u mantošů, podržel puk, v klidu rozehrál... Samo, každý udělal v PO nějakou chybu, ale u mě jednoznačně palec nahoru. Bohužel oba hráli mnohem lépe než, a to asi budete mít mnoho námitek na mě, např. Bárt nebo i Harry, hlavně při hře 5:5. Dle mého pozorování je Bárt dlouhodobě náš nejslabší článek obrany a to po celém kluzišti (i když nás zachránil gólem ve 2. špílu v Brně). Prohrává souboje u mantošu, rozehrávka pod tlakem žádná není a jen odevzdává puky (jaký kontrast s Michálkem) a těch nepřesných rozehrávek z vlastního pásma, kdy není nikým atakován, bylo nespočet. Podobné problémy měl bohužel i Harry (i když ho mám moc rád, navíc bydlí kousek od mně), ale hlavně v PO při hře 5:5 měl několik důležitých propadů, které způsobily dost problémů. Rád bych jej viděl třeba i v následující sezóně, ale už pouze jako zaskakujícího beka, rozhodně ne do základní 6. Jak píšu hned na začátku, je to velmi dobře napsáno, jenom jsem chtěl k tomu napsat svoji poznámku. Věřím, že pro následující sezónu Libor - poučen z této, poskládá silný základ týmu pro úspěšné PO hned před jejím začátkem.

Medved Medved +4 / 0 17.04.19 10:40 [5533]

Za mě bych nevyčetl Zábranovi ani jeden příchod, ať již před sezónou, tak v jejím průběhu. Včas se snažil reagovat na odchody, či slabší místa v sestavě. Do toho zapadá i příchod Plekoše, kdy jsme potřebovali druhého centra a zároveň trochu odlehčit sestavě na oslabení. Vždyť si vzpomeňte, ten icetime některých útočníků zápas co zápas byl opravdu hrozivý. Navíc i přes nesoulad hraní buly u nás a za mořem na nich byl úspěšný. Zábrana zariskoval s tím, že JJ nedotáhne Kladno do baráže, to nevyšlo. Jihlava nám to posrala. :-)

Odchody a příchody zatím neřeším, jelikož nejdřív by podle mého měl být znám trenér, tedy pokud Zábrana na lavce nebude nepokračovat a zároveň panovat shoda na systému hry. Podle toho pak směrovat příchody. Každopádně, vždy ten přicházející byl měl plně nahradit odcházejícího, to se nám letos nepovedlo.

„Jejich bída, naše radost!“
Srb Srb +3 / 0 17.04.19 10:18 [5530]

Vyborne shrnuti, lepe bych to nenapsal a proto jsem se k sezone ani nevyjadril na zdejsim foru. Hwest to dokonale shodnotil. A jak pise, je to nepopularni rozhodnuti, ale je treba ho udelat, protoze vek nezastavis. A jestli chceme byt lepsi, nemuze ten kadr zustat stejny. A pokud sel tehdy Kovacik, tak Barinka uz ma doufam sbaleny kufry. A odchod Kohlera se tez potvrdi. K Malletovi to chce spoluhrace na miru, protoze on to Alex v sobe ma, ale hokej je tymova hra a bez dobrych spoluhracu to nepujde. Tak snad se za rok sejdeme vsichni zase na Marsu.*227**222**169*

„Karma je zdarma“
havci havci +1 / 0 17.04.19 09:26 [5526]

Souhlasim s napsanym. Oproti predchozim dvema letum, kdy bylo na tymu i v zakladni casti videt, ze se dokaze popasovat s nepriznivym skore po casti zapasu a nakonec jej treba i otocit, letos toto chybelo. Nase obvykla sila v soubojich, predevsim kolem mantinelu, letos take takova nebyla. Absence Krejcika, Zohorny a Necase byla bohuzel vetsi, nez si vsichni asi dokazali predstavit. Odesla mlada/stredni generace a nahradili ji vetsinou postarsi hokejiste, kde zkušenosti nechybí, ale musíme si přiznat, rychlost a drajv uz trosku ano. A co teda nechapu v ramci koucingu, proc hral Peter i oslabeni. Borec, kterej ma strilet goly predevsim pri 5 na 5 a presilovkach, zbytecne ztraci sily v oslabeni, prestoze si myslim, ze do oslabeni jsme meli jinych dost. Celkove ale hodnotim sezonu spise pozitivne.

Dusek Dusek 17.04.19 08:57 [5525]

Neni, co dodat. Paradne napsany*84*

„Kometa je rodina!🏒“
Předchozí 1 > [strana: 1/1, záznamů: 8]
K přidání komentáře se prosím přihlašte
Copyright © 2018-2019 Kometafans.cz | Všechna práva vyhrazena smyslu autorského zákona č. 121/2000 Sb.
Podmínky užití | Ochrana údajů | Kontakty | RSS
verze v1.14.0 | Roadmap
Autorem webu je RJwebdesign - tvorba profesionálních webových aplikací, specialista na sportovní systémy.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace